Northern District Winter Track Records

 

Northern District

Winter Track Championships

Records

Ron Lewis Robinson 6.41 1986
55m Dash
Destyne Jones Centreville 7.19 1994
Dion Wafford Lake Braddock 7.58 1986
55m Hurdles
Dana Boone Lake Braddock 8.29 1986
Carlos Samuels TC Williams 34.22 1993
300m Dash
Cathron Birge Lake Braddock 39.3 1985
Carlos Samuels TC Williams 1:05.35 1993
500m Dash
Christiane ZeZe TC Williams 1:17.31 1989
Ibrahim Aden WT Woodson 2:31.66 1990
1000m Run
Kristi Cassell Lake Braddock 3:02.0 1984
Dwight Stephens TC Williams 4:14.2 1980
1600m Run
Kelly Mercer TC Williams 5:00.83 1992
Mike Mansy TC Williams 9:20 1979
3200m Run
Meghan McCarthy Robinson 11:04.56 1992
Rodney Bridges TC Williams 23′ 3.25″ 1989
Long Jump
Yolanda Brown TC Williams 18′ 6″ 1994
Rodney Bridges TC Williams 48′ 5.25″ 1989
Triple Jump
Yolanda Brown TC Williams 37′ 0″ 1994
Mike Turner Lake Braddock 6′ 10″ 1982
High Jump
Kelli Flynn TC Williams 5′ 7.25″ 1990
Jake Williams Robinson 14′ 7″ 1990
Pole Vault
not contested
Robert Muzzio Robinson 57′ 3.25″ 1982
Shot Put
Maria Lovelace TC Williams 44′ 5″ 1983
Bryan Drummond, Dewand Lowery, Damian King, Anthony Holley TC Williams 1:30.64 1993
4x200m Relay
Dana Boone, Angela Griffith, April Hicks, Adria Hicks Lake Braddock 1:45.3 1986
Stephen Beggs, Damian King, Yousif Omer, Carlos Samuels TC Williams 3:27.87 1993
4x400m Relay
Lake Braddock 4:06.79 1987
Matt Palmer,Ryan Forsyth, Mike Conway, Jeremy Walker West Springfield 8:10.0 1994
4x800m Relay
Tyfanny Walker, Ashley Jeffrey, Lori Bramblett, Jill Baumgartner West Springfield 9:51.28 1992

(back to top)

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1972 not contested
1973 not contested
1974 Fairfax 58 pts not contested
1975 WT Woodson not contested
1976 TC Williams 63 pts not contested
1977 not contested
1978 TC Williams 176 pts not contested
1979 TC Williams 210.5 pts not contested
1980 TC Williams 167 pts TC Williams 144 pts
1981 TC Williams 151.5 pts TC Williams 101 pts
1982 TC Williams 153 pts Lake Braddock 128 pts
1983 TC Williams 212 pts TC Williams 109 pts
1984 TC Williams 156 pts Lake Braddock 130 pts
1985 Lake Braddock 174 pts Lake Braddock 166 pts
1986 Lake Braddock 210 pts Lake Braddock 182.5 pts
1987 Lake Braddock 136 pts Lake Braddock 183 pts
1988 Lake Braddock 164 pts Lake Braddock 167 pts
1989 TC Williams 145 pts Lake Braddock 138 pts
1990 TC Williams 132 pts Lake Braddock 180 pts
1991 TC Williams 146 pts TC Williams 106 pts
1992 TC Williams 158 pts Lake Braddock 102 pts
1993 TC Williams 135 pts Lake Braddock 151 pts
1994 Lake Braddock 114 pts Centreville 140 pts

 

(back to top)

Individual Champions

55m Hurdles

(60 yard Hurdles contested 1974-1980)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Rob Lederer Fairfax no time given not contested
1975 John Citron WT Woodson 7.6
1976 Dave Petri Fort Hunt 7.6
1977
1978 Bob McKay Lake Braddock 7.2
1979 Charles Denney Washington-Lee 7.8
1980 Chris Jones TC Williams 7.6 Lisa Diggs TC Williams 8.5
1981 David Scott TC Williams 7.6 Laura Johnson Chantilly 8.4
1982 Robert Muzzio Robinson 7.4 Carla Criste Lake Braddock 8.5
1983 Jeff Longbottom Oakton 7.6 Veda Nicely TC Williams 8.5
1984 Scott Bicknell Lake Braddock 7.7 Veda Nicely TC Williams 8.5
1985 Mark Tillman TC Williams 7.7 Dana Boone Lake Braddock 8.4
1986 Dion Wafford Lake Braddock 7.58 Dana Boone Lake Braddock 8.29
1987 Kevin Bosma West Springfield 7.64 Tondra Bray Lake Braddock 8.69
1988 Nathan Marsden Lake Braddock 7.88 Caroline McCormick Lake Braddock 8.72
1989 Allen Johnson Lake Braddock 7.81 Audra Avvenire West Springfield 8.91
1990 Dominick Wallace Oakton 8.17 Audra Avvenire West Springfield 8.95
1991 Mike Betts Robinson 7.98 Traci Bowles Robinson 9.15
1992 William Turner Lake Braddock 7.99 Sara Bartholomees West Springfield 9.28
1993 Jon Anwah Centreville 7.76 Heather Lacher Lake Braddock 8.79
1994 Elliott Roberts Lake Braddock 8.12 Destyne Jones Centreville 8.50

(back to Champions Menu)

55m Dash

(50 yard dash contested until (at least 1976); 60 yard dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested
1975
1976 Marlo McBride TC Williams 5.4
1977
1978 Barry Mountain TC Williams 6.4
1979 Barry Mountain TC Williams 6.6
1980 Paul Paulson Chantilly 6.6 Angela Russell TC Williams 7.5
1981 Robert Muzzio Robinson 6.6 Angela Russell TC Williams 7.2
1982 Carl Carr TC Williams 6.4 Allison Kelley WT Woodson 7.3
1983 Quinton Smith TC Williams 6.5 Roberta Elliott TC Williams 7.3
1984 Thomas Hairston TC Williams 6.5 Veda Nicely TC Williams 7.4
1985 Brian Lowery TC Williams 6.4 Dana Boone Lake Braddock 7.2
1986 Ron Lewis Robinson 6.41 Dana Boone Lake Braddock 7.21
1987 Derek Butler Robinson 6.55 Janine Tarver West Springfield 7.44
1988 Anthony Boyd TC Williams 6.56 Christiane ZeZe TC Williams 7.52
1989 Rodney Bridges TC Williams 6.4 Janai Hill Lake Braddock 7.49
1990 Eric Robinson West Springfield 6.73 Janai Hill Lake Braddock 7.48
1991 Michael Lacy Lake Braddock 6.55 Traci Bowles Robinson 7.47
1992 Brad Meade Centreville 6.63 Andrea Walker WT Woodson 7.53
1993 Robb Harris Lake Braddock 6.49 Patrice Smothers Centreville 7.30
1994 Anthony Holley TC Williams 6.54 Destyne Jones Centreville 7.19

(back to Champions Menu)

300m Dash

(300 yard Dash contested until 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested
1975 not contested
1976 Mark Rappert TC Williams 34.2 not contested
1977 not contested
1978 Barry Mountain TC Williams 32.9 not contested
1979 Barry Mountain TC Williams 32.6 not contested
1980 Paul Paulson Chantilly 36.9 Lisa Diggs TC Williams 42.9
1981 Carl Carr TC Williams 36.7 Laura Johnson Chantilly 42.8
1982 Carl Carr TC Williams 36.4f/ 36.2p Laura Johnson Chantilly 42.9
1983 Greg Wright TC Williams 35.6 Roberta Elliott TC Williams 40.7
1984 Jim Jauch Oakton 36.5 Cathron Birge Lake Braddock 41.1
1985 Shawn McNeil TC Williams 35.6f/35.1s Cathron Birge Lake Braddock 40.6f/39.3s
1986 Dion Wafford Lake Braddock 35.4 Angela Griffith Lake Braddock 41.7
1987 Michael Meyer Lake Braddock 36.40 April Hicks Lake Braddock 41.88
1988 Moe Duckett Oakton 36.01 Angela Griffith Lake Braddock 41.3
1989 Rodney Bridges TC Williams 35.90 Christiane ZeZe TC Williams 41.87
1990 Michael Lacy Lake Braddock 36.09 Janai Hill Lake Braddock 42.10
1991 Michael Lacy Lake Braddock 35.43 Fletcher TC Williams 43.31
1992 Brad Meade Centreville 35.20 Danielle DeYulia WT Woodson 43.93
1993 Carlos Samuels TC Williams 34.22 Zjakhaania Askew TC Williams 42.59
1994 Crandall Watson Lake Braddock 36.31 Destyne Jones Centreville 41.94

(back to Champions Menu)

500m Dash

(600 yard Dash contested until 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested
1975 not contested
1976 Dave Bryant TC Williams 1:17.3 not contested
1977 not contested
1978 Tyrone Cross TC Williams 1:15.4 not contested
1979 Stacy Durham TC Williams 1:16.3 not contested
1980 Larry Mountain TC Williams 1:08.2
1981 Mike Volpe Lake Braddock 1:07.5 Tammy Green TC Williams 1:21.3
1982 Troy Cross TC Williams 1:07.1 Laura Johnson Chantilly 1:20.8
1983 Cedric Matterson TC Williams 1:04.1 Cathron Birge Lake Braddock 1:18.2
1984 John Waggoner WT Woodson 1:07.7 Cathron Birge Lake Braddock 1:18.3
1985 John Waggoner WT Woodson 1:05.7 Cathron Birge Lake Braddock 1:19.2
1986 Michael Meyer Lake Braddock 1:08.0 Susan Broderick Robinson 1:19.1
1987 Michael Meyer Lake Braddock 1:06.91 April Hicks Lake Braddock 1:18.3
1988 Richard Cariens Lake Braddock 1:07.30 Caryn Brownelle Robinson 1:19.78
1989 Troy McNeil TC Williams 1:07.19 Christiane ZeZe TC Williams 1:17.31
1990 Michael Lacy Lake Braddock 1:06.03 Jill Baumgartner West Springfield 1:18.94
1991 Michael Lacy Lake Braddock 1:07.19 Carpenter Robinson 1:25.44
1992 Carlos Samuels TC Williams 1:06.09 Jill Baumgartner West Springfield 1:19.18
1993 Carlos Samuels TC Williams 1:05.35 Betsy Cunningham Oakton 1:20.19
1994 Jeremy Walker West Springfield 1:07.35 Shalamar Carruthers Centreville 1:19.73

(back to Champions Menu)

1000m Run

(1000 yard Run contested until 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 not contested
1975 not contested
1976 Dave Huskerson Lake Braddock 2:27.5 not contested
1977 not contested
1978 Brian Robinson Lake Braddock 2:24.2 not contested
1979 Ricky Garcia TC Williams 2:17.2 not contested
1980 Curt Dukes Lake Braddock 2:35.9 Andrea Volpe Lake Braddock 3:12.4
1981 Bob Seale Lake Braddock 2:39.4 Heidi Gerken West Springfield 3:09.3
1982 Markie Bates TC Williams 2:40.9 Martha Gandy Lake Braddock 3:10.9
1983 Kevin Black Robinson 2:32.9 Beth Williams Robinson 3:04.1
1984 Chris Bryce Lake Braddock 2:35.8 Kristi Cassell Lake Braddock 3:02.0
1985 Danny Seale Lake Braddock 2:35.4 Gena Clare Robinson 3:02.8
1986 Tim Kane Lake Braddock 2:33.4 Kim Marks Lake Braddock 3:05.2
1987 Jay Mentz Lake Braddock 2:35.1 Kim Marks Lake Braddock 3:05.52
1988 Brad Baker Lake Braddock 2:37.10 Teri Wise Lake Braddock 3:07.67
1989 Anthony Anconetani Robinson 2:36.01 Jill Baumgartner West Springfield 3:04.32
1990 Ibrahim Aden WT Woodson 2:31.66 Anne Kilpatrick TC Williams 3:08.44
1991 McAfee Robinson 2:41.87 Kelly Mercer TC Williams 3:04.87
1992 Sam Gabremariam TC Williams 2:39.01 Kelly Mercer TC Williams 3:04.00
1993 Yousif Omer TC Williams 2:37.68 Jaime Rounds WT Woodson 3:06.54
1994 Michael Conway West Springfield 2:34.82 Carrie Sieberkrob Robinson 3:00.71

(back to Champions Menu)

1600m Run

(Mile Run contested until 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested
1973 not contested
1974 Jeff Peterson Robinson 4:30 not contested
1975 not contested
1976 Pete Tatro Fort Hunt 4:32.9 not contested
1977 not contested
1978 Brian Robinson Lake Braddock 4:25.2 not contested
1979 Mike Mansy TC Williams 4:20.6 not contested
1980 Dwight Stephens TC Williams 4:14.2 Heidi Gerken West Springfield 5:18.2
1981 Bob Seale Lake Braddock 4:23.6 Heidi Gerken West Springfield 5:11.9
1982 Louis Liberatore Robinson 4:32.5 Andrea Volpe Lake Braddock 5:14.1
1983 Kevin Black Robinson 4:20.6 Erin Mara TC Williams 5:09.5
1984 David Swann Robinson 4:27.8 Lorna Lewis TC Williams 5:10.8
1985 Mike Anthony Lake Braddock 4:20.5 Tracy Duke Robinson 5:10.7
1986 Mike Anthony Lake Braddock 4:25.0 Kim Marks Lake Braddock 5:04.7
1987 Jim Martin West Springfield 4:21.69 Wendy Neely Lake Braddock 5:08.41
1988 Brad Baker Lake Braddock 4:18.47 Jennifer Seitz TC Williams 5:08.83
1989 Willis Shen TC Williams 4:25.53 Meghan McCarthy Robinson 5:06.06
1990 Brad Schmeider Robinson 4:30.24 Meghan McCarthy Robinson 5:07.28
1991 James Porter TC Williams 4:23.17 Meghan McCarthy Robinson 5:12.86
1992 Sam Gabremariam TC Williams 4:29.98 Kelly Mercer TC Williams 5:00.83
1993 Sam Gabremariam TC Williams 4:23.78 Karen Reinhard Lake Braddock 5:13.77
1994 Matt Plummer Centreville 4:24.2 Jessica Heiner Centreville 5:03.8

(back to Champions Menu)

3200m Run

(Two Mile Run contested until 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 Jeff Peterson Robinson 10:03.8 not contested
1975 not contested
1976 Pete Tatro Fort Hunt 9:59.3 not contested
1977 not contested
1978 Mike Mansy TC Williams 9:36.7 not contested
1979 Mike Mansy TC Williams 9:20 not contested
1980 Dwight Stephens TC Williams 9:30.8 Heidi Gerken West Springfield 12:04.5
1981 John Terino Robinson 9:46.7 Andrea Volpe Lake Braddock 11:48.4
1982 John Terino Robinson 10:05.5 Andrea Volpe Lake Braddock 11:09
1983 Rex Robinson Robinson 9:38.4 Kristi Cassell Lake Braddock 11:30.7
1984 Chris Bryce Lake Braddock 9:44.8 Holly Douglas West Springfield 11:06.6
1985 Robby Moye Lake Braddock 9:45.7 Tama Clare Robinson 11:20.5
1986 David Iverson Robinson 9:48.8 Wendy Neely Lake Braddock 11:08.5
1987 Keith Lindhal Lake Braddock 9:50.1 Wendy Neely Lake Braddock 11:30.99
1988 David Smith Lake Braddock 9:47.41 Tara Bowman Lake Braddock 11:21.90
1989 Willis Shen TC Williams 9:43.51 Meghan McCarthy Robinson 11:15.9
1990 Brad Schmeider Robinson 9:47.72 Meghan McCarthy Robinson 11:22.64
1991 Aaron Linz West Springfield 9:50.17 Mayrie Richards WT Woodson 11:41.65
1992 Mekonnen Berhanu TC Wiliams 9:56.70 Meghan McCarthy Robinson 11:04.56
1993 Sam Gabremariam TC Williams 9:41.81 Kerri Gray Oakton 11:15.13
1994 Mohammed Musse WT Woodson 9:41.9 Jessica Heiner Centreville 11:15.7

(back to Champions Menu)

4x200m Relay

(6 Lap relay contested until 1979; 880y Relay contested until 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested
1976 Teatot Jones, Mark Rappert, Stan Taylor, Ellery Moore TC Williams 1:49.2 not contested
1977 not contested
1978 Barry Anderson, Stacy Durham, Arsell Durham, Tyrone Cross TC Williams 1:36.6 not contested
1979 Tracy Robins,Scott Sakovich, Greg Johnson, Paul Paulson (Chan)/ Mike Holshey, John Gerhart, Chris Robinette, Bob Fairweather (Rob) Chantilly/ Robinson (tie) 1:38.1 not contested
1980 Chantilly 1:35.2 TC Williams 1:51.2
1981 Milton Rose, David Scott, Pierre Spottswood, Carl Carr TC Williams 1:36.5 Grace Marcy, Valerie Johnson, Lisa Greer, Laura Johnson Chantilly 1:50.4
1982 Robinson 1:35.1 Allison Kelley, Suzanne Mottola, Pieta Wijnand, Jelisa Coltraine WT Woodson 1:49.4
1983 TC Williams 1:33.1 TC Williams 1:48.4
1984 Robinson 1:35.5 Robinson 1:48.8
1985 John Dumbleton, Roger Boone, Mike Alexander, Chris Coleman Lake Braddock 1:31.3 Mary Gifford, Angela Griffith, Adria Hicks, Dana Boone Lake Braddock 1:46.0
1986 Chris Coleman, Roger Boone, Dion Wafford, Mike Alexander Lake Braddock 1:31.2 Dana Boone, Angela Griffith, April Hicks, Adria Hicks Lake Braddock 1:45.3
1987 Robinson 1:32.62 WT Woodson 1:50.11
1988 TC Williams 1:33.05 Robinson 1:50.97
1989 James Porter, Michael Moore, Jesse Gipson, Rodney Bridges TC Williams 1:35.57 Kim Weaver, Michelle Johnson, Heather Ambrose, Tracee Jackson Robinson 1:48.03
1990 Maxwell Massasquoi, Rashawn Jackson, Dewand Lowery, Bryan Drummond TC Williams 1:37.86 Janai Hill, Courtney Singleton, Leah Moore, Joelle Davis Lake Braddock 1:47.70
1991 TC Williams 1:35.92 TC Williams 1:50.15
1992 Bryan Drummond, Dewand Lowery, Sekou Lawson, Damian King TC Williams 1:35.95 Andrea Walker, Bonnie Loh, Ponneh Aliabadi, Danielle DeYulia WT Woodson 1:50.4
1993 Bryan Drummond, Dewand Lowery, Damian King, Anthony Holley TC Williams 1:30.64 Chaka Brisker, Joylyn Funes, Dana Gill, Michelle Strachin Lake Braddock 1:48.22
1994 Damian King, Matt Lyon, Anthony Holley, Patrick Ungerer TC Williams 1:34.38 Connie McKnight, Kim Crawford, Sarah Hallenbeck, Tatum Crawford Robinson 1:49.19

(back to Champions Menu)

4x400m Relay

(Mile Relay contested until 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 WT Woodson not contested
1976 Mike Carling, Miles Bean,Roger Kline, Vance Kimsey Robinson 3:46.6 not contested
1977 not contested
1978 Arthur Varnada, Stacey Durham, Chuck Bates, Tyrone Cross TC Williams 3:33.5 not contested
1979 Stacy Durham, Tyrone Bennett, Randy Massey, Arneal Durham TC Williams 3:32.9 not contested
1980 TC Williams 3:32.0 Lake Braddock 4:11.6
1981 Fred Diggs, Cedric Matterson, Gregory Wright, Reggie Payne TC Williams 3:32.2 Nancy Cummings, Trish Fowler, Arnetta Autrey, Nancy Myzie Lake Braddock 4:18.1
1982 Walter Wright, Troy Cross, Greg Wright, Cedric Matterson TC Williams 3:28.6 Trisha Fowler, Martha Gandy, Kristen Yohe, Nancy Myzie Lake Braddock 4:16.8
1983 TC Williams 3:29.8 Lake Braddock 4:10.3
1984 TC Williams 3:32.2 Lake Braddock 4:07.6
1985 Mike Alexander, Danny Seale, Tim Kane, John Dumbleton Lake Braddock 3:30.7 Angela Griffith, Jodi Brandt, April Hicks, Cathron Birge Lake Braddock 4:08.6
1986 Andre Nelson, Tim Kane, Michael Meyer, Mike Alexander Lake Braddock 3:29.7 Juli Speights, Tracy Coughlin, Penny Farnham, Kristin Schweizer WT Woodson 4:08.4
1987 West Springfield 3:29.98 Lake Braddock 4:06.79
1988 Lake Braddock 3:29.28 TC Williams 4:07.78
1989 James Porter, Jesse Gipson, Esteban Frost, Troy McNeil TC Williams 3:33.17 Amy Marchetti, Gretchen Drees, Beth Hickey, Audra Avvenire West Springfield 4:13.97
1990 Jesse Gipson, Keith Taylor, Ezra Whorley, Troy McNeil TC Williams 3:31.87 Kelli Flynn, Kelly Mercer, Stacey Fletcher, Anne Kilpatrick TC Williams 4:09.99
1991 TC Williams 3:34.98 West Springfield 4:13.10
1992 Ezra Whorley, Yousif Elkashif, Aaron Kloch, Carlos Samuels TC Williams 3:33.1 Jennifer O’Connor, Sheila Welter, Bonnie Loh, Danielle DeYulia WT Woodson 4:13.12
1993 Stephen Beggs, Damian King, Yousif Omer, Carlos Samuels TC Williams 3:27.87 Quantwana Hobson, Jessica Ward, Nicole Dickens, Zjakhaania Askew TC Williams 4:07.63
1994 Kevin Lloyd, Phil Purgeson, Matt Plummer, Brian Cunningham Centreville 3:32.80 Quantwana Hobson, Milen Berhane, Nicole Dickens, Zjakhaania Askew TC Williams 4:10.30

(back to Champions Menu)

4x800m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested not contested
1976 not contested not contested
1977 not contested not contested
1978 not contested not contested
1979 not contested not contested
1980 not contested not contested
1981 not contested not contested
1982 not contested not contested
1983 not contested not contested
1984 not contested not contested
1985 not contested not contested
1986 not contested not contested
1987 not contested not contested
1988 not contested not contested
1989 Anthony Anconetani, Keith Knutson, Rob McAfee, Robert Hoadley Robinson 8:23.33 Angel Carbone, Brooke Pietrzak, Carol DeAngelis, Terri Wise Lake Braddock 9:57.32
1990 Duke Baird, Dave Lamontagne, Matt Meiko, Sam Griswald West Springfield 8:22.64 Karen Reinhard, Linda Wise, Heather Schwalber, Miriam Haley Lake Braddock 10:13.33
1991 Robinson 7:41.27 TC Williams 10:00.69
1992 Mark Johnson, Steve Gass, Mike Johnson, Jason Mussel Robinson 8:27.29 Tyfanny Walker, Ashley Jeffrey, Lori Bramblett, Jill Baumgartner West Springfield 9:51.28
1993 Mark Miller, Mike Conway, Jeremy Walker, Aaron Smith West Springfield 8:15.38 Pam Steffee, Susie Altheim,Liane Chapman, Kathy Newberry Lake Braddock 9:57.57
1994 Matt Palmer,Ryan Forsyth, Mike Conway, Jeremy Walker West Springfield 8:10.0 Megan Szabos, Jessica Schmidt, Susie Altheim, Liane Chapman Lake Braddock 9:56.1

(back to Champions Menu)

Long Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested
1976 Dave Petri Fort Hunt 20′ 10.75″ not contested
1977 not contested
1978 Bob McKay Lake Braddock 21′ 10″ not contested
1979 not contested
1980 James Amps TC Williams 20′ 9″ Lisa Diggs TC Williams 15′ 9″
1981 Greg Becker Lake Braddock 21′ 6.5″ Vanessa Copp Robinson 17′ 11.75″
1982 Robert Muzzio Robinson 22′ 5.5″ Angie Winegeart Lake Braddock 17′ 0.75″
1983 Quinton Smith TC Williams 22′ 0.5″ Roberta Elliott TC Williams 17′ 6.75″
1984 Chris Cecka Lake Braddock 20′ 9″ Cathron Birge Lake Braddock 16′ 11.5″
1985 Chris Coleman Lake Braddock 22′ 3.75″ Dana Boone Lake Braddock 17′ 9.75″
1986 Dion Wafford Lake Braddock 22′ 7.5″ Dana Boone Lake Braddock 18′ 5″
1987 Danny Guynes Lake Braddock 22′ 0.75″ Angela Griffith Lake Braddock 17′ 10″
1988 Danny Guynes Lake Braddock 22′ 3.75″ Angela Griffith Lake Braddock 18′ 0.5″
1989 Rodney Bridges TC Williams 23′ 3.25″ Courtney Singleton Lake Braddock 17′ 5.5″
1990 Michael Moore TC Williams 22′ 3.5″ Janai Hill Lake Braddock 17′ 9.25″
1991 Ezra Whorley TC Williams 21′ 10.75″ Yolanda Brown TC Williams 16′ 0.5″
1992 Ezra Whorley TC Williams 22′ 2″ Yolanda Brown TC Williams 17′ 5.25″
1993 Matt Swanson Lake Braddock 21′ 11.25″ Yolanda Brown TC Williams 17′ 4.75″
1994 Rob Harney WT Woodson 21′ 4.25″ Yolanda Brown TC Williams 18′ 6″

(back to Champions Menu)

Triple Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 John Citron WT Woodson 42′ 8.25″ not contested
1976 Dave Petri Fort Hunt 42′ 11″ not contested
1977 not contested
1978 Bob McKay Lake Braddock 44′ 3″ not contested
1979 not contested
1980 Vernon Attles TC Williams 45′ 5.75″ not contested
1981 David Scott TC Williams 43′ 9″ not contested
1982 Mike Turner Lake Braddock 43′ 3″ not contested
1983 Tony Eaton TC Williams 45′ 9″ not contested
1984 Rodney Bates TC Williams 45′ 7.25″ not contested
1985 Chris Cecka Lake Braddock 45′ 0.75″ not contested
1986 Dion Wafford Lake Braddock 46′ 1″ not contested
1987 Rudy Watkins Lake Braddock 42′ 9.5″ Angela Griffith Lake Braddock 35′ 10.75″
1988 Geoff Tonini Robinson 44′ 3″ Angela Griffith Lake Braddock 35′ 7.5″
1989 Rodney Bridges TC Williams 48′ 5.25″ Courtney Singleton Lake Braddock 37′ 1″
1990 Ezra Whorley TC Williams 43′ 7″ Leah Moore Lake Braddock 36′ 7″
1991 Ezra Whorley TC Williams 44′ 6″ Yolanda Brown TC Williams 35′ 11.25″
1992 Ezra Whorley TC Williams 47′ 5″ Joylyn Funes Lake Braddock 36′ 6.25″
1993 Dewand Lowery TC Williams 45′ 5″ Joylyn Funes Lake Braddock 36′ 6.75″
1994 Rob Harney WT Woodson 43′ 2″ Yolanda Brown TC Williams 37′ 0″

(back to Champions Menu)

High Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested
1976 Roland Stanfield TC Williams 6′ 5″ not contested
1977 not contested
1978 Scott Adams Lake Braddock 6′ 0″ not contested
1979 not contested
1980 Mike Turner Lake Braddock 6′ 3″ Trayce Funn TC Williams 5′ 2″
1981 Robert Muzzio Robinson 6′ 3″ Patricia Galbraith Lake Braddock 5′ 5″
1982 Mike Turner Lake Braddock 6′ 10″ Carla Criste Lake Braddock 5′ 7″
1983 Eric Hairston TC Williams 6′ 9″ Patricia Galbraith Lake Braddock 5′ 4″
1984 Scott Bicknell Lake Braddock 6′ 0″ Jenny Jackson Lake Braddock 5′ 4″
1985 Andy Yolch West Springfield 6′ 3″ Adria Hicks Lake Braddock 5′ 2″
1986 David Daigler Oakton 6′ 4″ Leslie Stephens Robinson 5′ 2.75″
1987 Keith Bosma West Springfield 6′ 4″ Vicki Shaw WT Woodson 5′ 2″
1988 Allen Johnson Lake Braddock 6′ 4″ Stephanie Frankiewicz Lake Braddock 5′ 4″
1989 Allen Johnson Lake Braddock 6′ 2″ Kelly Flynn TC Williams 5′ 5″
1990 Otis Berry Lake Braddock 6 ‘1″ Kelli Flynn TC Williams 5′ 7.25″
1991 Chris Silher Oakton 6′ 2″ Ellen Pincus West Springfield 5′ 0″
1992 Chris Silher Oakton 6′ 3″ Karen Carpenter Robinson 5′ 2″
1993 Marc Genaille Lake Braddock 6′ 0″ Meghan Filson Lake Braddock 5′ 0″
1994 Doug Humphrey West Springfield 6′ 2″ Meghan Filson Lake Braddock 5′ 0″

(back to Champions Menu)

Pole Vault

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested
1976 Jim Jenkins Annandale 13′ 0″ not contested
1977 not contested
1978 Mike Stutts Lake Braddock 12′ 7″ not contested
1979 Bob McCollum Lake Braddock 12′ 6″ not contested
1980 Jeff Richmond Lake Braddock 12′ 3″ not contested
1981 Thad Smith Lake Braddock 14′ 6″ not contested
1982 Pat Hirl Lake Braddock 13′ 0″ not contested
1983 Eric Izo TC Williams 13′ 6″ not contested
1984 James Cook WT Woodson 12′ 6″ not contested
1985 Mike Urbach WT Woodson 13′ 0″ not contested
1986 John Hurst Lake Braddock 13′ 6″ not contested
1987 John Hurst Lake Braddock 14′ 0″ not contested
1988 Keith Peloquin Robinson 13′ 0″ not contested
1989 Chris Williams Lake Braddock 14′ 0″ not contested
1990 Jake Williams Robinson 14′ 7″ not contested
1991 Glen Howath Robinson 12′ 6″ not contested
1992 Jimmy Flaig Robinson 13′ 0″ not contested
1993 Steven Gribschaw West Springfield 13′ 0″ not contested
1994 Glenn Willoughby Robinson 12′ 6″ not contested

(back to Champions Menu)

Shot Put

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1972 not contested not contested
1973 not contested not contested
1974 not contested not contested
1975 not contested
1976 Frank Moore TC Williams 49′ 3.25″ not contested
1977 not contested
1978 Rob Heather Lake Braddock 54′ 1.5″ not contested
1979 not contested
1980 Robert Muzzio Robinson 50′ 6″ Lynn Osborn Robinson 37′ 5.5″
1981 Robert Muzzio Robinson 55′ 6.25″ Victoria Sorrelle TC Williams 38′ 2.25″
1982 Robert Muzzio Robinson 57′ 3.25″ Maria Lovelace TC Williams 42′ 5.25″
1983 Scott Vierregger WT Woodson 52′ 5.5″ Maria Lovelace TC Williams 44′ 5″
1984 Sidney Ellis TC Williams 50′ 7.25″ Lisa Lipscomb TC Williams 35′ 4″
1985 Robert Pettiford TC Williams 53′ 6″ Megan Roseborough Lake Braddock 31′ 875″
1986 Chris Stearns Lake Braddock 48′ 3.5″ Laura Piper Robinson 35′ 3.5″
1987 Anthony Hernn TC Williams 54′ 11.5″ Laura Piper Robinson 36′ 11.75″
1988 Tim Baroody TC Williams 48′ 3.75″ Tanya Galloway-White TC Williams 39′ 3″
1989 Gary Graves Oakton 45′ 7.5″ Stephanie Albrecht Lake Braddock 38′ 1″
1990 Bill Martz West Springfield 49′ 8″ Tia Watson TC Williams 31′ 10.25″
1991 Nathan Howard Centreville 55′ 6″ Traci Bowles Robinson 35′ 3″
1992 Erich Karch Oakton 50′ 0″ Stephanie Lowe Centreville 35′ 3″
1993 Erich Karch Oakton 50′ 5.75″ Andrea Christenson Lake Braddock 34′ 6.25″
1994 Jon Davlin Robinson 55′ 4″ Dana Giavold Lake Braddock 34′ 6″

(back to Champions Menu)

 

%d bloggers like this: