Potomac District Winter Track Records

 

Potomac District

Winter Track Championships

Records

Jeremy Worrell JEB Stuart 7.74 1986
55m Hurdles
Carmen Mann Falls Church 8.64 1986
James Millner Annandale 6.61 1990
55m Dash
Lisa Lind Fairfax 7.45 1989
Henry Riddick Falls Church 35.94 1986
300m Dash
Carmen Mann Falls Church 42.14 1985
Corey Roy Chantilly 1:06.34 1988
500m Dash
Carmen Mann Falls Church 1:17.74 1985
Pat Gallagher Chantilly 2:37.24 1984
1000m Run
Sarah Colvin Chantilly 2:56.04 1987
Glenn MacDonald Fairfax 4:28.94 1986
1600m Run
Amy Colvin Chantilly 4:54.24 1986
Bruce Barnhill Falls Church 9:32.84 1984
3200m Run
Amy Colvin Chantilly 10:50.14 1986
Jeremy Worrell JEB Stuart 23′ 3.25″ 1986
Long Jump
Carmen Mann Falls Church 19′ 3.25″ 1986
Jeremy Worrell JEB Stuart 47′ 3.25″ 1986
Triple Jump
Gina Perry Fairfax 38′ 1.5″ 1988
Scott Landers WT Woodson 6′ 5″ 1979
High Jump
Carmen Mann Falls Church 5′ 8″ 1985
Jim Keys Annandale 13′ 0″ 1983
Pole Vault
not contested
Tom Pascoe JEB Stuart 57′ 6″ 1980
Shot Put
Dionne Dodson JEB Stuart 40′ 7.25″ 1990
John Graver, Anton Bandy, Pete West, Mike Geter Yorktown 1:35.46 1992
4x200m Relay
Debbie Ganster, Susan Bessette, Sara Kinnenberg, Kathy Leslie Chantilly 1:51.34 1986
Shawn Dikes, Bob Chewey, Marty Summers, Darryl Shipman Falls Church 3:33.7 1986
4x400m Relay
Rhonda Maier, Sara Colvin, Susan Bessette,Debbie Ganster Chantilly 4:15.14 1986
Jeffrey Hensgen, Daniel Kohl, Edward Findler, Kidane Habtesion Washington-Lee 8:27.36 1993
4x800m Relay
Dawn Bushnaq, Karin Wall, Kate Connally, Ann Huybrechts Yorktown 10:36.17 1990

(back to top)

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1976 Falls Church 76 pts
1977 Oakton 129 pts
1978 Wakefield 106 pts
1979 Annandale 146 pts
1980 Annandale 116 pts WT Woodson 141 pts
1981 Falls Church 148 pts Annandale 177 pts
1982 Annandale 175 pts Annandale 144 pts
1983 Annandale 164 pts Chantilly 102.5 pts
1984 JEB Stuart 130 pts Chantilly 120 pts
1985 JEB Stuart 143 pts Chantilly 104 pts
1986 JEB Stuart 137 pts Chantilly 160 pts
1987 JEB Stuart 98 pts Fairfax 143 pts
1988 Chantilly 118 pts Fairfax 143 pts
1989 Fairfax 176.5 pts Fairfax 135.5 pts
1990 Annandale 128 pts Yorktown 147 pts
1991 Annandale 134 pts Annandale 194 pts
1992 Fairfax 126 pts Annandale 122 pts
1993 Yorktown 90 pts Fairfax 187 pts
1994 Fairfax 178 pts Fairfax 142 pts

 

(back to top)

Individual Champions

55m Hurdles

(60 yard Hurdles contested until 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Dusty Kuzma GC Marshall 7.6
1977
1978 Lee Dillard Fairfax 7.6
1979 Lee Dillard Fairfax 7.7
1980 Lee Dillard Fairfax 7.7 Laura Quigg Jefferson 8.7
1981 Abas Adanen Falls Church 7.5 Shannon Czina Fairfax 8.5
1982 Jeff Johnson Annandale 8.1 Benita Bailey Falls Church 9.2
1983 Keith Mattioli Chantilly 7.8 Benita Bailey Falls Church 9.0
1984 Lyle Decker JEB Stuart 7.8 Carmen Mann Falls Church 8.7
1985 Lyle Decker JEB Stuart 7.6 Carmen Mann Falls Church 8.5
1986 Jeremy Worrell JEB Stuart 7.5 Carmen Mann Falls Church 8.4
1987 Hernon Henderson Chantilly 7.97 Alicia Heller JEB Stuart 9.47
1988 Brian Kemp Chantilly 8.34 Dorthea Ku Fairfax 9.09
1989 David Bedwell Fairfax 8.39 Kristen Andreae Yorktown 9.51
1990 Young Suh Annandale 8.07 Kristen Andreae Yorktown 9.27
1991 Travis Harvey JEB Stuart 8.59 Crittendon Annandale 8.74
1992 Nhoj Sneckim Fairfax 8.28 Melia Arnold Washington-Lee 9.32
1993 Michael Stearns Annandale 8.83 Mandy Memolo Fairfax 9.48
1994 Michael Stearns Annandale 8.50 Mandy Memolo Fairfax 9.74

(back to Champions Menu)

55m Dash

(50 yard Dash contested until; 60 yard Dash contested 1978-83 )

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Chip Giannettie Madison 5.8
1977
1978 Dave Gatton Falls Church 6.5
1979 Shawn Bean Fairfax 6.4
1980 Steve Maitlend Jefferson 5.6 Nicole Wijnand WT Woodson 6.7
1981 Ernest Ross Wakefield 6.3 Karen Beard Fairfax 7.6
1982 Warwick Ross Wakefield 6.4 Shawn Meyer Annandale 7.8
1983 Keith Mattioli Chantilly 6.7 Laura Johnson Chantilly 7.5
1984 Jeremy Worrell JEB Stuart 6.6 Krissy Woodward Chantilly 7.7
1985 Jeff Corson Jefferson 6.5 Tracy Patterson Jefferson 7.6
1986 Jeremy Garcia JEB Stuart 6.4 Kathy Leslie Chantilly 7.4
1987 Walter Hargrow Wakefield 6.81 Lisa Lind Fairfax 7.47 (7.3p)
1988 Sean Malloy JEB Stuart 6.72 Lisa Lind Fairfax 7.53
1989 Kent Frederick Annandale 6.75 Lisa Lind Fairfax 7.45 (7.3p)
1990 James Millner Annandale 6.61 Mimi Glenn Falls Church 7.85
1991 James Millner Annandale 6.71 Richardson Annandale 7.69
1992 Mike Geter Yorktown 6.65 Mira Signer Washington-Lee 7.71
1993 William Fitts Wakefield 6.71 Angela Chambers Fairfax 7.55
1994 Benji Bynum Fairfax 6.75 Mira Signer Washington-Lee 7.64

(back to Champions Menu)

300m Dash

(300 yard Dash contested until 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Richard Alcalde Oakton 35.9
1977
1978 James Faltz Wakefield 32.6
1979 Mike Scudieri Annandale 33.5
1980 Jim Lyon Fairfax 35.6 Laura Quigg Jefferson 41.0
1981 Lamont Green Wakefield 38.7 Shawn Meyer Annandale 45.4
1982 Jim Norby Annandale 38.3 Sarah Logan Wakefield 45.3
1983 Darrell Jones Wakefield 37.8 Sarah Logan Wakefield 43.6
1984 Lyle Decker JEB Stuart 37.8 Carmen Mann Falls Church 42.1
1985 Henry Riddick Falls Church 37.3 Carmen Mann Falls Church 41.9
1986 Henry Riddick Falls Church 35.7 Carmen Mann Falls Church 42.0
1987 Rodney Hunter Wakefield 36.6 Lisa Lind Fairfax 43.7
1988 Randy Belknap Fairfax 36.53 Gina Perry Fairfax 43.4
1989 Randy Belknap Fairfax 36.5 Lisa Lind Fairfax 42.5
1990 James Millner Annandale 37.31 Elisa Beckman Annandale 44.21
1991 Barnes Annandale 38.31 Madeline Adams Annandale 43.16
1992 Mike Geter Yorktown 36.11 Mimi Glenn Falls Church 43.99
1993 Mike Geter Yorktown 36.29 Madeline Adams Annandale 43.53
1994 Benji Bynum Fairfax 38.16 Evelyn Addison Wakefield 44.24

(back to Champions Menu)

500m Dash

(600 yard Dash contested until )

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Rick May/Kevin Washburn (tie) Falls Church/ Madison 1:21.6
1977
1978 James Faltz Wakefield 1:14.4
1979 Mike Bubon Fairfax 1:17.4
1980 Kevin Guthrie Annandale 1:20.3 Laura Quigg Jefferson 1:34.8
1981 Mike Lackey Falls Church 1:10.1 Lynn Leonard Fairfax 1:25.3
1982 Lamont Green Wakefield 1:09.4 Lynn Leonard Fairfax 1:26.3
1983 Jon Harmon Annandale 1:07.7 Laura Johnson Chantilly 1:20.0
1984 Todd Anderson Chantilly 1:08.4 Carmen Mann Falls Church 1:20.0
1985 Jeremy Worrell JEB Stuart 1:08.5 Carmen Mann Falls Church 1:17.5
1986 Mark Crellen Fairfax 1:06.5 Robin Grim Fairfax 1:18.3
1987 Corey Roy Chantilly 1:07.7 Robin Grim Fairfax 1:19.25
1988 Corey Roy Chantilly 1:06.1 Rachel Ward Chantilly 1:20.88
1989 Randy Belknap Fairfax 1:07.6 Amy Chatman Annandale 1:22.05
1990 Clayton Thompkins Falls Church 1:08.38 Amy Chatman Annandale 1:22.37
1991 Kenny Wanless JEB Stuart 1:10.95 Lisa Caruso Annandale 1:22.0
1992 Daniel Miguel Fairfax 1:10.77 Erica Lipman Wakefield 1:25.48
1993 Daniel Miguel Fairfax 1:09.17 Suzanne Czarnetsky Annandale 1:26.57
1994 David Velasquez Fairfax 1:11.24 Bisi Onisile Washington-Lee 1:22.15

(back to Champions Menu)

1000m Run

(1000 yard Run contested until )

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Kevin Washburn Madison 2:31.7
1977
1978 Dennis Garcia Wakefield 2:23.1
1979 Jim Ferrick Annandale 2:28.0
1980 Scott Kinas Annandale 2:31.5 Cindy Wills Annandale 2:58.6
1981 Thomas Philyaw Wakefield 2:41.7 Elizabeth Stewart Annandale 3:22.1
1982 Thomas Philyaw Wakefield 2:42.0 Alisa Harvey Jefferson 3:09.3
1983 Thomas Philyaw Wakefield 2:38.0 Alisa Harvey Jefferson 3:01.5
1984 Pat Gallagher Chantilly 2:37.0 Jymie Dejani Jefferson 3:12.4
1985 David Patterson Chantilly 2:38.5 Kim Abell Chantilly 3:15.0
1986 David Patterson Chantilly 2:40.3 Jana Beckman Jefferson 3:09.7
1987 Claude Gibson Annandale 2:39.71 Sarah Colvin Chantilly 2:55.8
1988 Jason Copson Annandale 2:42.37 Jana Beckman Annandale 3:07.65
1989 Carter Mathes Wakefield 2:41.6 Dina Spagnoli Wakefield 3:09.2
1990 Ray Catlin JEB Stuart 2:49.57 Ann Huybrechts Yorktown 3:19.28
1991 Yousif Elkashif Wakefield 2:46.83 Amy Chatman Annandale 3:13.60
1992 Ray Catlin JEB Stuart 2:47.15 Jackie Concaugh Annandale 3:19.54
1993 Rich Barbour Yorktown 2:43.72 Jodie Eastman Fairfax 3:19.34
1994 Michael Ryan Yorktown 2:39.30 Katheryn Rooney Washington-Lee 3:20.37

(back to Champions Menu)

1600m Run

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Larry Miller Falls Church 4:37.2
1977
1978 Dennis Garcia Wakefield 4:31.5
1979 Jim Kronlage WT Woodson 4:32.8
1980 George Vensko Jefferson 4:43.5 Cindy Wills Annandale 5:45.0
1981 Rick Albertson Annandale 4:30.0 Lori McKee Annandale 5:31.5
1982 Tom Philyaw Wakefield 4:30.0 Alisa Harvey Jefferson 5:27.0
1983 Tom Philyaw Wakefield 4:26.4 Alisa Harvey Jefferson 5:05.8
1984 Bruce Barnhill Falls Church 4:24.6 Emily Lai JEB Stuart 5:24.4
1985 Bill Boatright Annandale 4:29.0 Amy Colvin Chantilly 5:18.1
1986 Glenn MacDonald Fairfax 4:28.7 Amy Colvin Chantilly 4:54.0
1987 Daniel Fisseha Wakefield 4:25.57 Amy Colvin Chantilly 4:57.4
1988 Lance Muniz Chantilly 4:31.63 Jana Beckman Annandale 5:16.58
1989 Carter Mathes Wakefield 4:48.22 Dina Spagnoli Wakefield 5:18.21
1990 Henry Grossman JEB Stuart 4:39.45 Jackie Concaugh Annandale 5:15.7
1991 Yousif Elkashif Wakefield 4:44.20 Jackie Concaugh Annandale 5:24.0
1992 Chris Pyke Yorktown 4:39.67 Jackie Concaugh Annandale 5:34.15
1993 Kidane Habtesion Washington-Lee 4:44.30 Jo Gilbert Fairfax 5:39.70
1994 Samuel Franklin Yorktown 4:34.4 Michelle Segui Fairfax 5:29.9

(back to Champions Menu)

3200m Run

(Two Mile Run contested until 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Jim Steere Oakton 10:03.4
1977 Jim Hill Oakton 10:06.3
1978 Danny Miller Annandale 9:43.4
1979 John Rechtenwald JEB Stuart 10:0?
1980 Chuck Gavin Annandale 10:26.9 Aimee Kolls WT Woodson 12:53.5
1981 Joseph Sharp Wakefield 9:59.0 Lori McKee Annandale 12:25.0
1982 Rick Albertson Annandale 9:58.6 Lynn McKee Annandale 12:22.0
1983 Chris Duncan Annandale 9:57.7 Emily Lai JEB Stuart 12:05.3
1984 Bruce Barnhill Falls Church 9:32.6 Lynn McKee Annandale 11:52.0
1985 Glenn MacDonald Fairfax 9:51.3 Amy Colvin Chantilly 11:49.9
1986 Glenn MacDonald Fairfax 9:41.1 Amy Colvin Chantilly 10:49.9
1987 Jeff Pajak Annandale 9:35.6 Amy Colvin Chantilly 10:55.48
1988 Lance Muniz Chantilly 10:10.06 Hollie Moore Chantilly 11:27.62
1989 Mark Marino Annandale 10:14.5 Erin Callahan Annandale 12:06.0
1990 Dawit Takley Wakefield 10:14.47 Jackie Concaugh Annandale 11:31.25
1991 Samuel Franklin Yorktown 10:31.12 Jackie Concaugh Annandale 11:57.03
1992 Samuel Franklin Yorktown 9:58.18 Laura Fetzer Annandale 12:16.62
1993 Samuel Franklin Yorktown 10:27.59 Michelle Segui Fairfax 13:10.46
1994 Samuel Franklin Yorktown 10:10.5 Michelle Segui Fairfax 11:54.7

(back to Champions Menu)

4x200m Relay

(6 Lap Relay Contested until ; 880 yard Relay contested- 1978-1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Gary Flather, Mike Desmarais, Jeff MacNichols, Scott Stout Falls Church 2:07.5
1977
1978 Ronnie Mason, Garret Tomai, Mark Poole, Jeff Flanagan Jefferson 1:40.6
1979 Bryan Caskie, John Flamish, Andy Brooks, Paul Gaughan WT Woodson 1:35.9
1980 Jim Lynn, Fred Ingham, Melvin Feather, Mike McCarthy Fairfax 1:43.7 Pieta Wijnand, Shawn Kelly, Jellisa Coltrane, Antigone Agnos WT Woodson 2:01.7
1981 Falls Church 1:39.6 Fairfax 1:55.3
1982 Steve Stassinous, Kevin Hawthorne, Andre Jones, Jim Norby Annandale 1:38.5 Margaret Halstead, Karen Kirkpatrick, Shannon Czina, Karen Beard Fairfax 1:58.4
1983 Jefferson 1:39.8 Falls Church 1:55.5
1984 Fairfax 1:37.3 Chantilly 1:56.8
1985 John Geer, John Weber, Gary Wade, Lyle Decker JEB Stuart 1:37.4 Kathy Leslie, Sara Kinnenberg, Rhonda Maier, Debbie Ganster Chantilly 1:52.3
1986 Thadus Love, Chris Davis, Glenn Peterson, Henry Riddick Falls Church 1:36.1 Debbie Ganster, Susan Bessette, Sara Kinnenberg, Kathy Leslie Chantilly 1:51.1
1987 Chantilly no time Fairfax 1:53.8
1988 Fairfax 1:36.34 Fairfax 1:52.10
1989 Eric Lind, Bryant McMillan, Ken Lott, Lee Cook Fairfax 1:35.52 Kristin Andreae, Sarah Finger, Katherine Horton, Kim Brittingham Yorktown 1:55.0
1990 Eric Juntilla, Eric Middlekauf, Young Suh, James Millner Annandale 1:38.15 Mishell Gray, Eileen Berry, Lisa Caruso, Elissa Beckman Annandale 1:53.61
1991 Washington-Lee 1:40.00 Annandale 1:53.00
1992 John Graver, Anton Bandy, Pete West, Mike Geter Yorktown 1:35.46 Melia Arnold, Becki Signer, Vianca Coles, Mira Signer Washington-Lee 1:52.73
1993 Keefe Savin, Randy Pelham, Andrew Prantner, William Fitts Wakefield 1:36.52 Suzanne Czarnetzky, Heidi Skinner, Michelle Ball, Madeline Adams Annandale 1:52.8
1994 Fairfax 1:37.16 Washington-Lee 1:51.71

(back to Champions Menu)

4x400m Relay

(Mile Relay contested until 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Richard May, Gary Flather, Mike Desmarais, Phil Harrison Falls Church 3:50
1977
1978 Vernon Spellman, Tony Cannon, James Faltz, Keith Olivera Wakefield 3:38.0
1979 Jim Lynn, Matt Burson, Don Jarrat, Mike Bubon Fairfax 3:39.1
1980 Bill Thompson, Tim Illsley, Kevin Guthrie, Tim Grant Annandale 3:54.3 Nicole Wijnand, Anne Neylund, Lyn Kronlage, Dawn Ogles WT Woodson 4:37.1
1981 Annandale 3:43.9 Annandale 4:28.0
1982 Pete Boyer, Larry Rubania, Al Smith, Dutch Hudson Falls Church 3:41.7 Lynn Brazinski, Carol Kraemer, Lisa Dolan, Benita Bailey Falls Church 4:38.5
1983 Annandale 3:42.8 Falls Church 4:26.3
1984 JEB Stuart 3:44.0 Chantilly 4:30.8
1985 Falls Church 3:36.5 Debbie Ganster, Karen Montague, Sara Kinnenberg, Susan Bessette Chantilly 4:22.5
1986 Shawn Dikes, Bob Chewey, Marty Summers, Darryl Shipman Falls Church 3:33.7 Rhonda Maier, Sara Colvin, Susan Bessette,Debbie Ganster Chantilly 4:14.9
1987 JEB Stuart no time Fairfax no time
1988 Annandale 3:40.3 Fairfax 4:25.04
1989 Eric Lind, Lee Larson, Bubba Clayton, Brian Grim) Fairfax 3:37.76 Eileen Barry, Amy Chatman, Lisa Caruso, Elissa Beckman Annandale 4:20.7
1990 Joe Bous, Ken Wanless, Tom O’Connor, Peter Brown JEB Stuart 3:43.75 Eileen Barry, Lisa Caruso, Amy Chatman, Elissa Beckman Annandale 4:21.38
1991 JEB Stuart 3:44.52 no result given Annandale
1992 Chris Hille, Peter Maccone, Augusto Grandados, Adam Williams Fairfax 3:42.85 Suzanne Czarnetzky, Michelle Ball, Maria Schulte, Heidi Skinner Annandale 4:28.8
1993 Clint Crenshaw, Rich Barbour, Jeff Scarano, Mike Geter Yorktown 3:38.89 Suzanne Czarnetzky, Madeline Adams, Michelle Ball, Heidi Skinner Annandale 4:29.65
1994 Falls Church 3:46.10 Washington-Lee 4:25.47

(back to Champions Menu)

4x800m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 not contested not contested
1977 not contested not contested
1978 not contested not contested
1979 not contested not contested
1980 not contested not contested
1981 not contested not contested
1982 not contested not contested
1983 not contested not contested
1984 not contested not contested
1985 not contested not contested
1986 not contested not contested
1987 not contested not contested
1988 not contested not contested
1989 Mark Marino, John Symoun, Dave McWhorter, Steve Kichner Annandale 9:01.5 Meredith Donaldson, Betsy Horton, Becky Barry, Tricia Roll Yorktown 11:18.6
1990 Jon Symoun, Anurag Madhur, Brian Mistretta, Mike Lapka Annandale 9:26.56 Dawn Bushnaq, Karin Wall, Kate Connally, Ann Huybrechts Yorktown 10:36.17
1991 Annandale 8:58.40 Fairfax 10:55.50
1992 Jon Symoun, Anurag Madhur,Aaron Smith, Chris Clements Annandale 8:42.18 Michelle Carroll, Jo Gilbert, Maria Keith, Jodie Eastman Fairfax 10:53.6
1993 Jeffrey Hensgen, Daniel Kohl, Edward Findler, Kidane Habtesion Washington-Lee 8:27.36 Aimee Moranville, Alexis Krause, Melissa Inman, Jodie Eastman Fairfax 10:39.10
1994 Fairfax 8:56.5 Annandale 10:53.7

(back to Champions Menu)

Long Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976
1977 Danny Brooks JEB Stuart 19′ 1″
1978 Lee Dillard Fairfax 21′ 7.5″
1979 Mike Scudieri Annandale 20′ 4.5″
1980 Lee Dillard Fairfax 19′ 5″ Karen Dorsey Annandale 15′ 4″
1981 Steve Clark Falls Church 19′ 4″ Elizabeth Stewart Annandale 14′ 3.75″
1982 Roger Bennett Fairfax 20′ 8″ Pam Reynolds Fairfax 14′ 3.5″
1983 Keith Mattioli Chantilly 20′ 4″ Carmen Mann Falls Church 15′ 11.25″
1984 Jeremy Worrell JEB Stuart 21′ 1″ Carmen Mann Falls Church 18′ 0.25″
1985 Jeremy Worrell JEB Stuart 22′ 5″ Carmen Mann Falls Church 18′ 4.5″
1986 Jeremy Worrell JEB Stuart 23′ 3.25″ Carmen Mann Falls Church 19′ 3.25″
1987 Sean Malloy JEB Stuart 20′ 4.75″ Gina Perry Fairfax 16′ 10.5″
1988 Sean Malloy JEB Stuart 22′ 1.5″ Gina Perry Fairfax 17′ 3.25″
1989 Anthony Wade JEB Stuart 20′ 0″ Kristen Andreae Yorktown 15′ 7″
1990 Bryant McMillan Fairfax 20′ 2″ Kristen Andreae Yorktown 15′ 6.5″
1991 Earl Smith Fairfax 20′ 3.5″ Madeline Adams Annandale 15′ 8″
1992 William Fitts Wakefield 21′ 2.75″ Madeline Adams Annandale 17′ 2″
1993 William Fitts Wakefield 21′ 11.75″ Madeline Adams Annandale 16′ 1″
1994 Chris Hille Fairfax 19′ 6″ Mira Signer Washington-Lee 15′ 5″

(back to Champions Menu)

Triple Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Dusty Kuzma GC Marshall no mark
1977 Mike Brooks JEB Stuart 38′ 5.75:
1978 Mike Scudieri Annandale 44′ 11″
1979 Mike Scudieri Annandale 44′ 0.5″
1980 Lee Dillard Fairfax 42′ 1″ not contested
1981 Roger Bennett Fairfax 43′ 9″ not contested
1982 Roger Bennett Fairfax 45′ 11″ not contested
1983 James Tyree Falls Church 42′ 7″ not contested
1984 Jeremy Worrell JEB Stuart 45′ 3.5″ not contested
1985 Jeremy Worrell JEB Stuart 44′ 11″ not contested
1986 Jeremy Worrell JEB Stuart 47′ 3.25″ not contested
1987 Glenn Peterson Falls Church 43′ 8.75″ Gina Perry Fairfax 36′ 2.5″
1988 Steve Mann JEB Stuart 44′ 7.5″ Gina Perry Fairfax 38′ 1.5″
1989 Bryant McMillan Fairfax 41′ 3.75″ Kristen Andreae Yorktown 31′ 11″
1990 Bryant McMillan Fairfax 43′ 10.5″ Kristen Andreae Yorktown 32′ 4″
1991 Mark Wascow Fairfax 40′ 5″ Monica Phillips Fairfax 33′ 2.75″
1992 Earl Smith Fairfax 42′ 11.5″ Theresa Jones Wakefield 36′ 7″
1993 William Fitts Wakefield 43′ 11.5″ Mandy Memolo Fairfax 31′ 8.5″
1994 David Velasquez Fairfax 39′ 0″ Natosha Safo Washington-Lee 31′ 10.75″

(back to Champions Menu)

High Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Donny Thompson Fairfax no mark
1977 Lance Balthazer Oakton 6′ 0″
1978 Scott Landers WT Woodson 6′ 0″
1979 Scott Landers WT Woodson 6′ 5″
1980 Lee Dillard Fairfax 6′ 2″ Dawn Ogles WT Woodson 4′ 10″
1981 Steve Clark Falls Church 6′ 6″ Knapp Fairfax 4′ 9″
1982 Roger Bennett Fairfax 6′ 2″ Trish Weigand Annandale 4′ 11″
1983 Keith Mattioli Chantilly 6′ 0″ Pat Weigand Annandale 5′ 1″
1984 Tim Grzeskiewicz JEB Stuart 6′ 2″ Carmen Mann Falls Church 5′ 6″
1985 Tim Grzeskiewicz JEB Stuart 6′ 4″ Carmen Mann Falls Church 5′ 8″
1986 Jeremy Worrell JEB Stuart 6′ 2″ Carmen Mann Falls Church 5′ 4″
1987 Charles Hollis Jefferson 6′ 0″ Gina Perry Fairfax 4′ 10″
1988 Steve Mann JEB Stuart 6′ 1″ Gina Perry Fairfax 5′ 2″
1989 Erik Oleson Fairfax 6′ 0″ Kristen Andreae Yorktown 4′ 10″
1990 Erik Oleson Fairfax 5′ 8″ Kristen Andreae Yorktown 5′ 0″
1991 Erik Oleson Fairfax 6′ 1″ Andi Gaunt Annandale 4′ 10″
1992 Earl Smith Fairfax 6′ 4″ Theresa Jones Wakefield 5′ 1″
1993 Kenneth Winger Wakefield 5′ 10″ Amy Stephenson Fairfax 5′ 1″
1994 Chris Hille Fairfax 6′ 2″ Amy Stephenson Fairfax 5′ 5″

(back to Champions Menu)

Pole Vault

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976 Scott Stout Fairfax no mark not contested
1977 Chris Benjamin Oakton 12′ 3″ not contested
1978 not contested not contested
1979 Eugene Boissenin Annandale 12′ 6″ not contested
1980 David Knachel WT Woodson 12′ 0″ not contested
1981 not contested not contested
1982 Jeff Searles Jefferson 12′ 6″ not contested
1983 Jim Keys Annandale 13′ 0″ not contested
1984 Doug Clark Chantilly 12′ 6″ not contested
1985 Anothep Phimmasone Chantilly 12′ 0″ not contested
1986 Scott Bailey JEB Stuart 12′ 6″ not contested
1987 Chip Bulger Fairfax 12′ 9″ not contested
1988 Matt Rytting JEB Stuart 11′ 6″ not contested
1989 Joe Bous JEB Stuart 10′ 6″ not contested
1990 Joe Bous JEB Stuart 9′ 6″ not contested
1991 Earl Smith Fairfax 10′ 6″ not contested
1992 Earl Smith Fairfax 10′ 0″ not contested
1993 not contested not contested
1994 not contested not contested

(back to Champions Menu)

Shot Put

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1976
1977 Tim Spriggs GC Marshall 49′ 8″
1978 Jim Stannard Falls Church 46′ 11″
1979 Tom Pascoe JEB Stuart 52′ 11.5″
1980 Tom Pascoe JEB Stuart 57′ 6″ Patty Christie Falls Church 38′ 2″
1981 George Johnson Falls Church 46′ 2″ Linda Eckerlin Annandale 32′ 6″
1982 Pete Boyer Falls Church 46′ 5.75″ Claudia Grainer Annandale 30′ 9.25″
1983 Pete Halleck Annandale 47′ 7.5″ Felicia Maye Chantilly 34′ 6.5″
1984 David Crosby Jefferson 51′ 3.5″ Felicia Maye Chantilly 32′ 9.25″
1985 Will Boyer Falls Church 44′ 7.25″ Amira Saleh Jefferson 33′ 3.25″
1986 Lincoln Abrahams JEB Stuart 44′ 3.25″ Amira Saleh Jefferson 35′ 1″
1987 Howard Cook Annandale 49′ 3″ Dionne Dodson JEB Stuart 33′ 0″
1988 Howard Cook Annandale 52′ 10.25″ Dionne Dodson JEB Stuart 33′ 4″
1989 Kelvin Green JEB Stuart 46′ 5.5″ Dionne Dodson JEB Stuart 34′ 10″
1990 Daniel Marcey Washington-Lee 46′ 10.75″ Dionne Dodson JEB Stuart 40′ 7.25″
1991 Ho Annandale 44′ 4″ Simona Smith Yorktown 36′ 8″
1992 Keith Hall Fairfax 44′ 8.5″ Rasheka Barnes JEB Stuart 33′ 0.5″
1993 Keith Hall Fairfax 45′ 6.75″ Jennifer Dieste Fairfax 29′ 2.5′
1994 Clayton Tock JEB Stuart 50′ 3″ Rasheka Barnes JEB Stuart 32′ 9″

(back to Champions Menu)

 

%d bloggers like this: