Burke Lake All-Time Cross Country Times

Burke Lake Top Times

(from current 2.98 mile Burke Lake Cross Country course)

(Special Thanks to Pearl Watts and the late Bill McDowell for assisting with research and preserving the legacy of the Northern Region’s course since 1974)

TOP BOYS TIMES

(Sub- 15:00)

Boys School Time Meet Year
1 Alan Webb South Lakes 13:57.0 Concorde District Championships Oct 25,1999
2 Sharif Karie West Springfield 14:19.0 Northern Region Championships Oct 31,1996
Sean McGorty Chantilly 14:19.0 Northern Region Championships Nov 2, 2012
4 Jim Hill Oakton 14:26.4 Northern Region Championships Nov 2, 1978
5 Dwight Stevens TC Williams 14:29.9 Northern Region Championships Nov 1, 1979
6 Mike Mansey TC Williams 14:30.1 Northern Region Championships Nov 2, 1978
7 Ahmed Bile Annandale 14:38.0 Northern Region Championships Nov 3, 2011
8 Alex Corbett Lake Braddock 14:41.0 Region 6A North Championships Nov 5, 2014
9 George Watts Edison 14:42.0 Northern Region Championships Nov 1, 1974
9 Louis Colson Edison 14:42.0 Capitol Conf. 13 Championships Oct 31, 2013
11 Eric Kweder Edison 14:45.0 Monroe Parker Invitational Sept 4, 1996
12 Eric Post Chantilly 14:48.0 Northern Region Championships Oct 31,1996
13 Ryan McGorty Chantilly 14:49.0 Concorde Conf. Championships Oct 30, 2014
14 Jeff Pajak Annandale 14:49.2 Northern Region Championships Oct 31,1985
15 Dennis Kappeler Mt. Vernon 14:49.3 Fairfax County Meet 1981
16 Bob Murray Fort Hunt 14:49.3 Fairfax County Meet 1981
17 Chris Foley Chantilly 14:49.6c Northern Region Championships Nov 5, 2009
18 Andrew McCullen Oakton 14:49.8c Northern Region Championships Nov 5, 2009
19 Steve Halsey Langley 14:50.0 Northern Region Championships Nov 4, 1976
19 Anteneh Girma TC Williams 14:50.0 Region 6A North Championships Nov 5, 2014
21 Mike Stafford Wakefield 14:51.0 Northern Region Championships Nov 3, 1977
22 Andrew Macleod Oakton 14:52.0 Northern Region Championships Oct 30,1997
23 Pat Conway West Springfield 14:52.0 Northern Region Championships Oct 30,1997
24 Pete Tatro Fort Hunt 14:53.0 Northern Region Championships Oct 23, 1975
25 Jim Martin West Springfield 14:53.2 Northern Region Championships Oct 30, 1986
26 Marc Anderson Washington-Lee 14:53.9 Great Falls District Championships Oct 25, 1979
27 Jon Babcock Langley 14:54.0 Northern Region Championships Nov 2, 1978
27 Ibrahim Aden WT Woodson 14:54.0 Northern Region Championships Nov 2, 1989
27 John Stoney Oakton 14:54.0 Region 6A North Championships Nov 6, 2013
30 Mike Spooner West Springfield 14:54.6 Northern Region Championships Nov 2, 2006
31 Kevin Dowd Fairfax 14:54.9c Northern Region Championships Nov 5, 2009
32 Mackenzie Haight G.C. Marshall 14:55.3 Conference 13 Double Quad Meet Oct 16, 2013
33 Christo Landry Jefferson 14:56.0 Concorde District Championships Oct 24,2003
34 Cliff Holtz Annandale 14:57.4 Potomac District Championship Oct 27,1983
35 Chuck Wimberly Edison 14:58.0 Fairfax County Meet Sept 16, 977
35 Rasheed Thompson Herndon 14:58.0 Northern Region Championships Nov 7, 2002
37 Roy Borden Hayfield 14:59.0 Northern Region Championships Oct 31,1991
38 David Iverson Robinson 14:59.2 Northern Region Championships Oct 30, 1986
39 Mark Lambert Robinson 14:59.7 Northern Region Championships Nov 1, 1984

TOP GIRLS TIMES

(Sub- 17:30)

Girls School Time Meet Year
1 Erin Keogh Langley 16:09.7 Northern Region Championships Oct 31, 1985
2 Aimee Harms Annandale 16:30.7 Northern Region Championships Oct 31, 1985
3 Caroline Alcorta West Springfield 16:31.0 Region 6A North Championships Nov 6, 2013
4 Kate Murphy Lake Braddock 16:34.0 Patriot Conference Championships Oct 26, 2016
5 Melissa Dewey Hayfield 16:42.0 Patriot District Championships Nov 4, 2004
6 Sophie Chase Lake Braddock 16:42.0 Northern Region Championships Nov 2, 2012
7 Laura Heiner Centreville 16:47.0 Northern Region Championships Oct 30,1997
8 Heather Holt GC Marshall 16:48.0 Capitol Conference Championship Oct 26, 2016
9 Wendy Neely Lake Braddock 16:49.2 Northern Region Championships Oct 30, 1986
10 Jackie Kerr Jefferson 16:56.0 Concorde District Championships Oct 26, 1995
11 Andrea Volpe Lake Braddock 16:59.6 George Mason Invitational Sept 25, 1983
12 Sarah Colvin Chantilly 17:02.6 Northern Region AD’s Meet Sept 10,1986
13 Megan McCarthy Robinson 17:03.0 Northern Region Championships Nov 1, 1990
14 Amy Colvin Chantilly 17:05.9 Northern Region Championships Oct 31,1985
15 Erin Swain Lake Braddock 17:06.0 Northern Region Championships Nov 4, 1999
16 Allie Klimkiewicz Oakton 17:06.0 Conference 5 Championships Oct 30, 2013
17 Hannah Christian Lake Braddock 17:08.0 Northern Region Championships Nov 2, 2012
18 Liz Awtrey Robinson 17:10.0 Northern Region Championships Nov 5, 1998
19 Macey Schweikert Robinson 17:12.0 Conference 5 Championships Oct 30, 2013
20 Libby Williams Annandale 17:13.9 Northern Region Championships Oct 31, 1985
21 Vicki Verinder Langley 17:14.1 Northern Region Championships Nov 3, 1983
22 Alexa Lange Herndon 17:20.0 Great Falls District Championships Oct 26, 1988
23 Kelley Otstott Jefferson 17:20.0 Concorde District Championships Oct 22, 1997
24 Rachel McArthur Patriot 17:21.0 Region 6A North Championships Nov 5, 2014
25 Jackie Concaugh Annandale 17:22.0 Northern Region Championships Nov 2, 1989
Olivia Beckner South Lakes 17:22.0 Liberty Conference Championships Oct 26, 2017
27 Julia Ghiselli Annandale
17:23.0
Gunston District Championship Oct 26, 2017
28 Alisa Harvey Jefferson 17:23.9 Potomac District Championships Oct 27, 1982
29 Paige Kvartunas West Springfield 17:24.6c Northern Region Championships Nov. 5, 2009
30 Anne Evans South Lakes 17:24.9 Northern Region Championships Oct 29, 1987
31 Sharon Poole Langley 17:25.4 Northern Region Championships Oct 30, 1986
32 Shannon Sarabyn Centreville 17:26.0 Northern Region Championships Oct 24, 1996
33 Karen Sanfacon WT Woodson 17:26.4 Northern Region Championships Oct 31, 1985
34 Linda Portasik Fort Hunt 17:26.8 Gunston District Championships Oct 25, 1978
35 Andrea Lengi Madison 17:27.0 Great Falls District Championships Oct 26, 1988
Katie Kennedy West Springfield 17:27.0 Conference 7 Championships Oct 30, 2013
37 Nicole Snider Jefferson 17:28.0 Concorde District Championships Oct 22, 1997
38 Bailey Kolonich R.E. Lee
17:29.9
Northern Region Championships Nov 3, 2011

Note: 2009 Times- Course was measured to be 3.01miles (160 ft longer than standard 2.98 miles) by Pearl Watts on Saturday, November 7th. Original times (non-converted) would include:

  • Chris Foley- 14:58.7
  • Andrew McCullen- 14:58.9
  • Kevin Dowd- 15:04.0
  • Paige Kvartunas- 17:35.3

 

Advertisements
  1. Jeff Slater
    • Matt Gilchrist
      October 4, 2017 at 4:20 pm

      Jeff,

      You are right that your name was omitted. The list I have posted included only Northern Region teams, however I am aware that you (and a few Maryland & private school runners) have run sub 15 on the course at the old George Mason Invitational, of which I only have had limited results (although I came across some this summer). I am interested in being complete & accurate in this respect, and will update the list with those names this fall.

      Thank you for bringing this to my attention.

      Matt

  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: