Gunston District Spring Track Records

Gunston District (6A District)

Spring Track Championships

Alexandria District until 196?

AAA Records

Ian Winston Hayfield 10.78 1994
100m Dash
LaVerne Williams/ Christelle Williams/ Chrissie Edmundson Edison/ RE Lee/ West Potomac 12.0 1983/ 1985/ 1994
Holm Ankoma-Sey RE Lee 21.6 1992
200m Dash
Derial Rhodes Fort Hunt 24.8 1981
David Green West Potomac 48.5 1986
400m Dash
Linda Portasik/ Tiombe Hurd West Potomac 56.7 (440y)/ 57.4 1977/ 1991
Steve Muck/ Robbie Pearce Mt Vernon/ RE Lee 1:55.9 (880y)/ 1:56.65 (800m) 1972/ 1994
800m Run
Linda Portasik/ Tracy Johnston/ Carolyn Stickell Fort Hunt/ Edison/ Fort Hunt 2:12.3 (880)/ 2:19.5 (800m) 1979/ 1981/ 1984
George Watts/ Roy Borden Edison/ Hayfield 4:13.3 (1m)/ 4:17.79 1974/ 1991
1600m Run
Linda Portasik/ Sue Miley Fort Hunt 4:50.6 (1M)/ 4:57.6 (1600) 1979/ 1981
George Watts/ John Oliver Edison/ West Potomac 9:18 (2m)/ 9:40.99 (3200) 1974/ 1994
3200m Run
Gabrielle Pohlmann West Potomac 11:00.5 1986
Dawane Wallace Mount Vernon 14.41 1994
100m/110m Hurdles
Christelle Williams/ Angie Comer RE Lee/ West Potomac 15.0 1984/ 1986
Kevin Jones West Potomac 38.7 1987
300m Hurdles
Christa Scruggs Edison 43.9 1988
Mike Wilson Mount Vernon 23′ 3″ 1985
Long Jump
Chrissie Edmundson West Potomac 18′ 8.5″ 1990
James Colbert Mount Vernon 48′ 6.5″ 1989
Triple Jump
Tiombe Hurd West Potomac 38′ 11″ 1989
Brett Eppert/ Norm Braxton Mount Vernon 6′ 8″ 1976/ 1986
High Jump
Angie Jones Groveton 5′ 8.25″ 1982
Jeff Parfitt Edison 14′ 3″ 1977
Pole Vault
not contested
Phil Vincenzes Edison 63′ 3″ 1976
Shot Put
Jean Burris Mount Vernon 43′ 0″ 1986
Earl Cubbage RE Lee 175′ 3″ 1975
Discus
Sherri Miller Mount Vernon 128′ 9.75″ 1989
Fort Hunt 43.2 1985
4x100m Relay
Mount Vernon 48.9 1991
West Potomac 3:24.1 1988
4x400m Relay
West Potomac 4:01.7 1991
Edison 8:19.35 1994
4x800m Relay
West Potomac 10:00.89 1994

 

(back to top)

AAA Records

(Discontinued Events)

Mark Mial Fort Hunt 9.5 1979
100 Yard Dash
Kim Borden Hayfield 11.2 1976
Mark Mial Fort Hunt 21.2 1979
220 Yard Dash
Inez Skinner/ Linda Portasik Groveton/ Fort Hunt 25.5 1975/ 1977
Mark Mial Fort Hunt 49.2 1979
440 Yard Dash
Linda Portasik Fort Hunt 56.7 1977
Steve Muck Mount Vernon 1:55.9 1972
880 Yard Run
Linda Portasik Fort Hunt 2:12.3 1979
George Watts Edison 4:13.8 1974
Mile Run
Linda Portasik Fort Hunt 4:50.6 1979
George Watts Edison 9:18.0 1974
Two Mile Run
Robin Roughton Mount Vernon 11:31.1 1978
not contested
80 Yard Hurdles
Miki Harnden Mount Vernon 10.35(p) 1976
Don Johnson TC Williams 13.6 1973
100y/110y Low Hurdles
Dave Campbell Edison 19.8 1972
180y Hurdles
not contested
Dave Campbell Edison 38.6 1973
330 Yard Hurdles
not contested
not contested
440 Yard Relay
Irene Keller, Susan Allen, Monique Addison, DeeDee Stokes Groveton 49.9 1980
Hayfield 3:23.5 1972
Mile Relay
Leigh Breen, Debbie Kern, Derial Rhodes, Jeanne Coughlin Fort Hunt 4:03.8 1979
Rocky Belk, Chris Brevard, Bob Rogerson, Mark Mial Fort Hunt 1:29.5 1978
880 Yard Relay
Theresa Patterson, Michelle Scott, Darlene Scott, Carol Miller Jefferson 1:45.5 1977
not contested
880 Sprint Medley Relay
Val Sheppard, Dara Custard, Noel Deskins, Linda Nicholson Yorktown 1:50.8 1977

 

(back to top)

6A Records

Ibrahim Bangura TC Williams 10.84f/ 10.76p
2018
100m Dash
Nyla Ward TC Williams 12.30f/ 12.08p
2018
Doval Simmonds West Potomac 21.50 2019
200m Dash
Nyla Ward TC Williams 25.71 2018
Doval Simmonds West Potomac 49.39 2018
400m Dash
Emma Reynolds TC Williams 1:00.11 2019
Victor Vassallo TC Williams 2:04.37 2018
800m Run
Bowman Shaughnessy West Potomac 2:23.97 2018
William Makinen West Potomac 4:32.77 2018
1600m Run
Julia Ghiselli Annandale 5:26.13 2019
Hunter Fowlie Mount Vernon 9:55.87 2018
3200m Run
Julia Ghiselli Annandale 11:24.01 2018
Joseph McCoy Annandale 14.91 2018
100m/110m Hurdles
Louisa Obenwa TC Williams 15.23 2019
Joseph McCoy Annandale 40.30 2018
300m Hurdles
Louisa Obenwa TC Williams 46.84 2018
Matthew McKiver Annandale 22′ 3″ 2018
Long Jump
Raquel Pauly Hayfield 18′ 2″ 2019
David Coles TC Williams 43′ 1.75″ 2019
Triple Jump
Raquel Pauly Hayfield 38′ 8″ 2019
Matthew McKiver Annandale 6′ 4″ 2018
High Jump
Ame’lie Murphy Hayfield 5′ 2″ 2018
Daniel Walsh TC Williams 13′ 3″ 2018
Pole Vault
Kendra Oguamena/ Kaitlin Peters TC Williams (both) 9′ 3″ 2019
Sterling Johnson TC Williams 48′ 8.25″ 2018
Shot Put
Courtney Holford TC Williams 44′ 3″ 2019
Josue Pineda TC Williams 134′ 5″ 2018
Discus
Jailyn Sprinkle TC Williams 142′ 5″ 2019
Daniel Fox, Michael Honesty, Robert Longerbeam, Anthony Eaton TC Williams 42.40 2019
4x100m Relay
Akira Hamilton, Nyla Ward, A’rai Hyman, Kennedy Browne TC Williams 50.33 2019
Luke Schroeder, Daryl Mackey, Darius Wright, Doval Simmonds West Potomac 3:25.19 2019
4x400m Relay
Amelie Murphy, Raquel Pauly, Kara Lewis, Kenyata Clark Hayfield 4:09.13 2019
Grant Honker, Collin Murphy, Stephan Toussaint, Matthew Wier Hayfield 8:19.16 2019
4x800m Relay
Lily Penn, Grace Tringali, Ripley Vaughn, Bowman Shaughnessy West Potomac 10:00.40 2018

 

(back to top)

AAA & 6A Records

Ibrahim Bangura TC Williams 10.84f/ 10.76p
2018
100m Dash
Nyla Ward TC Williams 12.30f/ 12.08p
2018
Doval Simmonds West Potomac 21.50 2019
200m Dash
Derial Rhodes Fort Hunt 24.8 1981
David Green West Potomac 48.5 1986
400m Dash
Linda Portasik/ Tiombe Hurd West Potomac 56.7 (440y)/ 57.4 1977/ 1991
Steve Muck/ Robbie Pearce Mt Vernon/ RE Lee 1:55.9 (880y)/ 1:56.65 (800m) 1972/ 1994
800m Run
Linda Portasik/ Tracy Johnston/ Carolyn Stickell Fort Hunt/ Edison/ Fort Hunt 2:12.3 (880)/ 2:19.5 (800m) 1979/ 1981/ 1984
George Watts/ Roy Borden Edison/ Hayfield 4:13.3 (1m)/ 4:17.79 1974/ 1991
1600m Run
Linda Portasik/ Sue Miley Fort Hunt 4:50.6 (1M)/ 4:57.6 (1600) 1979/ 1981
George Watts/ John Oliver Edison/ West Potomac 9:18 (2m)/ 9:40.99 (3200) 1974/ 1994
3200m Run
Gabrielle Pohlmann West Potomac 11:00.5 1986
Dawane Wallace Mount Vernon 14.41 1994
100m/110m Hurdles
Louisa Obenwa TC Williams 15.23 2019
Kevin Jones West Potomac 38.7 1987
300m Hurdles
Christa Scruggs Edison 43.9 1988
Mike Wilson Mount Vernon 23′ 3″ 1985
Long Jump
Chrissie Edmundson West Potomac 18′ 8.5″ 1990
James Colbert Mount Vernon 48′ 6.5″ 1989
Triple Jump
Tiombe Hurd West Potomac 38′ 11″ 1989
Brett Eppert/ Norm Braxton Mount Vernon 6′ 8″ 1976/ 1986
High Jump
Angie Jones Groveton 5′ 8.25″ 1982
Jeff Parfitt Edison 14′ 3″ 1977
Pole Vault
Kendra Oguamena/ Kaitlin Peters TC Williams (both) 9′ 3″ 2019
Phil Vincenzes Edison 63′ 3″ 1976
Shot Put
Courtney Holford TC Williams 44′ 3″ 2019
Earl Cubbage RE Lee 175′ 3″ 1975
Discus
Jailyn Sprinkle TC Williams 142′ 5″ 2019
Daniel Fox, Michael Honesty, Robert Longerbeam, Anthony Eaton TC Williams 42.40 2019
4x100m Relay
Mount Vernon 48.9 1991
West Potomac 3:24.1 1988
4x400m Relay
West Potomac 4:01.7 1991
Grant Honker, Collin Murphy, Stephan Toussaint, Matthew Wier Hayfield 8:19.16 2019
4x800m Relay
Lily Penn, Grace Tringali, Ripley Vaughn, Bowman Shaughnessy West Potomac 10:00.40 2018

(back to top)

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1967 Fort Hunt 65 pts not contested
1968 not contested
1969 Mount Vernon 57 pts not contested
1970 Edison not contested
1971 Edison/ West Springfield 49 pts (tie) not contested
1972 Edison 72 pts
1973 Edison 79 pts Fort Hunt 189 pts
1974 Edison 70 pts Fort Hunt
1975 Edison 83 pts Lake Braddock
1976 Edison 208 pts Mount Vernon 133 pts
1977 Edison 175 pts Fort Hunt 177 pts
1978 Fort Hunt 179 pts Fort Hunt 189 pts
1979 Mount Vernon 132 pts Fort Hunt 179 pts
1980 Fort Hunt 121 pts Fort Hunt 147.5 pts
1981 Fort Hunt 155 pts Fort Hunt 161 pts
1982 Fort Hunt 169 pts Fort Hunt 183 pts
1983 Fort Hunt 176 pts Fort Hunt 143 pts
1984 Fort Hunt 232 pts Fort Hunt 190 pts
1985 Fort Hunt 199 pts Fort Hunt 162 pts
1986 West Potomac 171.5 pts West Potomac 141 pts
1987 West Potomac 208 pts West Potomac 161 pts
1988 West Potomac 197 pts West Potomac 148.5 pts
1989 West Potomac 155 pts West Potomac 210 pts
1990 West Potomac 137 pts West Potomac 213 pts
1991 Hayfield 139 pts West Potomac 203 pts
1992 Hayfield 157 pts West Potomac 188 pts
1993 Hayfield 176 pts West Potomac 181.5 pts
1994 West Potomac 171 pts West Potomac 218 pts
2018 TC Williams 163 pts TC Williams 202.5 pts
2019 TC Williams 168 pts TC Williams 209 pts

 

(back to top)

Individual Champions

100m Dash

(100 yard Dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 John Weathers Fort Hunt 9.9
1968 Mike Canzlonieri RE Lee 10.0
1969
1970
1971
1972 Dave Campbell Edison 10.4
1973 Earl Cook TC Williams 9.8
1974 Mark Blackwell Groveton 10.2
1975 Scott McDonnell West Springfield 10.2 Kim Borden Hayfield 11.3
1976 Mike Brown Mount Vernon 10.3 Kim Borden Hayfield 11.2
1977 Mark Mial Fort Hunt 9.9 Theresa Patterson Jefferson 11.5
1978 Rocky Belk Fort Hunt 9.6 Gayle A’Harrah Fort Hunt 11.5
1979 Mark Mial Fort Hunt 9.5 DeeDee Stokes Groveton 12.0
1980 Darren Belk Fort Hunt 11.0 DeeDee Stokes Groveton 12.3
1981 Darren Belk Fort Hunt 10.7 DeeDee Stokes Groveton 12.4
1982 Darren Belk Fort Hunt 10.6 Chris Winiarski Fort Hunt 12.6
1983 Ryan Drummond Fort Hunt 10.8 LaVerne Williams Edison 12.3 (12.0s)
1984 Ryan Drummond Fort Hunt 10.9 Lisa Faggins Fort Hunt 12.4
1985 Ryan Drummond Fort Hunt 10.8 Christelle Williams RE Lee 12.0
1986 Ryan Drummond West Potomac 10.9 Sharon Stamps RE Lee 13.1
1987 Cory Cokes Hayfield 10.9 Cathy Beck Edison 12.1
1988 Scott Crenshaw Hayfield 11.0 LaShonda Hubberd Hayfield 12.4
1989 Leslie Hogan Mount Vernon 11.1 Dion Smith Mount Vernon 12.2
1990 Mondray Outland Edison 11.1 Chrissie Edmundson West Potomac 12.0
1991 Holm Ankoma-Sey RE Lee 10.8 Karen Parsons Mount Vernon 12.2
1992 Holm Ankoma-Sey RE Lee 10.8 Tanya Thrasher Hayfield 12.7
1993 Keith Martin Hayfield 11.4 Voneka Bennett Hayfield 12.7
1994 Ian Winston Hayfield 10.78 Aneka Carter West Potomac 12.87
2018 Ibrahim Bangura TC Williams 10.84f/ 10.76p Nyla Ward TC Williams 12.30f/ 12.08p
2019 Emmanuel Carpenter Hayfield 11.02 Nyla Ward TC Williams 12.83

(back to Champions Menu)

200m Dash

(220 yard Dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 John Massie Hammond 21.7
1968
1969
1970
1971
1972 Ron Cuka Hayfield 22.7
1973 Earl Cook TC Williams 21.8
1974 Dave Chagnon RE Lee 24.0
1975 Scott McDonnell West Springfield 23.0 Inez Skinner Groveton 25.5
1976 Mike Brown Mount Vernon 22.9 Kim Borden Hayfield nm
1977 Herb Carter Groveton 22.4 Linda Portasik Fort Hunt 25.5
1978 Rocky Belk Fort Hunt 22.2 Gayle A’Harrah Fort Hunt 26.4
1979 Mark Mial Fort Hunt 21.2 Susan Allan Groveton 26.5
1980 Darrin Belk Fort Hunt 22.9 Derial Rhodes Fort Hunt 25.2
1981 Darren Belk Fort Hunt 22.4 Derial Rhodes Fort Hunt 24.8
1982 Darren Belk Fort Hunt 22.3 Melinda Jones Hayfield 26.2
1983 Ryan Drummond Fort Hunt 22.3 LaVerne Williams Edison 25.6
1984 Ryan Drummond Fort Hunt 22.1 (22.0s) Lisa Faggins Fort Hunt 25.7
1985 Ryan Drummond Fort Hunt 22.2 Lisa Faggins Fort Hunt 27.1
1986 Ryan Drummond West Potomac 22.1 Angie Comer West Potomac 26.5
1987 David Green West Potomac 21.9 Lisa Faggins West Potomac 25.6
1988 Bernard Wallace West Potomac 22.2 Christa Scruggs Edison 25.3
1989 Leslie Hogan Mount Vernon 22.1 Dion Smith Mount Vernon 25.6
1990 Mondray Outland Edison 22.7 Chrissie Edmundson West Potomac 25.1
1991 Holm Ankoma-Sey RE Lee 22.5 Valentia Alleyne Mount Vernon 25.0
1992 Holm Ankoma-Sey RE Lee 21.6 Tanya Thrasher Hayfield 25.3
1993 Cornell Lesane Mount Vernon 22.7 Trina Smith RE Lee 26.1
1994 Ian Winston Hayfield 21.94 Aneka Carter West Potomac 26.35
2018 Kai Cole TC Williams 21.98 Nyla Ward TC Williams 25.71
2019 Doval Simmonds West Potomac 21.50 Akira Hamilton TC Williams 26.43

(back to Champions Menu)

400m Dash

(440 yard Dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 John Massie Hammond 49.8
1968
1969
1970 Chris Marchand Edison 49.5
1971
1972
1973 Mike Fitzgerald Hayfield 51.0
1974 David Hipsley Mount Vernon 51.8
1975 Ralph Solano Hayfield 50.6
1976 Greg Kyle Jefferson 50.2
1977 Bill McAnulty Fort Hunt 50.6 Linda Portasik Fort Hunt 56.7
1978 Chris Brevard Fort Hunt 51.2 Linda Portasik Fort Hunt 58.5
1979 Mark Mial Fort Hunt 49.2 Regina Burroughs Fort Hunt 63.1
1980 Ed Jackson Edison 49.0 Derial Rhodes Fort Hunt 57.5
1981 Ed Jackson Edison 50.4 Derial Rhodes Fort Hunt 56.5
1982 Ed Baron Edison 50.0 Becky Flanagan Fort Hunt 59.4
1983 Ryan Schaefer Mount Vernon 50.8 Dionleia Joseph Mount Vernon 61.2
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 49.6 Kathy Bir Fort Hunt 58.9
1985 Tony Essex Mount Vernon 49.4 Kathy Bir Fort Hunt 60.4
1986 David Green West Potomac 48.5 Cindy Hazel Hayfield 61.0
1987 David Green West Potomac 50.3 Lisa Faggins West Potomac 58.0
1988 James Arrington West Potomac 48.5 Stephanie Monticone RE Lee 59.1
1989 James Colbert Mount Vernon 49.3 Stephanie Monticone RE Lee 58.7
1990 Reggie Hackett West Potomac 51.2 Angie Newman RE Lee 57.5
1991 Dejuan Saunders Hayfield 50.6 Tiombe Hurd West Potomac 57.4
1992 Holm Ankoma-Sey RE Lee 49.2 Sims Tyson West Potomac 1:00.4
1993 Bill Trice Hayfield 50.4 Voneka Bennett Hayfield 1:00.2
1994 Brody Rose West Potomac 49.79 Paula Spaeth Jefferson 58.63
2018 Doval Simmonds West Potomac 49.39 Ame’lie Murphy Hayfield 1:01.91
2019 Hamid Sesay TC Williams 51.46 Emma Reynolds TC Williams 1:00.11

(back to Champions Menu)

800m Run

(880 yard run contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Mike Bourgois Hammond 2:00.7
1968
1969
1970 Steve Nobles West Springfield 1:56.9
1971
1972 Steve Muck Mount Vernon 1:55.9
1973 Charley Rose Edison 1:57.3
1974 John Diamantes RE Lee 1:56.9
1975 Brett Samples Mount Vernon 1:57.7
1976 John Diamantes Edison 1:58.5
1977 Mike Watts Edison 1:59.9 Karen Hellick Fort Hunt 2:22.0
1978 Radi Stewart Fort Hunt 1:58.7 Linda Portasik Fort Hunt 2:18.4
1979 Steve Bailey Groveton 1:59.6 Linda Portasik Fort Hunt 2:12.3
1980 Tim Springfield RE Lee 1:58.3 Angela Hensley RE Lee 2:20.3
1981 Billy Collins Edison 1:57.4 Tracy Johnston Edison 2:19.5
1982 Rusty McGuire Fort Hunt 2:01.4 Julia Reddick Fort Hunt 2:21.5
1983 John Gould Mount Vernon 2:00.6 Tracy Johnston Edison 2:14.4
1984 Kevin Lawrence Fort Hunt 1:59.9 Carolyn Stickell Fort Hunt 2:19.5
1985 John Gould Mount Vernon 2:02.3 Cindy Hazel Hayfield 2:25.8
1986 Scott Cook Mount Vernon 2:01.0 Cindy Hazel Hayfield 2:25.0
1987 Chris Bir West Potomac 2:00.2 Laurie Shue West Potomac 2:23.5
1988 John Dishner RE Lee 2:03.0 Cindy Hazel West Potomac 2:22.0
1989 Scott Smith West Potomac 2:00.1 Amy Goode West Potomac 2:21.4
1990 Scott Smith West Potomac 2:00.9 Amy Goode West Potomac 2:22.5
1991 Marcus Brede Mount Vernon 1:59.57 Sims Tyson West Potomac 2:20.87
1992 Roy Borden Hayfield 1:59.0 Cecily Santos RE Lee 2:24.1
1993 Brody Rose West Potomac 2:00.8 Meg Kawecki Jefferson 2:25.0
1994 Robbie Pearce RE Lee 1:56.65 Paula Spaeth Jefferson 2:20.41
2018 Victor Vassallo TC Williams 2:04.37 Bowman Shaughnessy West Potomac 2:23.97
2019 Collin Murphy Hayfield 2:04.71 Bowman Shaghnessy West Potomac 2:24.64

(back to Champions Menu)

1600m Run

(One Mile Run contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Chuck Moody Fort Hunt 4:37.8
1968
1969
1970 Steve Nobles West Springfield 4:23.3
1971 Steve Nobles West Springfield 4:21.2
1972 Pete Merritt Edison 4:21.2
1973 John Hardisty Mount Vernon 4:21.5
1974 George Watts Edison 4:13.8
1975 George Watts Edison 4:16.4 5:44
1976 John Brennan Edison 4:25.5
1977 Chuck Wimberly Edison 4:21.6 Margie Mayer Jefferson 5:16.2
1978 Chuck Wimberly Edison 4:17.1 Robin Roughton Mount Vernon 5:04.3
1979 Brian Quinlan Edison 4:26.7 Linda Portasik Fort Hunt 4:50.6
1980 Mark Fay Mount Vernon 4:18.0 Sue Miley Fort Hunt 4:58.6
1981 Tim Springfield RE Lee 4:18.1 Sue Miley Fort Hunt 4:57.6
1982 Robert Murray Fort Hunt 4:21.1 Margaret Harned Fort Hunt 5:13.2
1983 Robert Murray Fort Hunt 4:24.3 Julia Reddick Fort Hunt 5:01.5
1984 Bill Gorton Fort Hunt 4:25.7 Terri Snell Fort Hunt 5:16.1
1985 Craig Shenkenberg Fort Hunt 4:23.7 Sara Burke Fort Hunt 5:11.7
1986 Scott Cook Mount Vernon 4:28.0 Gabrielle Pohlmann West Potomac 5:11.9
1987 Chris Landis Mount Vernon 4:27.2 Gabrielle Pohlmann West Potomac 5:18.2
1988 Chris Schreiner Edison 4:29.0 Cindy Hazel West Potomac 5:18.3
1989 Chris Schreiner Edison 4:31.8 Jessica Schroeder Jefferson 5:23.1
1990 Roy Borden Hayfield 4:32.8 Eva Burke West Potomac 5:36.9
1991 Roy Borden Hayfield 4:17.7 Sarah Castleberry Edison 5:20.8
1992 Roy Borden Hayfield 4:22.5 Kathryn Horn West Potomac 5:20.9
1993 Brody Rose West Potomac 4:31.0 Heather Murray West Potomac 5:21.7
1994 Robbie Pearce RE Lee 4:19.25 results incorrect
2018 William Makinen West Potomac 4:32.77 Julia Ghiselli Annandale 5:26.28
2019 Hunter Fowlie Mount Vernon 4:35.30 Julia Ghiselli Annandale 5:26.13

(back to Champions Menu)

3200m Run

(Two Mile Run contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Gary Vechik Mount Vernon 10:11.2 not contested
1968 not contested
1969 not contested
1970 not contested
1971 Peter Merritt West Springfield 9:29.6 not contested
1972 not contested
1973 George Watts Edison 9:38.2 not contested
1974 George Watts Edison 9:18.0 not contested
1975 George Watts Edison 9:12.7 not contested
1976 Chuck Wimberly Edison 9:49.1 not contested
1977 Chuck Wimberly Edison 9:26.5 not contested
1978 Chuck Wimberly Edison 9:31.3 Robin Roughton Mount Vernon 11:31.1
1979 Deke Johnson Mount Vernon 9:47.4 Sue Miley Fort Hunt 11:32.0
1980 Jeffre Essley Hayfield 9:50.3 Sue Miley Fort Hunt 11:33.6
1981 Dennis Kappeler Mount Vernon 9:53.3 Sue Miley Fort Hunt 11:07.0
1982 Dennis Kappeler Mount Vernon 9:53.0 Margaret Harned Fort Hunt 11:26.7
1983 Robert Murray Fort Hunt 9:50.6 Kelly Michaels Mount Vernon 11:20.8
1984 Sean Rice Edison 9:58.2 Terri Snell Fort Hunt 11:44.5
1985 Craig Shenkenburg Fort Hunt 9:53.7 Jennifer Pohlman Fort Hunt 11:28.0
1986 Craig Shenkenburg West Potomac 10:00.5 Gabrielle Pohlmann West Potomac 11:00.5
1987 Mike Wee Mount Vernon 9:55.3 Dawn Tilson Mount Vernon 12:03.4
1988 Chris Schreiner Edison 10:05.2 Amy Goode West Potomac 12:02.5
1989 Jon Borg-Breen Jefferson 10:04.3 Eva Burke West Potomac 11:59.4
1990 Roy Borden Hayfield 9:58.9 Valerie Hardaway West Potomac 11:37.2
1991 Roy Borden Hayfield 9:42.9 Amy Akstin West Potomac 11:56.6
1992 Jason Barna Hayfield 10:16.1 Amy Akstin West Potomac 11:38.1
1993 David Barna Hayfield 9:54.2 Amy Akstin West Potomac 11:53.0
1994 John Oliver West Potomac 9:40.99 Kassia Yanosek Jefferson 11:40.19
2018 Hunter Fowlie Mount Vernon 9:55.87 Julia Ghiselli Annandale 11:24.01
2019 Hunter Fowlie Mount Vernon 9:58.80 Julia Ghiselli Annandale 11:55.65

(back to Champions Menu)

100/110m Hurdles

(80 yard (girls) contested until 1978

110 yard/ 120 yard (boys) High Hurdles contested until 1979

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Kent Keirsey Mount Vernon 15.2 not contested
1968 not contested
1969 not contested
1970 Page Thompson Edison 15.2 not contested
1971 Page Thompson Edison 14.9 not contested
1972 Dave Campbell Edison 14.8 not contested
1973 Don Johnson TC Williams 13.6 not contested
1974 Jack Dugan Edison 14.6 not contested
1975 Jack Dugan Edison 14.0 Miki Harnden Mount Vernon 10.9
1976 Rick Truitt Edison 14.6 Miki Harnden Mount Vernon 10.6 (10.35p)
1977 Richard Pierce Fort Hunt 15.0 Linda Portasik Fort Hunt 10.5
1978 Jack Kilgore Fort Hunt 14.4 Debbie Bragg Fort Hunt 10.8
1979 Kevin Qunilan Edison 15.0 Susan Allen Groveton 14.4
1980 Carl Jones Groveton 14.9 Susan Allen Groveton 14.1
1981 Dayton Black Edison 14.9 Angie Jones Groveton 14.8
1982 Bill Powell Fort Hunt 14.9 (14.6s) Angie Jones Groveton 14.2
1983 Tony Lawrence Fort Hunt 14.8 Cynthia Jenkins Mount Vernon 15.3
1984 Marc Lerro Fort Hunt 14.7 (14.3s) Christelle Williams RE Lee 15.0
1985 Prince Hill Mount Vernon 16.0 Bette Couch Fort Hunt 16.0
1986 Ron Reaves West Potomac 14.6 Angie Comer West Potomac 15.0
1987 Gary Hahn Hayfield 15.4 Cathy Beck Edison 15.1
1988 Colis Heath RE Lee 15.2 Christa Scruggs Edison 15.9
1989 Bernard Wallace West Potomac 14.5 Tara Nester Mount Vernon 15.6
1990 Tyrone Bailey Mount Vernon 14.7 Angela Miklovic Mount Vernon 15.3
1991 Maurice Berry Hayfield 15.0 Cynthia Miner Mount Vernon 15.7
1992 Wilmer Goad West Potomac 14.7 Sarah Castleberry Edison 16.5
1993 Dawane Wallace Mount Vernon 14.7 Tammy Lorenz Jefferson 16.1
1994 Dawane Wallace Mount Vernon 14.41 Felicia Cooksey Mount Vernon 16.30
2018 Joseph McCoy Annandale 14.91 Louisa Obenwa TC Williams 15.77f/15.41p
2019 Shaikimam Sankoh TC Williams 17.13 Louisa Obenwa TC Williams 15.23

(back to Champions Menu)

300m Hurdles

180 Low Hurdles contested until

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Hardy Josephson Mount Vernon 20.3 not contested
1968 not contested
1969 not contested
1970 Page Thompson Edison 19.9 not contested
1971 not contested
1972 Dave Campbell Edison 19.8 not contested

(330 yard Hurdles contested through 1979?)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1973 Dave Campbell Edison 38.6
1974 Mark Blackwell Groveton 38.9
1975 Jack Dugan Edison 39.6
1976 Mark Kopaz Groveton 41.3
1977 Jack Kilgore Fort Hunt 41.0
1978 Jack Kilgore Fort Hunt 38.9 not contested
1979 Bill Underwood Fort Hunt 40.4 not contested
1980 Carl Jones Groveton 39.2 not contested
1981 Dayton Black Edison 40.8 not contested
1982 Bill Powell Fort Hunt 39.7 not contested
1983 Tony Lawrence Fort Hunt 40.0 not contested
1984 Marc Lerro Fort Hunt 39.2 Christelle Williams RE Lee 46.9
1985 David Green Fort Hunt 40.6 Jennifer Kiess Fort Hunt 47.7
1986 Mark Cotton Mount Vernon 39.3 Christa Scruggs Edison 46.5
1987 Kevin Jones West Potomac 38.7 Christa Scruggs Edison 45.2
1988 Norm Braxton Mount Vernon 40.5 Christa Scruggs Edison 43.9
1989 Bernard Wallace West Potomac 39.0 Antoinette Bass West Potomac 46.5
1990 Tyrone Bailey Mount Vernon 39.5 Antoinette Bass West Potomac 47.1
1991 Maurice Berry Hayfield 40.82 Estel Rege West Potomac 47.63
1992 Maurice Berry Hayfield 39.5 Kristi Smith West Potomac 48.2
1993 Maurice Berry Hayfield 39.2 Dionne Williams West Potomac 48.3
1994 Dawane Wallace Mount Vernon 38.96 Kristi Smith West Potomac 48.09
2018 Joseph McCoy Annandale 40.30 Louisa Obenwa TC Williams 46.84
2019 Shaikimam Sankoh TC Williams 43.35 Louis Obenwa TC Williams 46.93

(back to Champions Menu)

4x100m Relay

(Sprint Medley Relay contested through 1978)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1975 not contested Inez Skinner, Stacey Johnson, Beverly Honor, Barbara Butler Groveton 1:53.8
1976 not contested
1977 not contested Gayle A’Harrah, Terri Cox, Missie Porziale, Janie Plautz Fort Hunt 1:58.1
1978 not contested Inez Skinner, Stacey Johnson, Beverly Honor, Barbara Butler Groveton 1:53.8

(880 yard Relay contested through 1984)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 not contested
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974 West Springfield 1:33.4
1975 John Rogers, Jeff Gray, Ron Morgan, Scott McDonnell West Springfield 1:33.4 Kelly McManus, Stacey Johnson, Beverly Honor, Thelma Locke Groveton 1:48.8
1976 Rick Truitt, Doug Conner, Curtis Stanfield, David Vereen Edison 1:33.5
1977 Steve Allen, Cornelius Redfearn, Rocky Belk, Mark Mial Fort Hunt 1:32.3 Theresa Patterson, Michelle Scott, Darlene Scott, Carol Miller Jefferson 1:45.5
1978 Rocky Belk, Chris Brevard, Bob Rogerson, Mark Mial Fort Hunt 1:29.5 Gayle A’Harrah, Debbie Bragg, Derial Rhodes, Jeanne Coughlin Fort Hunt 1:46.2
1979 Irish Wilson, Ken Pitman, Andre Alston, Greg Prior Edison 1:32.7 Missy Parziale, Derial Rhodes, Debbie Bragg, Jeanne Coughlin Fort Hunt 1:47.1
1980 Mike Yellman, Tony Mial, Darrin Belk, Steve O’Hara Fort Hunt 1:32.5 Missy Parziale, Regina Burroughs, Rosemary Labonge, Tina Bean Fort Hunt 1:46.0
1981 Tony Mial, Tony Ewing, Bill Turner, Darren Belk Fort Hunt 1:32.3 Rosemary Labonge, Tina Beam, Julia Reddick, Becky Flanagan Fort Hunt 1:47.5
1982 Tony Mial, Marc Larro, Rob Hensley, Darren Belk Fort Hunt 1:32.5 Heidi Hess, Sharon Marell, Kim James, Melinda Jones Hayfield 1:47.5
1982 June Cordoba, Ken Bell, Randy Richardson, Donald Dickens Edison 1:33.9 Lisa Lindley, Carolyn Stickell, Jean Nelson, Dawn Baldwin Fort Hunt 1:50.6
1983
1984 Freeman Stackhouse, Eddie Bonds, Jim DeMose, Anthony McCullum Fort Hunt 1:33.6 Fort Hunt 1:45.6

(440 yard Relay contest until-

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1977 not contested Terri Cox, Missie Parziale, Gayle A’Harrah Fort Hunt 50.6
1978 not contested Missy Pariale, Debbie Bragg, Regina Burroughs, Derial Rhodes Fort Hunt 51.1
1979 not contested Missy Parziale, Derial Rhodes, Debbie Bragg, Jeanne Coughlin Fort Hunt 50.2
1980 not contested Irene Keller, Susan Allen, Monique Addison, DeeDee Stokes Groveton 49.9
1981 not contested DeeDee Stokes, Mary Ryan, Brenda Wilder, Angie Jones Groveton 50.5
1982 not contested Donna Smith, Heidi Hess, Lisa Brown, Sharon Marell Hayfield 50.6
1983 Julie Humphrey, Cheryl Braeden, Mishawn Cole, Benita Brown RE Lee 52.8
1984 not contested Bette Couch, Territa Jackson, Dawn Baldwin, Lisa Faggins Fort Hunt 50.2
1985 Fort Hunt 43.2 RE Lee 49.6
1986 Hayfield 43.5 Edison 51.5
1987 David Green, Charles Moore, Cornell Grayson, Kevin Jones West Potomac 43.5 (yds) Tutita Perez, Emily Grogan, Lisa Palermino, Laurie Shue West Potomac 50.1
1988 Hayfield 43.5 West Potomac 49.7
1989 Jerome Gunter, Barry Overby, Curtis Lawing, Craig Parkinson West Potomac 44.3 Antoinette Bass, Tiombe Hurd, Chrissie Edmundson, Lidia Amaya West Potomac 49.2
1990 Joe Lewis, James Lee, Steve Richey, Mondray Outland Edison 44.3 Chrissie Edmundson, Tiombe Hurd, Antoinette Bass, Lidia Amaya West Potomac 49.4
1991 RE Lee 44.1 Mount Vernon 48.9
1992 Hayfield 44.7 RE Lee 52.1
1993 Hayfield 44.5 West Potomac 50.4
1994 RE Lee 43.76 Mount Vernon 50.85
2018 Kylan Booker, Christopher Joseph, Andre Fields, Emmanuel Carpenter Hayfield 42.58 A’rai Hyman, Iris Castro, Sierra Brown, Mikayla Addison TC Williams 51.10
2019 Daniel Fox, Michael Honesty, Robert Longerbeam, Anthony Eaton TC Williams 42.40 Akira Hamilton, Nyla Ward, A’rai Hyman, Kennedy Browne TC Williams 50.33

(back to Champions Menu)

4x400m Relay

(One Mile Relay contested through 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Hank Schrader, Chuck Moody, Dick McCrea, Todd Stewart Fort Hunt 3:30.8
1968
1969
1970
1971 Fort Hunt 3:25.6
1972 Hayfield 3:23.5
1973 LeRoy Davis, Pete Mitchell, Wayne Sanders, John Johnson TC Williams 3:28.6
1974 Rick Hamilton, Gary Payne, Jack Dugan, Mark Kilby Edison 3:27.2
1975 Greg Bright, Blatchford, Brad Marshal, Keith Kammier RE Lee 3:28.9
1976 John Blatchford, Jeff Rollandini, Dean Maddox, James Powell RE Lee 3:31.3
1977 Steve Bailey, Nels Kloster, Herb Carter, Chuck Downham Groveton 3:28.3 Dianne Ewers, Debbi Bragg, Laura Portasik, Jeanne Coughlin Fort Hunt 4:20.4
1978 Jerry Turley, Mike Becker, Dean Maddox, Nate Perry RE Lee 3:27.7 Leigh Breen, Lee Neathert, Debbie Kern, Jeanne Coughlin Fort Hunt 4:14.2
1979 Troy Cross, Greg Duncans, Carl Jones, Steve Bailey Groveton 3:27.6 Leigh Breen, Debbie Kern, Derial Rhodes, Jeanne Coughlin Fort Hunt 4:03.8
1980 Steve O’Hara, Bill Under, Kelly Shawn, Steve Allen Fort Hunt 3:27.4 Derial Rhodes, Regina Burroughs, Debbie Kern, Becky Flanigan Fort Hunt 4:08.0
1981 Gary Reese, Ed Baron, Billy Collins, Ed Jackson Edison 3:30.8 Julia Reddick, Tina Beam, Aisha Davis, Derial Rhodes Fort Hunt 4:08.2
1982 Marc Larro, Mike Pfieffer, Bill Turner, Tony Lawrence Fort Hunt 3:30.8 Sue Baron, Carla Lambert, Debbie Satterfield, Tracy Johnston Edison 4:16.2
1983 Kevin Lawrence, Freeman Blackhouse, David Hirschkop, Tony Lawrence Fort Hunt 3:33.1 Lisa Lindsey, Carolyn Stickell, Robin Blount, Sue Elliott Edison 4:10.6
1984 Keith Peterson, Neil Hamilton, Darren Mayo, Tony Essex Mount Vernon 3:30.9 Kathy Bir, Jennifer Kies, Lisa Lindley, Carolyn Stickell Fort Hunt 4:09.9
1985 Mount Vernon 3:29.5 Fort Hunt 4:15.6
1986 Hayfield 3:25.4 West Potomac 4:15.2
1987 Chris Brock, Chris Seely, Nate Ferkovich, Kevin Jones West Potomac 3:31.4 (mile) Tutita Perez, Laurie Shue, Lisa Palermino, Emily Grogan West Potomac 4:13.3
1988 West Potomac 3:24.1 RE Lee 4:12.5
1989 Tyrone Bailer, Freddie Harrison, Alexander Cosho, James Colbert Mount Vernon 3:29.3 Stephanie Mitchell, Rachel Burke, Tiombe Hurd, Emily Grogan West Potomac 4:09.6
1990 Gordon Miller, Andrew McNulty, James Thomas, Justin Glass Jefferson 3:32.3 Aisha Johnson, Cynthia Miner, Angel Miklovic, Karen Parsons Mount Vernon 4:12.3
1991 Hayfield 3:29.5 West Potomac 4:01.7
1992 Mount Vernon 3:26.6 West Potomac 4:13.0
1993 Hayfield 3:25.4 Results not reported
1994 RE Lee 3:27.16 West Potomac 4:16.74
2018 Yoan Kongai, Darius Wright, Daryl Mackey, William Pennington West Potomac 3:27.15 Louise Obenwa, Dylan Hilne, Ciera Brown, A’rai Hyman TC Williams 4:13.14
2019 Luke Schroeder, Daryl Mackey, Darius Wright, Doval Simmonds West Potomac 3:25.19 Amelie Murphy, Raquel Pauly, Kara Lewis, Kenyata Clark Hayfield 4:09.13

(back to Champions Menu)

4x800m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1989 Rod RIppey, John WIlson, Colin McCormick, Jon Borg-Breen Jefferson 8:21.5 Jennifer Clarkin, Beth Andrus, Melissa Brown, Amy Goode West Potomac 10:12.5
1990 Louis Burrus, Scott Pearson, Greg Imhof, Andrew McNulty Jefferson 8:25.8 Robin Andrews, Amy Goode, Melissa Brown, Valerie Hardaway West Potomac 10:02.2
1991 Jefferson 8:27.8 Jefferson 10:07.3
1992 Hayfield 8:22.0 West Potomac 10:13.9
1993 Hayfield 8:21.9 Jefferson 10:15.5
1994 Edison 8:19.35 West Potomac 10:00.89
2018 Benjamin Weisel, David Underwood, Owen Barr, William Makinen West Potomac 8:20.43 Lily Penn, Grace Tringali, Ripley Vaughn, Bowman Shaughnessy West Potomac 10:00.40
2019 Grant Honker, Collin Murphy, Stephan Toussaint, Matthew Wier Hayfield 8:19.16 Julia Ghiselli, Nedezha Drojinsky, Cynthia Nguyen, Gabrielle Griffith Annandale 10:01.34

(back to Champions Menu)

Long Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Tom Swan RE Lee 22′ 4.5″
1968
1969 Lew Berry Mount Vernon
1970 John Kraus RE Lee 22′ 0.25″
1971
1972
1973 Mike Allen Fort Hunt 22′ 0″
1974 Jack Bass Mount Vernon 21′ 0.5″
1975 Jack Bass Mount Vernon 21′ 9″ Monique Mercer West Springfield 17′ 4.5″
1976 Brett Eppert Mount Vernon 22′ 6.75″ Miki Harnden Mount Vernon nm
1977 Cornelius Redfearn Fort Hunt 21′ 9.5″ Missy Parziale Fort Hunt 16′ 6.25″
1978 Nate Perry RE Lee 21′ 11″ Heather Geissler Mount Vernon 18′ 1.5″
1979 Mark Mial Fort Hunt 22′ 8″ Heather Geissler Mount Vernon 16′ 11.75″
1980 Carl Jones Groveton 21′ 10.5″ Angie Jones Groveton 16′ 11.5″
1981 Tony Ewing Fort Hunt 22′ 3″ Angie Jones Groveton 17′ 5.75″
1982 Darren Belk Fort Hunt 22′ 5.5″ Angie Jones Groveton 17′ 8.5″
1983 Ron Schaefer Mount Vernon 20′ 8″ Kim Tucker RE Lee 16′ 2″
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 22′ 1.5″ Christelle Williams RE Lee 17′ 4″
1985 Mike Wilson Mount Vernon 23′ 3″ Christelle Williams RE Lee 17′ 1″
1986 Carl Borden Hayfield 22′ 0″ Tracey Lenhardt RE Lee 16′ 11.5″
1987 Cornell Grayson West Potomac 21′ 5″ Lisa Palermino West Potomac 17′ 2″
1988 Bernard Wallace West Potomac 22′ 11.75″ Natalie Smith West Potomac 16′ 7.25″
1989 James Colbert Mount Vernon 23′ 1″ Chrissie Edmundson West Potomac 17′ 8″
1990 Jerome Gunter West Potomac 21′ 8″ Chrissie Edmundson West Potomac 18′ 8.5″
1991 Franco Fox West Potomac 21′ 5.75″ Chrissie Edmundson West Potomac 17′ 6.5″
1992 Wilmer Goad West Potomac 21′ 1.5″ Tanya Thrasher Hayfield 15′ 4.5″
1993 Franco Fox West Potomac 21′ 9.5″ Shawn Edwards West Potomac 16′ 11″
1994 results incorrect results not reported
2018 Matthew McKiver Annandale 22′ 3″ Nyla Ward TC Williams 18′ 0″
2019 Daryl Mackey West Potomac 22′ 1″ Raquel Pauly Hayfield 18′ 2″

(back to Champions Menu)

Triple Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Ron Knight Mount Vernon 43′ 2.25″
1968
1969
1970
1971 Tom Freshwater West Springfield 44′ 0″
1972 Tom Freshwater West Springfield 45′ 10″
1973 Mike Allen Fort Hunt 46′ 3″
1974 Walter Welch Hayfield 43′ 5″
1975 Walter Welch Hayfield 44′ 10″
1976 Brett Eppert Mount Vernon 47′ 0.5″
1977 David Vereen Edison 45′ 10″ not contested
1978 Mark Mial Fort Hunt 44′ 4.75″ not contested
1979 David Mercado Mount Vernon 45′ 6″ not contested
1980 James Meeks RE Lee 45′ 3″ not contested
1981 Mike Braxton Mount Vernon 44′ 4.75″ not contested
1982 Duffy Cobbs Groveton 44′ 2.5″ not contested
1983 Ron Schaefer Mount Vernon 44′ 3″ not contested
1984 Ron Schaefer Mount Vernon 45′ 4.5″ not contested
1985 Freeman Stackhouse Fort Hunt 42′ 9″ not contested
1986 Cornell Grayson West Potomac 45′ 7.75″ Lisa Palermino West Potomac 34′ 8″
1987 Cornell Grayson West Potomac 46′ 2″ Lisa Palermino West Potomac 37′ 7.25″
1988 John Holly Mount Vernon 45′ 0.25″ Christa Scruggs Edison 34′ 8.25″
1989 James Colbert Mount Vernon 48′ 6.5″ Tiombe Hurd West Potomac 38′ 11″
1990 Jerome Gunter West Potomac 45′ 6″ Tiombe Hurd West Potomac 37′ 4.5″
1991 Franco Fox West Potomac 43′ 2.5″ Tiombe Hurd West Potomac 38′ 7″
1992 Franco Fox West Potomac 46′ 6.5″ Jessica Goddard West Potomac 33′ 1″
1993 Franco Fox West Potomac 44′ 11.5″ Jennifer Walker Jefferson 35′ 3″
1994 result not reported April Byrd West Potomac 37′ 9″
2018 Robert Freeman Hayfield 40′ 10″ Raquel Pauly Hayfield 36′ 1″
2019 David Coles TC Williams 43′ 1.75″ Raquel Pauly Hayfield 38′ 8″

(back to Champions Menu)

High Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 John North Mount Vernon 6′ 1.25″
1968
1969 Lew Berry Mount Vernon
1970 Quentin Beatty Edison 6′ 3″
1971 Bob West Edison 6′ 4″
1972
1973 Rob Bass TC Williams 6′ 3″
1974 Brett Eppert Mount Vernon 6′ 5.75″
1975 Bucky Roman RE Lee 6′ 6″ Karen Green Lake Braddock 5′ 1″
1976 Brett Eppert Mount Vernon 6′ 8″
1977 Jack Reese & Bruce Mack Edison 6′ 4″ Beth Barrow Fort Hunt 5′ 8″
1978 Adam Walker Mount Vernon 6′ 4″ Debbie Johnson Hayfield 5′ 1″
1979 Adam Walker Mount Vernon 6′ 3″ Debbie Johnson Hayfield 5′ 3.75″
1980 Mike Braxton Mount Vernon 6′ 2.5″ Angie Jones Groveton 5′ 5.5″
1981 Mike Braxton Mount Vernon 6′ 4″ Angie Jones Groveton 5′ 8″
1982 Mickey Cole Edison 6′ 2″ Angie Jones Groveton 5′ 8.25″
1983 Greg Spear RE Lee 6′ 3″ Sue Baron Edison 5′ 3″
1984 Harold Ballen Edison 6′ 1″ Bette Couch Edison 5′ 1″
1985 Mike Wilson Mount Vernon 6′ 5″ Bette Couch Edison 5′ 3″
1986 Norm Braxton Mount Vernon 6′ 8″ Vickie Lewis Hayfield 5′ 4″
1987 Norm Braxton Mount Vernon 6′ 6″ Vickie Lewis Hayfield 5′ 5″
1988 Norm Braxton Mount Vernon 6′ 2″ Patricia Allen Edison 5′ 0″
1989 Jerome Gunter West Potomac 6′ 2″ Patricia Allen Edison 5′ 1″
1990 Jerome Gunter West Potomac 6′ 2″ Cynthia Miner Mount Vernon 5′ 2″
1991 Steve Wallace RE Lee 6′ 3″ Cynthia Miner Mount Vernon 5′ 2″
1992 Richard Pierce West Potomac 6′ 5″ Sarah Castleberry Edison 5′ 0″
1993 Andre Holmes RE Lee 6′ 6″ Tracey Rankin West Potomac 5′ 1″
1994 Dawane Wallace Mount Vernon 6′ 2″ Felicia Cooksey Mount Vernon 5′ 4″
2018 Matthew McKiver Annandale 6′ 4″ Ame’lie Murphy Hayfield 5′ 2″
2019 Shaikimam Sankoh TC Williams 5′ 10″ Ame’lie Murphy Hayfield 5′ 0″

(back to Champions Menu)

Pole Vault

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 Bill Fields Hammond 12′ 3″
1968
1969
1970 Bill Martin Edison 12′ 9″
1971
1972 Keith Neff West Springfield 13′ 4.5″
1973 Keith Neff West Springfield 13′ 8.5″
1974 Dan Owens RE Lee 11′ 6″
1975 Jack Lowden Mount Vernon 13′ 0″ not contested
1976 Jeff Parfitt Edison 13′ 6″ not contested
1977 Jeff Parfitt Edison 14′ 3″ not contested
1978 Bob Boorda Hayfield 13′ 3″ not contested
1979 Tim McAndrews Mount Vernon 13′ 9″ not contested
1980 Cam Ballard Fort Hunt 12′ 0″ not contested
1981 Drew Counts Hayfield 11′ 6″ not contested
1982 Drew Counts Hayfield 13′ 3″ not contested
1983 Jon Bowen Groveton 11′ 6″ not contested
1984 Steve Patrick Fort Hunt 11′ 6″ not contested
1985 Steve Patrick Fort Hunt 12′ 0″ not contested
1986 Scott Wick West Potomac 12′ 6″ not contested
1987 Scott Wick West Potomac 13′ 0″ not contested
1988 Nick Monler West Potomac 12′ 0″ not contested
1989 Alex Arezina Jefferson 11′ 0″ not contested
1990 John Anderson Jefferson 12′ 0″ not contested
1991 Tito Chinyavong Hayfield 13′ 6″ not contested
1992 Tito Chinyavong Hayfield 14′ 0″ not contested
1993 Richard Snyder Hayfield 12′ 6″ not contested
1994 Jason Lang Mount Vernon 13′ 0″ not contested
2018 Daniel Walsh TC Williams 13′ 3″ Kendra Oguamena TC Williams 9′ 3″
2019 Christian DiCiolantonio Hayfield 11′ 9″ Kaitlin Peters TC Williams 9′ 3″

(back to Champions Menu)

Shot Put

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 John Feuerriegel Fort Hunt 55′ 9.75″
1968
1969
1970 Fred Burks Mount Vernon 56′ 1.5″
1971
1972
1973 Drexel George Edison 57′ 8″
1974 Lawton Hydrick West Springfield 56′ 0.5″
1975 Doug Barry Edison 57′ 7″
1976 Phil Vincenzes Edison 63′ 3″
1977 Eric Bremner Edison 54′ 4.5″ Linday Beaty Mount Vernon 38′ 1″
1978 Eric Bremner Edison 55′ 4.75″ Pam Wojnar Fort Hunt 33′ 2″
1979 Jay Conley Mount Vernon 51′ 9″ Beth Lippard Hayfield 34′ 8.5″
1980 Steve Karriker RE Lee 52′ 2.25″ Jenise Koca Hayfield 36′ 2.5″
1981 Steve Karriker RE Lee 54′ 6.5″ Barbara Jackson Edison 39’10.5″
1982 Steve Karriker RE Lee 57′ 5.75″ Darlene Ford Hayfield 38′ 2.25″
1983 John Rymiszewski Mount Vernon 53′ 7.25″ Dawn Baldwin Fort Hunt 35′ 5″
1984 John Rymiszewski Mount Vernon 54′ 11′ Julia Cash Mount Vernon 36′ 3.5″
1985 John Rymiszewski Mount Vernon 59′ 7.25″ Jean Burris Mount Vernon 41′ 4″
1986 Sean Grantz Mount Vernon 57′ 9.75″ Jean Burris Mount Vernon 43′ 0″
1987 Seann Grantz Mount Vernon 56′ 10.25″ Debbie Mann Mount Vernon 39′ 10.25″
1988 James Pearson West Potomac 51′ 5.5″ Sherri Miller Mount Vernon 35′ 1.5″
1989 Mark Reese Jefferson 51′ 11.25″ Shelby Stillwell Mount Vernon 37′ 10.5″
1990 Mike Cox Mount Vernon 52′ 1″ Shelby Stillwell Mount Vernon 35′ 5″
1991 Eugene Mays Edison 56′ 1″ Shelby Stillwell Mount Vernon 39′ 0.5″
1992 Eugene Mayes Edison 49′ 9.5″ Debbie Bell West Potomac 33′ 4″
1993 Jeff Deal Hayfield 50′ 6.5″ Alexa Knoop Jefferson 33’10”
1994 Femi Obasun RE Lee 53′ 9″ Janel Beckham Jefferson 36′ 8.5″
2018 Sterling Johnson TC Williams 48′ 8.25″ Dakota Kindred TC Williams 36′ 3″
2019 Andy Zepada Annandale 45′ 5.5″ Courtney Holford TC Williams 44′ 3″

(back to Champions Menu)

Discus

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967 John Feuerriegel Fort Hunt 159′ 8.5″
1968
1969
1970
1971 Richard Young Mount Vernon 151′ 2.5″
1972
1973 Mack Harper Edison 146′ 6.75″
1974 Earl Cubbage RE Lee 166′ 0.5″
1975 Earl Cubbage RE Lee 175′ 3″
1976 Phil Vincenzes Edison 168′ 2″
1977 Jeff Cornell Fort Hunt 150′ 0″ Mary Ann DeSimone Jefferson 107′ 3″
1978 Jay Conley Mount Vernon 162′ 4″ Lee Morrissey Fort Hunt 102′ 3″
1979 Jay Conley Mount Vernon 168′ 5.5″ Beth Lippard Hayfield 112′ 9.5″
1980 Jim Scott Mount Vernon 130′ 3.5″ Jenise Koca Hayfield 93′ 9″
1981 Robert Young Edison 137′ 1.5″ Jenise Koca Hayfield 103′ 7.75″
1982 Scott Szymanski Edison 142′ 9″ Darlene Ford Hayfield 104′ 11.5″
1983 John Rymiszewski Mount Vernon 162′ 4″ Dawn Baldwin Fort Hunt 107′ 9.5″
1984 David Scott Mount Vernon 160′ 7″ Julia Cash Mount Vernon 110′ 10″
1985 John Rymiszewski Mount Vernon 174′ 7″ Jean Burris Mount Vernon 114′ 8.5″
1986 Sean Grantz Mount Vernon 151′ 10″ Jean Burris Mount Vernon 127′ 10.5″
1987 Sean Grantz Mount Vernon 155′ 11.5″ Debbie Mann Mount Vernon 129′ 5.5″
1988 Quincy Lewis Hayfield 153′ 10″ Sherri Miller Mount Vernon 122′ 11″
1989 Brian Hall Mount Vernon 141′ 3.5″ Sherri Miller Mount Vernon 128′ 9.75″
1990 Brian Hall Mount Vernon 154′ 11″ Caroline Sheffield Jefferson 128′ 2″
1991 Clarence Hinton Jefferson 169′ 6″ Nicole Beatty West Potomac 120′ 5″
1992 Eugene Mayes Edison 140′ 1″ Debbie Bell West Potomac 98′ 8″
1993 Brian Robertson Hayfield 144′ 8″ Jay Beckham Jefferson 108′ 2.5″
1994 Reggie Fallen West Potomac 136′ 9″ results not reported
2018 Josue Pineda TC Williams 134′ 5″ Courtney Holford TC Williams 121′ 10″
2019 Anthony Malone West Potomac 122′ 11″ Jailyn Sprinkle TC Williams 142′ 5″

(back to Champions Menu)

 

Advertisements
%d bloggers like this: