Gunston District Winter Track Records

 

Gunston District (AAA & 6A District)

Winter Track Championships

AAA Records

Ryan Drummond West Potomac 6.43 1986
55m Dash
LaVerne Williams/ Lisa Faggins Edison/Fort Hunt 7.1h 1984/85
Dawane Wallace Mount Vernon 7.62 1994
55m Hurdles
Antoinette Bass West Potomac 8.88 1990
Ryan Drummond Fort Hunt 35.6 1986
300m Dash
Tiombe Hurd West Potomac 41.90 1991
Brody Rose West Potomac 1:05.87 1994
500m Dash
Sims Tyson West Potomac 1:21.02 1992
Robbie Pearce RE Lee 2:32.40 1994
1000m Run
Kim Spence Mount Vernon 3:03.6 1986
Robbie Pearce RE Lee 4:21.0 1994
1600m Run
Linda Portasik Fort Hunt 5:08.7 1979
Chris Colburn RE Lee 9:40.1 1994
3200m Run
Gabrielle Pohlmann West Potomac 11:15.39 1987
Mike Wilson Mount Vernon 23′ 5.75″ 1985
Long Jump
Christelle Williams RE Lee 18′ 5.5″ 1985
Cornell Grayson West Potomac 48′ 3.75″ 1987
Triple Jump
Tiombe Hurd West Potomac 38′ 6″ 1991
Brett Eppert Mount Vernon 6′ 8″ 1976
High Jump
Angie Jones Groveton 5′ 8.5″ 1981
Tito Chinyavong Hayfield 14′ 0″ 1992
Pole Vault
not contested
Phil Vincenzes Edison 60′ 1″ 1976
Shot Put
Jeanie Burris Mount Vernon 41′ 11.75″ 1986
Jake Swingler, Tony Gibson, Cory Coles, Karl Borden Hayfield 1:33.8 1986
4x200m Relay
Chrissie Edmundson, Lydia Amaya, Timobe Hurd, Antoinette Bass West Potomac 1:48.27 1990
West Potomac 3:32.72 1994
4x400m Relay
Nicole Sanders, Rachel Promen, Shannon Beal, Tiombe Hurd West Potomac 4:14.6 1990
Mark Douglas, Brent Colburn, Robbie Pearce, Sean Dell Orto RE Lee 8:25.03 1992
4x800m Relay
Kassia Yanosek, Cecily Santos, Jo Nguyen, Meg Kawecki Jefferson 9:59.54 1993

 

6A Records

Ibrahim Bangura TC Williams 6.42 2019
55m Dash
Nyla Ward TC Williams 7.18 2018
Joseph McCoy Annandale 7.85 2018
55m Hurdles
Louisa Obenwa TC Williams 8.65 2019
Jay Pendarvis Jr Annandale 35.49 2018
300m Dash
Louisa Obenwa TC Williams 43.67 2019
Victor Vassallo TC Williams 1:10.76 2018
500m Dash
Ame’lie Murphy Hayfield 1:23.71 2019
William Makinen West Potomac 2:41.35 2018
1000m Run
Claire Barber West Potomac 3:04.40 2018
William Makinen West Potomac 4:35.13 2018
1600m Run
Caroline Peterson TC Williams 5:29.25 2018
Hunter Fowlie Mount Verndon 9:52.41 2019
3200m Run
Lena Cromley TC Williams 11:41.32 2018
Joshua Peterson TC Williams 21′ 0.25″ 2019
Long Jump
Nyla Ward TC Williams 18′ 4.75″ 2018
Joshua Peterson TC Williams 43′ 4.75″ 2019
Triple Jump
Raquel Pauly Hayfield 36′ 0.75″ 2018
Matthew McKiver Annandale 6′ 7″ 2018
High Jump
Nyla Ward/Ame’lie Murphy TC Williams/ Hayfield 4′ 10″ 2018/ 2019
Daniel Walsh TC Williams 13′ 3″ 2018
Pole Vault
Kendra Ogaumena TC Williams 9′ 0″ 2019
Sterling Johnson TC Williams 48′ 11″ 2018
Shot Put
Courtney Holford TC Williams 39′ 3″ 2019
Emmanuel Carpeter, Devin Abrom, Jayden Lenore, Dominic Garcia Hayfield 1:36.98 2019
4x200m Relay
Kendra Oguamena, Mikayla Addison, A’rai Hyman, Nyla Ward TC Williams 1:49.17 2018
Matthew McKiver, Ayman Elhag, Ahmed Ibrahim, Jay Pendarvis, Jr Annandale 3:32.99 2018
4x400m Relay
Kara Lewis, Amirah Ali, Ame’lie Murphy, Raquel Pauly Hayfield 4:17.27 2019
Benjamin Weisel, David Underwood, Owen Barr, William Makinen West Potomac 8:33.80 2018
4x800m Relay
Bowman Shaughnessy, Grace Henley, Kaycie O’Boyle, Claire Barber West Potomac 9:57.26 2018

(back to top)

AAA/6A Combined Records

Ibrahim Bangura TC Williams 6.42 2019
55m Dash
Nyla Ward TC Williams 7.18 2018
Dawane Wallace Mount Vernon 7.62 1994
55m Hurdles
Louisa Obenwa TC Williams 8.65 2019
Jay Pendarvis Jr Annandale 35.49 2018
300m Dash
Tiombe Hurd West Potomac 41.90 1991
Brody Rose West Potomac 1:05.87 1994
500m Dash
Sims Tyson West Potomac 1:21.02 1992
Robbie Pearce RE Lee 2:32.40 1994
1000m Run
Kim Spence Mount Vernon 3:03.6 1986
Robbie Pearce RE Lee 4:21.0 1994
1600m Run
Linda Portasik Fort Hunt 5:08.7 1979
Chris Colburn RE Lee 9:40.1 1994
3200m Run
Gabrielle Pohlmann West Potomac 11:15.39 1987
Mike Wilson Mount Vernon 23′ 5.75″ 1985
Long Jump
Christelle Williams RE Lee 18′ 5.5″ 1985
Cornell Grayson West Potomac 48′ 3.75″ 1987
Triple Jump
Tiombe Hurd West Potomac 38′ 6″ 1991
Brett Eppert Mount Vernon 6′ 8″ 1976
High Jump
Angie Jones Groveton 5′ 8.5″ 1981
Tito Chinyavong Hayfield 14′ 0″ 1992
Pole Vault
Kendra Ogaumena TC Williams 9′ 0″ 2019
Phil Vincenzes Edison 60′ 1″ 1976
Shot Put
Jeanie Burris Mount Vernon 41′ 11.75″ 1986
Jake Swingler, Tony Gibson, Cory Coles, Karl Borden Hayfield 1:33.8 1986
4x200m Relay
Chrissie Edmundson, Lydia Amaya, Timobe Hurd, Antoinette Bass West Potomac 1:48.27 1990
West Potomac 3:32.72 1994
4x400m Relay
Nicole Sanders, Rachel Promen, Shannon Beal, Tiombe Hurd West Potomac 4:14.6 1990
Mark Douglas, Brent Colburn, Robbie Pearce, Sean Dell Orto RE Lee 8:25.03 1992
4x800m Relay
Bowman Shaughnessy, Grace Henley, Kaycie O’Boyle, Claire Barber West Potomac 9:57.26 2018

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1972 Edison not contested
1973 Edison
1974 Edison 56 pts
1975 Edison
1976 Edison 92 pts
1977 Fort Hunt 140 pts
1978 Edison 124 pts Fort Hunt 196 pts
1979 Fort Hunt 109 pts Fort Hunt 212.5 pts
1980 RE Lee 112 pts Fort Hunt 138 pts
1981 Fort Hunt 119 pts Fort Hunt 157 pts
1982 Fort Hunt 132 pts Fort Hunt 147 pts
1983 Fort Hunt 124 pts Fort Hunt 117.5 pts
1984 Fort Hunt 162.5 pts Fort Hunt 173 pts
1985 Fort Hunt 135 pts Fort Hunt 146 pts
1986 West Potomac 170 pts West Potomac 110 pts
1987 West Potomac 196 pts West Potomac 139 pts
1988 West Potomac 153 pts West Potomac 140 pts
1989 West Potomac 151 pts West Potomac 190 pts
1990 West Potomac 162 pts West Potomac 232 pts
1991 Jefferson 117 pts West Potomac 181.5 pts
1992 West Potomac 135.5 pts West Potomac 150 pts
1993 West Potomac 133.5 pts Jefferson 162 pts
1994 West Potomac 156.5 pts West Potomac 178 pts
2018 TC Williams 175 pts TC Williams 193 pts
2019 TC Williams 177 pts TC Williams 197 pts

 

(back to top)

Individual Champions

55m Hurdles

(60 yard Hurdles contested through 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Mark Blackwell Groveton 7.9 not contested
1975 Jack Dugan Edison 7.5f (7.4p) not contested
1976 Curtis Stanfield Edison 7.4
1977 Rich Echard Fort Hunt 7.8
1978 Jack Kilgore Fort Hunt 7.6 Debbie Bragg Fort Hunt 8.3
1979 Kevin Quinlan Edison 7.6 Susan Allen Groveton 8.3
1980 Carl Jones Groveton 7.7 Susan Allen Groveton 8.3
1981 Dayton Black Edison 7.7 Angie Jones Groveton no time
1982 Bill Powell Fort Hunt 7.8 Angie Jones Groveton 8.6
1983 Mark Lerro Fort Hunt 7.8 Lynne Mickelson Mount Vernon 8.9
1984 Mark Lerro Fort Hunt 7.8 Christelle Williams RE Lee 8.7
1985 Ron Reaves West Potomac no time Christelle Williams RE Lee 8.7
1986 Ron Reaves West Potomac 8.07 Angie Comer West Potomac 8.99
1987 Joel Ross Mount Vernon 8.11 Angie Comer West Potomac 8.89
1988 Joel Ross Mount Vernon 7.5
1989 Tyrone Bailey Mount Vernon 8.0 Nicole Bandera West Potomac 9.06
1990 Freddie Harrison Mount Vernon 7.90 Antoinette Bass West Potomac 8.88
1991 Maurice Berry Hayfield 8.05 Tara Nester Mount Vernon 8.96
1992 Maurice Berry Hayfield 7.80 Sarah Castleberry Edison 9.92
1993 Franco Fox West Potomac 7.74 Dionne Williams West Potomac 9.02
1994 Dawane Wallace Mount Vernon 7.62 Sediah Jaleiba Mount Vernon 9.34
2018 Joseph McCoy Annandale 7.85 Louisa Obenwa TC Williams 8.91
2019 Emmanuel Carpenter Hayfield 8.06 Louisa Obenwa TC Williams 8.66 (8.65p)

(back to Champions Menu)

55m Dash

(50 yard Dash contested through 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Mark Blackwell Groveton 5.5 not contested
1975 John Moore Fort Hunt 5.5 not contested
1976 Mike Brown Mount Vernon 5.6
1977 Mark Mial Fort Hunt 5.6
1978 Mark Mial Fort Hunt 5.5 Gay A’ Harrah Fort Hunt 6.2
1979 Mark Mial Fort Hunt 5.4 Missie Parziale Fort Hunt 6.2
1980 Irish Wilson Edison 5.5 Derial Rhoades Fort Hunt 6.1
1981 Rick Rice RE Lee 5.6 Dee Dee Stokes Groveton 6.1 f (6.0p)
1982 Ron Schaefer Mount Vernon 5.7 Chris Winarski Fort Hunt 6.4
1983 Ron Schaefer Mount Vernon 5.3 Cynthia Jenkins Mount Vernon 6.1
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 6.6 LaVerne Williams Edison 7.1
1985 Ron Schaefer Mount Vernon 6.3 Lisa Faggins Fort Hunt 7.1
1986 Ryan Drummond West Potomac 6.43 Shannel McKenzie Hayfield 7.57
1987 David Green West Potomac 6.60 Shanel McKenzie Hayfield 7.59
1988 Joel Ross Mount Vernon 6.63 Chrissie Edmundson West Potomac 7.56
1989 Bernard Wallace West Potomac 6.73 Angela Newmon RE Lee 7.37
1990 Kenny Oliver RE Lee 6.68 Chrissie Edmundson West Potomac 7.41
1991 result missing Chrissie Edmundson West Potomac 7.44
1992 Holm Ankoma-Sey RE Lee 6.63 Suzi Rath RE Lee 7.55
1993 Cornell LeSane Mount Vernon 6.64 Voneka Bennett Hayfield 7.56
1994 Che Martin Hayfield 6.68 Aneka Carter West Potomac 7.60
2018 Ibrahim Bangura TC Williams 6.46 Nyla Ward TC Williams 7.18
2019 Ibrahim Bangura TC Williams 6.42 Nyla Ward TC Williams 7.34

(back to Champions Menu)

300m Dash

(330 Yard Dash contested until 1974; 300 yard dash contested 1975-1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Dave Hipsley Mount Vernon 38.5 not contested
1975 Scott McDonnell West Springfield 34.5f (34.4p) not contested
1976 Mark Kopascz Groveton 35.2
1977 Mark Mial Fort Hunt 35.7
1978 Mark Mial Fort Hunt 33.9 Linda Portasik Fort Hunt 38.4
1979 Mark Mial Fort Hunt 33.0 Jeanne Coughlin Fort Hunt 40.6
1980 Steve O’Hara Fort Hunt 34.6 Derial Rhoades Fort Hunt 39.6
1981 Ed Jackson Edison 34.6 Derial Rhoades Fort Hunt 38.5
1982 Ed Baron Edison 34.5 Melida Jones Hayfield 40.5
1983 Jeff Rickard Groveton 34.9 Cynthia Jenkins Mount Vernon 40.2
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 36.9 LaVerne Williams Edison 41.9
1985 Ryan Drummond Fort Hunt 35.7 Lisa Faggins Fort Hunt 41.7
1986 Ryan Drummond Fort Hunt 35.6 Tracy Estepp RE Lee 44.3
1987 David Green West Potomac 37.06 Lisa Faggins West Potomac 43.18
1988 Brian Bond Mount Vernon 37.3 Christa Scruggs Edison 42.0
1989 James Colbert Mount Vernon 36.84 Dion Smith Mount Vernon 42.77
1990 Reggie Hackett West Potomac 37.94 Tiombe Hurd West Potomac 43.14
1991 Keith Grayson Mount Vernon 38.15 Tiombe Hurd West Potomac 41.90
1992 Holm Ankoma-Sey RE Lee 36.33 Suzi Rath RE Lee 43.21
1993 Cornell LeSane Mount Vernon 37.22 Lisette Asbury Jefferson 42.40
1994 Bill Trice Hayfield 36.42 Trina Smith RE Lee 42.96
2018 Jay Pendarvis Annandale 35.49 Jessica Foss West Potomac 44.94
2019 Doval Simmonds West Potomac 36.70 Louisa Obenwa TC Williams 43.67

(back to Champions Menu)

500m Dash

(500 yard dash contested until 1974; 600 yard run contested 1975-1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Mark Gilby Edison 64.7 not contested
1975 Ralph Solano Hayfield 1:19.2 not contested
1976 Jim Leychak Hayfield 1:19.9
1977 Jim Leychak Hayfield 1:19.9
1978 Dean Maddox RE Lee 1:18.6 Linda Portasik Fort Hunt 1:26.9
1979 Steve Bailey Groveton 1:18.0 Leigh Breen Fort Hunt 1:33.7
1980 Ed Jackson Edison 1:17.3 Tracy Johnston Edison 1:33.4
1981 Ed Jackson Edison 1:19.1 Derial Rhoades Fort Hunt 1:33.8
1982 Bill Powell Fort Hunt 1:22.9 Kathy McKechney Hayfield 1:35.8
1983 Mike Dee RE Lee 1:22.2 Kim Griffiths RE Lee 1:34.5
1984 Steve Baumbaugh Groveton 1:08.7 Carolyn Stickell Fort Hunt 1:22.2
1985 Tony Essex Mount Vernon 1:07.2 Melissa McCarthy RE Lee 1:22.8
1986 David Green West Potomac 1:08.3 Melanie Torris Mount Vernon 1:23.6
1987 David Green West Potomac 1:09.58 Christa Scruggs Edison 1:21.13
1988 James Colbert Mount Vernon 1:10.0 Christa Scruggs Edison 1:21.1
1989 Reginald Hackett West Potomac 1:08.06 Emily Grogan West Potomac 1:21.56
1990 Reggie Hackett West Potomac 1:08.21 Shannon Beal West Potomac 1:21.86
1991 Marcus Brede Mount Vernon 1:09.45 Aisha Johnson Mount Vernon 1:21.20
1992 Dejuan Saunders Hayfield 1:10.33 Sims Tyson West Potomac 1:21.02
1993 Brody Rose West Potomac 1:07.20 Cheryl Zimmerman West Potomac 1:22.99
1994 Brody Rose West Potomac 1:05.87 Paula Spaeth Jefferson 1:21.36
2018 Victor Vassallo TC Williams 1:10.76 Grace Henley West Potomac 1:25.41
2019 Titus Ward TC Williams 1:10.77 Ame’lie Murphy Hayfield 1:23.71

(back to Champions Menu)

1000m Run

(880 yard run contested until 1974 1000 yard run contested 1975-1983 )

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 John Diamantes RE Lee 2:03. not contested
1975 John Diamantes RE Lee 2:21.6 not contested
1976 John Diamantes Edison 2:27.8
1977 Mike Watts Edison 2:25.7
1978 Richard Lee Edison 2:23.8 Robin Roughton Mount Vernon 2:50.7
1979 Mike Decker RE Lee 2:27.2 Linda Portasik Fort Hunt 2:42.9
1980 Mark Fay Mount Vernon 2:24.2 Holly McGovern Fort Hunt 2:58.7
1981 Billy Collins Edison 2:23.7 Julia Reddick Fort Hunt 2:51.8
1982 Rusty McGuire Fort Hunt 2:29.2 Tracy Johnston Edison 2:50.3
1983 Ted Schultz Hayfield 2:29.0 Julia Reddick Fort Hunt 2:50.9
1984 Kevin Lawrence Fort Hunt 2:40.7 Gina Wiggins RE Lee 3:11.4
1985 Craig Shenkenberg Fort Hunt 2:41.9 Kim Griffiths RE Lee 3:10.4
1986 Scott Cook Mount Vernon 2:39.7 Kim Spence Mount Vernon 3:03.6
1987 Chris Bir West Potomac 2:38.26 Cynthia Hazel Hayfield 3:14.70
1988 John Dishner RE Lee 2:46.75 Laurie Shue West Potomac 3:18.84
1989 Jon Borg-Breen Jefferson 2:40.46 Stephanie Mitchell West Potomac 3:17.79
1990 Scott Smith West Potomac 2:40.88 Amy McGraw RE Lee 3:11.10
1991 Wallace RE Lee 2:44.15 Sims Tyson West Potomac 3:14.25
1992 Robbie Pearce RE Lee 2:44.18 Sarah Castleberry Edison 3:16.26
1993 Eddie Wildman RE Lee 2:48.32 Kasia Yanosek Jefferson 3:13.01
1994 Robbie Pearce RE Lee 2:32.40 Heather Murray West Potomac 3:06.68
2018 William Makinen West Potomac 2:41.35 Claire Barber West Potomac 3:04.40
2019 Matthew Wier Hayfield 2:46.96 Bowman Shaughnessy West Potomac 3:23.44

(back to Champions Menu)

1600m Run

(Mile Run contested until

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Charlie Rose Edison 4:29.5 not contested
1975 George Watts Edison 4:35.5 not contested
1976 John Diamantes Edison 4:30
1977 Matt Smith Fort Hunt 4:39.9
1978 Chuck Wimberly Edison 4:33.9 Robin Roughton Mount Vernon 5:16.7
1979 Brian Quinlan Edison 4:35.4 Linda Portasik Fort Hunt 5:08.7
1980 Tim Springfield RE Lee 4:32.5 Sue Miley Fort Hunt 5:17.6
1981 Tim Springfield RE Lee 4:34.0 Sue Miley Fort Hunt 5:17.3
1982 Bob Murray Fort Hunt 4:32.9 Julia Reddick Fort Hunt 5:24.4
1983 Bob Murray Fort Hunt 4:34.4 Julia Reddick Fort Hunt 5:16.8
1984 Todd Lovelace Mount Vernon 4:33.5 Terri Snell Fort Hunt 5:22.4
1985 Scott Cook Mount Vernon 4:28.5 Sara Burke Fort Hunt 5:19.9
1986 Chris Shenkenberg West Potomac 4:29.1 Kim Spence Mount Vernon 5:22.4
1987 Chris Bir West Potomac 4:32.96 Rachel Burke West Potomac 5:33.52
1988 Chris Schreiner Edison 4:34.60 Anna Nicholl Mount Vernon 5:21.1
1989 Chris Schreiner Edison 4:26.26 Jessica Schroeder Jefferson 5:34.05
1990 Roy Borden Hayfield 4:34.64 Jessica Schroeder Jefferson 5:37.42
1991 Roy Borden Hayfield 4:34.4 Jennifer Clarkin West Potomac 5:31.57
1992 Sean Dell Orto RE Lee 4:34.05 Amy Akstin West Potomac 5:28.18
1993 David Barna Hayfield 4:35.37 Heather Murray West Potomac 5:28.13
1994 Robbie Pearce RE Lee 4:21.0 Heather Murray West Potomac 5:10.7
2018 William Makinen West Potomac 4:35.13 Caroline Peterson TC Williams 5:29.25
2019 Austin Amacher Hayfield 4:43.25 Caroline Peterson TC Williams 5:33.80

(back to Champions Menu)

3200m Run

(Two Mile Run contested until )

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 George Watts Edison 9:53.2 not contested
1975 John Barnes Edison 9:57.2 not contested
1976 Mike Watts Edison 10:07
1977 Jay Caldwell Fort Hunt 9:52.8
1978 Deke Johnson Mount Vernon 10:02.2 Cathy Ives Fort Hunt 14:10
1979 Brian Quinlan Edison 10:15 Sue Miley Fort Hunt 11:42.3
1980 Joffre Easley Hayfield 9:46.1 Sue Miley Fort Hunt 11:58.6
1981 Bob Murray Fort Hunt 10:35.0 Sue Miley Fort Hunt 11:59.7
1982 Bob Murray Fort Hunt 10:09.9 Terri Snell Fort Hunt 11:57.2
1983 Bob Murray Fort Hunt 10:15.8 Kim Griffith RE Lee 12:00.7
1984 Sean Rice Edison 9:55.5 Terri Snell Fort Hunt 11:27.6
1985 Vince McDonald Hayfield 10:07.6 Zenny Koehler Groveton 11:37.4
1986 Vince McDonald Hayfield 10:18.0 Sara Burke West Potomac 12:15.5
1987 Conan McDonough West Potomac 10:04.59 Gabrielle Pohlmann West Potomac 11:15.39
1988 Chris Schreiner Edison 10:04.3 Anna Nicholl Mount Vernon 12:41.38
1989 Chris Schreiner Edison 9:58.56 Eve Burke West Potomac 12:14.91
1990 Roy Borden Hayfield 10:13.21 Eve Burke West Potomac 11:36.37
1991 Roy Borden Hayfield 10:18.79 Amy Akstin West Potomac 11:23.10
1992 Jitu Kundu Hayfield 10:18.67 Amy Akstin West Potomac 11:50.59
1993 David Barna Hayfield 10:00.32 Amy Akstin West Potomac 11:55.10
1994 Chris Colburn RE Lee 9:40.1 Jackie Kerr Jefferson 11:16.8
2018 Mikyas Sahlu Annandale 9:52.65 Lena Cromley TC Williams 11:41.32
2019 Hunter Fowlie Mount Vernon 9:52.41 Lena Cromley TC Williams 11:47.89

(back to Champions Menu)

4x200m Relay

(4×176 contested until 1974; 6 lap relay contested until-1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Groveton 1:22.3 not contested
1975 Edison 1:53.9 not contested
1976 Jim Laychak, Walley Borden, Jeff Baker, Don Ellington Hayfield 1:54.4
1977 Bill McAnulty, Mark Mial, Chris Brevard, Chuck Flanagan Fort Hunt 1:53:6
1978 Chris Brevard, Steve Allen, Rocky Belk Mark Mial Fort Hunt 1:53:3 Derial Rhodes, Linda Portasik, Debbie Bragg, Pam Nelson Fort Hunt 2:07.5
1979 Greg Duncan, Troy Croes, Hansen Martin, John McManus Groveton 1:55.3 Missie Parziate, Pam Nelson, Regina Burroughs, Derial Rhoades Fort Hunt 2:11.9
1980 Greg Powell, Rich Norris, Jim Meeks, Rick Rice RE Lee 1:53.0 Derial Rhoades, Regina Burroughs, Celia Brevard, Missie Parziale Fort Hunt 2:10.1
1981 Greg Powell, Doug McDaniel, Steve Everett, Rick Rice RE Lee 1:53.7 DeeDee Stokes, Irene Keller, Angie Jones, Brenda Wilder Groveton 2:11.5
1982 Tony Mial, Marc Lerro, Mike Pfeiffer, Paul Murphy Fort Hunt 1:55.9 Brenda Wilder, Mimi Ryan, Angie Jones, Irene Keller Groveton 2:14.3
1983 Frank Smith, Homer Hull, Willie Lee, Mike Mercer Mount Vernon 1:56.1 Benita Brown, Julie Mahoney, Mishawn Cole, Cathy Cassaday RE Lee 2:11.9
1984 Mount Vernon 1:37.1 Edison 1:50.4
1985 Eddie Bonds, Rob Sala, Sean McDonough, Ryan Drummond Fort Hunt 1:34.4 Cathy Cassady, Karen Prien, Michelle Woodside, Chrystelle Williams RE Lee 1:50.4
1986 Jake Swingler, Tony Gibson, Cory Coles, Karl Borden Hayfield 1:33.8 Shannel McKenzie, Sharon Miller, Chandra Henderson, Kathleen Thorne Hayfield 1:52.2
1987 West Potomac 1:38.0 RE Lee 1:52.64
1988 Joel Ross, Brian Bond, Troy Fox, James Colbert Mount Vernon 1:38.92 RE Lee 1:51.6
1989 Marcus Newman, Tyrone Bailey, Leslie Hogan, James Colbert Mount Vernon 1:35.19 Aisha Johnson, Cametra Puryear, Donna Basel, Dion Smith Mount Vernon 1:49.91
1990 Jon Bierce, Eric Russell, Dave McCluskie, Gordon Miller Jefferson 1:38.95 Chrissie Edmundson, Lydia Amaya, Timobe Hurd, Antoinette Bass West Potomac 1:48.27
1991 RE Lee 1:37.23 Mount Vernon 1:50.53
1992 Paul Wilcox, Derrick Rivers, Jerome Bumanglag, Holm Ankoma-Sey RE Lee 1:36.6 Loren D’Acunto, Kristi Dowe, Ashley Page, Suzi Rath RE Lee 1:53.23
1993 Greg Artis, Cecil Coleman, Dayman Williams, Julian Carter West Potomac 1:38.55 Deshelle Edwards, April Byrd, Aneka Carter, Olivia Goode West Potomac 1:50.68
1994 RE Lee 1:36.66 West Potomac 1:50.32
2018 Kyan Booker, Christopher Joseph, Andre Fields, Emmanuel Carpenter Hayfield 1:38.77 Kendra Oguamena, Mikayla Addison, A’rai Hyman, Nyla Ward TC Williams 1:49.17
2019 Emmanuel Carpenter, Devin Abrom, Jayden Lenore, Dominic Garcia Hayfield 1:36.98 Raquel Pauly, Ayanna Stewart, Ame’lie Murphy, Amirah Ali Hayfield 1:50.81

(back to Champions Menu)

4x400m Relay

(Mile Relay contested until 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 Edison 3:43.8 not contested
1974 Gary Payne, Scott Gibson, Greg Mancuso, Glenn Messinger Edison 3:52.8 not contested
1975 Edison no time given not contested
1976 Bill Breeden, Walley Borden, Coast, Jim Laychack Hayfield 3:49.8
1977 Jeff Baker, Wally Borden, James Proctor,Jim Laychak Hayfield 3:43.7
1978 Nate Perry, Dean Maddox, Jerry Turley, Mike Becker RE Lee 3:46.0 Debbie Bragg, Pam Nelson, Leigh Breen, Jeanne Coughlin Fort Hunt 4:42.9
1979 Mark Mial, Steve Allen, Chris Brevard, Steve O’Hara Fort Hunt 3:45.2 Leigh Breen, Martha Murray, Sheryl Arcuni, Jeanne Coughlin Fort Hunt 4:33.8
1980 Kelly Shawn, Mark Pfeiffer, Tony Ewing, Steve Allen Fort Hunt 3:49.4 Becky Flanagan, Regina Burroughs, Debbie Kern, Tina Beam Fort Hunt 4:28.3
1981 Edison 3:46.2 Hayfield 4:30.2
1982 Darryl Johnson, Steve Harransky, Craig Farabaugh, Ed Barron Edison 3:49.1 Alisha Davis, Territa Jackson, Tina Beam, Becky Flanagan Fort Hunt 4:24.0
1983 Hayfield 3:48.1 Edison 4:29.1
1984 Hayfield 3:41.6 Fort Hunt 4:19.5
1985 Mike Wilson, Brian Kenneally, John Gould, Tony Essex Mount Vernon 3:36.3 Jennifer Kiess, DeeDee Lerro, Caitlyn West, Kathy Bir Fort Hunt 4:19.9
1986 Mike Wilson, Prince Hill, Junior Clark, Brian Kanneely Mount Vernon 3:34.7 Lisa Palermo, Brenda Lesler, Kathy Bir, Caitlyn West West Potomac 4:21.6
1987 West Potomac 3:36.65 RE Lee 4:17.13
1988 Craig Parkinson, Nate Ferkovich, Fred Rage, Steve Scranton West Potomac 3:45.2 West Potomac 4:19.84
1989 Reginald Hackett, Liwellen Rivers, Craig Parkinson, Barry Overby West Potomac 3:39.74 Stephanie Mitchell, Esther Rege, Nicole Bandera, Emily Grogan West Potomac 4:16.4
1990 Reggie Hackett, Scott Smith, Kyle Crosby, Franco Fox West Potomac 3:40.71 Nicole Sanders, Rachel Promen, Shannon Beal, Tiombe Hurd West Potomac 4:14.6
1991 Jefferson 3:47.22
1992 Ken Richkus, Chris Cassatt, Matt Graham, John Anderson Jefferson 3:39.72 Cheryl Zimmerman, Kristi Smith, Heather Buck, Sims Tyson West Potomac 4:19.01
1993 Shelbin Northern, Dayman Williams, Elmomoar Sulfab, Brody Rose West Potomac 3:35.79 Cheryl Zimmerman, Heather Buck, Kristi Smith, Kristin Lyons West Potomac 4:15.23
1994 West Potomac 3:32.72 West Potomac 4:16.64
2018 Matthew McKiver, Ayman Elhag, Ahmed Ibrahim, Jay Pendarvis, Jr. Annandale 3:32.99 Athena Salomons, Nora Gentry, Ciera Brown, Kennedy Browne TC Williams 4:19.74
2019 Daniel Fox, Anthony Eaton, Robert Longerbeam, Raja Janjua TC Williams 3:36.29 Kara Lewis, Amirah Ali, Ame’lie Murphy, Raquel Pauly Hayfield 4:17.27

(back to Champions Menu)

4x800m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested not contested
1976 not contested not contested
1977 not contested not contested
1978 not contested not contested
1979 not contested not contested
1980 not contested not contested
1981 not contested not contested
1982 not contested not contested
1983 not contested not contested
1984 not contested not contested
1985 not contested not contested
1986 not contested not contested
1987 not contested not contested
1988 not contested not contested
1989 David Norton, Rod Rippey, Andrew McNulty, John Wilson Jefferson 8:34.6 Katherine Olson, Rachel Burke, Heather Anderson, Amy Goode West Potomac 10:53.70
1990 Jim Adamouski, Mark Foglesong, Brian Jackson, Steve Wallace RE Lee 8:48.74 Jennifer Clarkin, Beth Andrus, Marie Chapia, Melissa Brown West Potomac 10:35.59
1991 West Potomac 8:53.87
1992 Mark Douglas, Brent Colburn, Robbie Pearce, Sean Dell Orto RE Lee 8:25.03 Sims Tyson, Kathryn Horn, Kristin Lyons, Heather Murray West Potomac 9:59.5
1993 Brent Colburn, Eddie Wildman, Mike Baily, Dave Hochberg RE Lee 8:32.84 Kassia Yanosek, Cecily Santos, Jo Nguyen, Meg Kawecki Jefferson 9:59.54
1994 Hayfield 8:35.5 Jefferson 10:11.8
2018 Benjamin Weisel, David Underwood, Owen Barr, William Makinen West Potomac 8:33.80 Bowman Shaughnessy, Grace Henley, Kaycie O’Boyle, Claire Barber West Potomac 9:57.26
2019 Grant Honker, Stephan Toussaint, Matthew Wier, Collin Murphy Hayfield 8:38.60 Mary Bell, Lily Penn, Ellie Messina, Bowman Shaughnessy West Potomac 10:07.73

(back to Champions Menu)

Long Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested not contested
1975 Jack Bass Mount Vernon 20′ 3.5″ not contested
1976 Brett Eppert Mount Vernon 21′ 1″
1977 Rick Echard Fort Hunt 20′ 3.5″
1978 David Mercado Mount Vernon 20′ 5″ Susie Googe Hayfield 14′ 11.5″
1979 Adam Walker Mount Vernon 20′ 4.5″ Heather Giessler Mount Vernon 15′ 3.25″
1980 John Hittle Edison 20′ 6.25″ Heather Giessler Mount Vernon 15′ 7″
1981 Tony Ewing Fort Hunt 20′ 9″ Angie Jones Groveton 16′ 3.5″
1982 Bill Powell Fort Hunt 19′ 10.25″ Angie Jones Groveton 16′ 8″
1983 Ron Schaefer Mount Vernon 20′ 5″ Kim Tucker RE Lee 15′ 4″
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 22′ 7.75″ Christelle Williams RE Lee 16′ 11.75″
1985 Ron Schaefer Mount Vernon 21′ 7.5″ Christelle Williams RE Lee 18′ 5.5″
1986 Mike Wilson Mount Vernon 22′ 5.25″ Genevive Hicks Edison 16′ 11.25″
1987 Mike Wilson Mount Vernon 23′ 5.75″ Lisa Palermino West Potomac 16′ 7″
1988 Bernard Wallace West Potomac 22′ 7.75″ Tracy Estepp RE Lee 15′ 11.5″
1989 Bernard Wallace West Potomac 23′ 1.75″ Antoinette Bass West Potomac 16′ 1.75″
1990 Jerome Gunter West Potomac 21′ 6.5″ Chrissie Edmundson West Potomac 17′ 5.75″
1991 Franco Fox West Potomac 20′ 6″ Chrissie Edmundson West Potomac 17′ 11.5″
1992 Wilmer Goad West Potomac 20′ 4.5″ Tanya Thrasher Hayfield 16′ 3.5″
1993 Dawane Wallace Mount Vernon 22′ 2″ Cheryl Zimmerman West Potomac 16′ 7.5″
1994 Dawane Wallace Mount Vernon 23′ 1.5″ Jennifer Walker Jefferson 17′ 4.5″
2018 Matthew McKiver Annandale 20′ 5.25″ Nyla Ward TC Williams 18′ 4.75″
2019 Joshua Peterson TC Williams 21′ 0.25″ Nyla Ward TC Williams 17′ 10.75″

(back to Champions Menu)

Triple Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested not contested
1975 Brett Eppert Mount Vernon 43′ 3.5″ not contested
1976 Brett Eppert Mount Vernon 43′ 10″ not contested
1977 Rick Echard Fort Hunt 43′ 5″ not contested
1978 David Mercado Mount Vernon 43′ 10″ not contested
1979 Mark Mial Fort Hunt 44′ 3″ not contested
1980 John Hittle Edison 42′ 11.5″ not contested
1981 Tony Ewing Fort Hunt 42′ 6″ not contested
1982 Bill Powell Fort Hunt 42′ 6.75″ not contested
1983 Ron Schaefer Mount Vernon 40′ 11.75″ not contested
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 45′ 5.25″ not contested
1985 Karl Borden Hayfield 45′ 4.5″ not contested
1986 Cornell Grayson West Potomac 45′ 8.5″ not contested
1987 Cornell Grayson West Potomac 48′ 3.75″ Lisa Palermino West Potomac 34′ 9.75″
1988 James Colbert Mount Vernon 45′ 6.25″ Christa Scruggs Edison 34′ 1″
1989 James Colbert Mount Vernon 47′ 8.5″ Tiombe Hurd West Potomac 34′ 6″
1990 Jerome Gunter West Potomac 44′ 6.75″ Antoinette Bass West Potomac 35′ 10.75″
1991 Franco Fox West Potomac 43′ 4.5″ Tiombe Hurd West Potomac 38′ 6″
1992 Wilmer Goad West Potomac 45′ 2.25″ Suzi Rath RE Lee 35′ 8.5″
1993 Franco Fox West Potomac 45′ 7.5″ Jennifer Walker Jefferson 35′ 4″
1994 Cleveland McClory West Potomac 45′ ?” Jennifer Walker Jefferson 36′ 8″
2018 Steven Ndjoukowe West Potomac 40′ 11.25″ Raquel Pauly Hayfield 36′ 0.75″
2019 Joshua Peterson TC Williams 43′ 4.75″ Raquel Pauly Hayfield 36′ 0″

(back to Champions Menu)

High Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested not contested
1975 Brett Eppert Mount Vernon 6′ 5″ not contested
1976 Brett Eppert Mount Vernon 6′ 8″
1977 Bruce Mack Edison 6′ 5″
1978 Adam Walker Mount Vernon 6′ 4″ Susie Googe Hayfield 5′ 0″
1979 Adam Walker Mount Vernon 6′ 4.5″ Debbie Johnson Hayfield 5′ 1.5″
1980 Mike Braxton Mount Vernon 6′ 4″ Heather Geissler Mount Vernon 5′ 2″
1981 Mike Braxton Mount Vernon 6′ 4.5″ Angie Jones Groveton 5′ 8.5″
1982 Mike Pfeiffer Fort Hunt 6′ 0″ Angie Jones Groveton 5′ 6″
1983 Willie Lee Mount Vernon 6′ 1″ Sue Barton Edison 4′ 10″
1984 Willie Lee Mount Vernon 6′ 0″ Bette Couch Fort Hunt 5′ 2″
1985 Karl Borden Hayfield 6′ 4″ Bette Couch Fort Hunt 5′ 2″
1986 Mike Wilson Mount Vernon 6′ 2″ Bette Couch West Potomac 5′ 2″
1987 Troy Fox Mount Vernon 5′ 10″ Lisa Palermino West Potomac 5′ 0″
1988 Bernard Wallace West Potomac 5′ 10″ Laurie Shue West Potomac 5′ 0″
1989 Bernard Wallace West Potomac 6′ 4″ Cynthia Miner Mount Vernon 5′ 3″
1990 Jerome Gunter West Potomac 6′ 4″ Cynthia Miner Mount Vernon 5′ 2″
1991 Justin Besachio RE Lee 6′ 2″ Cynthia Miner Mount Vernon 5′ 4″
1992 Richard Pierce West Potomac 6′ 4″ Marianne Fortunato RE Lee 5′ 4″
1993 Andre Holmes RE Lee 6′ 6″ Aneka Carter West Potomac 4′ 10″
1994 Andre Holmes RE Lee 6′ 7″ Felicia Cooksey Mount Vernon 5′ 2″
2018 Matthew McKiver Annandale 6′ 7″ Nyla Ward TC Williams 4′ 10″
2019 Shaikimam Sankoh TC Williams 6′ 3″ Ame’lie Murphy Hayfield 4′ 10″

(back to Champions Menu)

Pole Vault

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 Glen Messinger Edison 12′ 9″ not contested
1976 Jeff Parfitt Edison 13′ 0″ not contested
1977 Jeff Parfitt Edison 13′ 2″ not contested
1978 Eric Anzengruber Fort Hunt 12′ 3″ not contested
1979 Glen Holman Hayfield 12′ 0″ not contested
1980 Paul McKean Mt. Vernon 12′ 0″ not contested
1981 Reggie Cheatham Groveton 12′ 6″ not contested
1982 Reggie Cheatham Groveton 11′ 0″ not contested
1983 Jon Bowen Groveton 11′ 0″ not contested
1984 Jeff Aderholt Fort Hunt 10′ 6″ not contested
1985 Steven Patrick Fort Hunt 13′ 3″ not contested
1986 Scott Wick West Potomac 12′ 6″ not contested
1987 Scott Wick West Potomac 13′ 0″ not contested
1988 Nick Mohler West Potomac 11′ 6″ not contested
1989 Alex Arezina Jefferson 10′ 0″ not contested
1990 Tito Chinyavong Hayfield 11′ 0″ not contested
1991 John Anderson Jefferson 12′ 0″ not contested
1992 Tito Chinyavong Hayfield 14′ 0″ not contested
1993 Mark Fisher RE Lee 12′ 0″ not contested
1994 Scott Dobson West Potomac 12′ 6″ not contested
2018 Daniel Walsh TC Williams 13′ 3″ Ellie Hohenstein Annandale 8′ 0″
2019 Kalkidan Gebiso TC Williams 12′ 0″ Kendra Oguamena TC Williams 9′ 0″

(back to Champions Menu)

Shot Put

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested not contested
1975 Doug Barry Mount Vernon 56′ 5″
1976 Phil Vincenzes Edison 60′ 1″
1977 Jim Pierce Edison 51′ 6″
1978 Eric Bremner Edison 54′ 11″
1979 Greg Walsh Edison 46′ 5.5″ Kathy McDaniel Hayfield 30′ 7.25″
1980 Steve Kerriker RE Lee 44′ 9.5″ Jenise Kocha Hayfield 36′ 11″
1981 Steve Kerriker RE Lee 51′ 4.75″ Barbara Jackson Edison 36′ 2.25″
1982 Steve Kerriker RE Lee 53′ 10.5″ Barbara Jackson Edison 36′ 6″
1983 Scott Szymanski Edison 51′ 0″ Dawn Baldwin Fort Hunt 33′ 8″
1984 John Rymiszewski Mount Vernon 54′ 7″ Julie Cash Mount Vernon 34′ 2″
1985 Dennis Phillips Fort Hunt 51′ 4.75″ Jeanie Burris Mount Vernon 37′ 11.75″
1986 Ed Cunningham Mount Vernon 52′ 2.5″ Jeanie Burris Mount Vernon 41′ 11.75″
1987 Shon Grantz Mount Vernon 55′ 7.25″ Debbie Mann Mount Vernon 39′ 11.75″
1988 James Pearson West Potomac 51′ 2.5″ Sherri Miller Mount Vernon 34′ 9″
1989 Mark Reese Jefferson 51′ 3.5″ Shelby Stillwell Mount Vernon 38′ 1″
1990 Michael Cox Mount Vernon 54′ 6.5″ Kristin Bruhl Jefferson 32′ 1.5″
1991 Michael Cox Mount Vernon 51′ 11.5″ Shelby Stillwell Mount Vernon 38′ 2.5″
1992 Kevin Yates West Potomac 42′ 1″ Debbie Bell West Potomac 32′ 4.75″
1993 Angelo Acerra Mount Vernon 46′ 5″ Rebekah Mills Jefferson 33′ 3.75″
1994 Calvin Edwards West Potomac 49′ 7.5″ Melanie DunMoodle Mount Vernon 31′ 10″
2018 Sterling Johnson TC Williams 48′ 11″ Zoe Price TC Williams 36′ 2″
2019 Andy Zepada Annandale 43′ 2″ Courtney Holford TC Williams 39′ 3″

(back to Champions Menu)

 

%d bloggers like this: