Great Falls District Cross Country Records

 

Great Falls District

Cross Country- Individual Champions

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1973 Gary Wyatt TC Williams 12:00.0
1974 Jim Steere Oakton 15:22.5
1975 David Taylor Yorktown 15:44.0
1976 Steve Halsey Langley 15:16.0
1977 Jim Hill Oakton 15:06.0
1978 Jim Hill Oakton 14:37.0 Kathy Dietz McLean 21:27.0
1979 Marc Anderson Washington-Lee 14:53.9 JoEllen Cameron Madison 19:10.0
1980 Don Schultz South Lakes 15:24.9 Joan Humphries Madison 18:32.2
1981 Ian Brzezinski Langley 15:06.2 Julie Leonard Madison 18:15.6
1982 Mark Brzezinski Langley 15:21.9 Vicki Verinder* Langley 17:58.9
1983 Jeff Graves South Lakes 15:32.9 Vicki Verinder* Langley 17:34.9
1984 Steve Dupree Langley 15:14.2 Erin Keogh*** Langley 17:01.2
1985 Brian Schmidt Herndon 15:25.7 Erin Keogh*** Langley 16:23.6
1986 John Lavey Langley 15:31.6 Sharon Poole Langley 17:47.5
1987 Mayura Bogollagama GC Marshall 15:15.2 Anne Evans* South Lakes 17:36.7
1988 Mayura Bogollagama GC Marshall 15:44.0 Alexa Lange* Herndon 17:20.0
1989 Mayura Bogollagama GC Marshall 15:37.4 Alexa Lange* Herndon 17:58.0
1990 Jim Colling* Chantilly 15:49.0 Robin Schretter South Lakes 18:36.0
1991 Jim Colling* Chantilly 15:18.0 Nicka Rippey Madison 18:46.0
1992 David Muckel Chantilly 15:18.0 Aryn Fahey Chantilly 18:39.0
1993 Mark King Madison 15:53.0 Amanda Buell Chantilly 18:31.0

*= Footlocker Cross Country National Finalist (# of *’s indicates number of years qualified)

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1973 TC Williams 44 pts n/a
1974 Oakton n/a
1975 McLean 55 pts n/a
1976 Langley 19 pts n/a
1977 Langley 38 pts n/a
1978 Oakton 26 pts no complete scores
1979 Langley 30 pts South Lakes 40 pts
1980 Washington-Lee 25 pts Madison 20 pts
1981 Langley 29 pts Langley 50 pts
1982 Langley 45 pts Langley 33 pts
1983 South Lakes 16 pts Langley 21 pts
1984 South Lakes 34 pts Langley 22 pts
1985 Herndon 37 pts Langley 20 pts
1986 Herndon 43 pts Langley 24 pts
1987 Herndon 37 pts Langley 46 pts
1988 Herndon 36 pts Herndon 43 pts
1989 Herndon 51 pts Herndon 22 pts
1990 Herndon 51 pts Langley 43 pts
1991 Chantilly 39 pts Langley 35 pts
1992 Chantilly 33 pts Langley 27 pts
1993 Madison 53 pts Chantilly 33 pts

Results

1974 Boys Results
1975 Boys Results Girls Results
1976 Boys Results Girls Results
1977 Boys Results Girls Results
1978 Boys Results Girls Results
1979 Boys Results Girls Results
1980 Boys Results Girls Results
1981 Boys Results Girls Results
1982 Boys Results Girls Results
1983 Boys Results Girls Results
1984 Boys Results Girls Results
1985 Boys Results Girls Results
1986 Boys Results Girls Results
1987 Boys Results Girls Results
1988 Boys Results Girls Results
1989 Boys Results Girls Results
1990 Boys Results Girls Results
1991 Boys Results Girls Results
1992 Boys Results Girls Results
1993 Boys Results Girls Results

TOP 25 INDIVIDUALS

Boys School Time Year Girls School Time Year
1 Jim Hill Oakton 14:37.5 1978 Erin Keogh*** Langley 16:23.6 1985
2 Marc Anderson Washington-Lee 14:53.9 1979 Alexa Lange* Herndon 17:20.0 1988
3 Jon Babcock Langley 15:00.0 1978 Andrea Lengi* Madison 17:27.0 1988
4 Steve Wright Langley 15:00.0 1979 Hollie Moore* Chantilly 17:34.0 1988
5 Ian Brzenzinski Langley 15:06.2 1981 Vicki Verinder* Langley 17:34.9 1983
6 Pat McCoy Oakton 15:07.0 1979 Anne Evans* South Lakes 17:36.7 1987
7 Steve Larson Oakton 15:13.0 1978 Sharon Poole Langley 17:47.5 1986
8 Stephen Dupress Langley 15:14.2 1984 Tonja Welch South Lakes 17:48.0 1983
9 Mayura Bogollagama GC Marshall 15:15.2 1987 Judith Stott* Langley 17:54.0 1988
10 Steve Halsey Langley 15:16.0 1978 Kathy Graves South Lakes 17:55.2 1983
11 Kurt Grunwald GC Marshall 15:16.3 1987 Lisa Eichorst Madison 17:57.9 1984
12 Richard Dodge Langley 15:17.1 1979 Kathy Watson Chantilly 18:04.0 1988
13 Steve Hyland Oakton 15:18.0 1979 Jody-Lyn Clarke Langley 18:09.1 1984
14 James Colling Chantilly 15:18.0 1991 Juliet Planicka Langley 18:09.3 1986
15 David Muckel Chantilly 15:18.0 1992 Mary Ann McCullough McLean 18:10.4 1982
16 Gordon Cobb Oakton 15:19.0 1978 Jenny Montgomery Langley 18:11.9 1983
17 David Hamilton Herndon 15:20.0 1978 Celeste Kislelewski Herndon 18:15.0 1988
18 Sandy Sanford South Lakes 15:21.8 1984 Julie Leonard Madison 18:15.6 1981
19 Mark Brzenzinski Langley 15:21.9 1982 Carla Sopper South Lakes 18:20.0 1989
20 Jim Steere Oakton 15:22.5 1974 Charlene Burstrom Yorktown 18:22.3 1983
21 Chris Conboy South Lakes 15:23.9 1984 Kelly O’Hara Langley 18:27.0 1984
22 Brian McCoy Herndon 15:24.5 1974 Cathy Stanmeyer Langley 18:30.2 1985
23 Donald Schultz South Lakes 15:24.9 1980 Amanda Buell Chantilly 18:31.0 1993
24 Brian Schmidt Herndon 15:25.7 1985 Joan Humphries Madison 18:32.2 1980
25 Maurice Ramirez Washington-Lee 15:27.4 1980 Kathleen McCullough Langley 18:33.0 1985

 

 

Advertisements
%d bloggers like this: