Northern District Spring Track Records

 

Northern District

Spring Track Championships

Records

Durmia Marshall Robinson 10.92
1990
100m Dash
Janai Hill Lake Braddock 12.07 (s)
1988
Durmia Marshall Robinson 21.62 1992
200m Dash
Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 24.5 1984
Mike Lacy Lake Braddock 48.13 1991
400m Dash
Cathron Birge Lake Braddock 55.51 1985
Cedric Matterson TC Williams 1:52.1 1984
800m Run
Kelly Mercer TC Williams 2:15.34 1991
Dwight Stephens TC Williams 4:13.6 1980
1600m Run
Andrea Volpe Lake Braddock 4:53.9 1982
David Smith Lake Braddock 9:26.44 1987
3200m Run
Wendy Neely Lake Braddock 10:40.58 1986
Mike Mansy TC Williams 9:20.2 (2 mile) 1978
Terrell McIlwain/ Allen Johnson Robinson/ Lake Braddock 14.30 1987/89
100m/110m Hurdles
Veda Nicely TC Williams 14.2 (p) 1984
Paul Southern Lake Braddock 38.2 1981
300m Hurdles
Connie McKnight Robinson 44.38 1994
Chris Coleman Lake Braddock 23′ 5.5" 1986
Long Jump
Dana Boone Lake Braddock 18′ 7.5" 1986
Rodney Bridges TC Williams 46′ 8.75" 1989
Triple Jump
Dana Boone Lake Braddock 40′ 6" 1987
David Daigler Oakton 7′ 0" 1986
High Jump
Carla Criste Lake Braddock 5′ 7" 1982
Steve Tyree West Springfield 15′ 0" 1990
Pole Vault
not contested      
Bill Lawson Robinson 55′ 11" 1979
Shot Put
Lauren Thomas Chantilly 42′ 7.75" 1978
Andy Heck WT Woodson 183′ 5" 1985
Discus
Mary Rush WT Woodson 135′ 7" 1977
  TC Williams 41.44 1992
4x100m Relay
Janai Hill, Angela Griffith, Courtney Singleton, Caroline McCormick Lake Braddock 47.6 1988
Danny Guynee, Nathan Marsden, Morgan Birge, Richard Carlens Lake Braddock 3:20.77 1988
4x400m Relay
Caroline McCormick, Kim Williams, Angela Griffith, April Hicks Lake Braddock 3:56.33 1987
  TC Williams 3:14.6 (One Mile Relay) 1983
  Robinson 7:57.43 1989
4x800m Relay
  TC Williams 9:38.68 1994

 

(back to top)

Discontinued Events

Sam Parker TC Williams 9.9 1975
100 Yard Dash
Sherrie Funn TC Williams 11.1 1978
Barry Mountain TC Williams 21.9 1978
220 Yard Dash
Linda Portasik Fort Hunt 25.3 1976
Tyrone Cross TC Williams 48.2 1978
440 Yard Dash
Linda Portasik Fort Hunt 56.6 1976
Ricky Garcia TC Williams 1:54.7 1979
880 Yard Run
Sandy McGuire Annandale 2:20.2 1977
Mike Mansy TC Williams 4:14.8 1979
Mile Run
Sandy McGuire Annandale 5:05.5 1977
Mike Mansy TC Williams 9:20.2 1978
Two Mile Run
Martha Gandy Lake Braddock 12:09.6 1979
not contested      
80 Yard Hurdles
Debbie Taylor Robinson 10.6 1978
Dave Pierl Fort Hunt 14.3 1976
100y/110y Low Hurdles
Debbie Taylor Robinson 14.9 1979
Bruce Drummond Fairfax 20.7 1969
180 Yard Hurdles
not contested      
Bob McKay Lake Braddock 38.3 1978
330 Yard Hurdles
not contested      
not contested      
440 Yard Relay
Phyllis Isler, Rena Wander, Angela Mountain, Sherrie Funn TC Williams 50.4 1978
  TC Williams 3:14.6 1983
Mile Relay
Trish Fowler, Elizabeth Simmons, Arnetta Autrey, Jenny Welsh Lake Braddock 4:03.2 1979
Barry Mountain, Ellery Moore, Mark Rapert, Stacey Durham TC Williams 1:31.2 1977
880 Yard Relay
Donna Herring, Kelly Leopink, Katie Allen, Joanne Dyre WT Woodson 1:45.7 1977
not contested      
880 Sprint Medley Relay
Sally Holt, Patty Delowski, Linda Miller, Cheryl Abba Jefferson 1:54.7 1974

 

(back to top)

 

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1967     not contested  
1968     not contested  
1969 Fairfax 61 pts not contested  
1970 JEB Stuart 86 pts not contested  
1971     not contested  
1972     not contested  
1973 Wakefield 60 pts not contested  
1974 Fairfax 55 pts WT Woodson 56.5 pts
1975 TC Williams 67 pts WT Woodson  
1976 TC Williams 153 pts Fort Hunt  
1977 TC Williams 208.5 pts WT Woodson 114 pts
1978 TC Williams 173 pts Robinson 132 pts
1979 TC Williams 185.5 pts Lake Braddock 137 pts
1980 Lake Braddock 177 pts TC Williams 159 pts
1981 TC Williams 182 pts TC Williams 110 pts
1982 TC Williams 161 pts TC Williams 145 pts
1983 TC Williams 192 pts TC Williams 164 pts
1984 TC Williams 203 pts TC Williams 112 pts
1985 TC Williams 139 pts Lake Braddock 177.8 pts
1986 Lake Braddock 183 pts Lake Braddock 214 pts
1987 Robinson 156 pts Lake Braddock 215 pts
1988 Lake Braddock 174 pts Lake Braddock 232 pts
1989 TC Williams 144 pts Lake Braddock 191.5 pts
1990 TC Williams 166.33 pts Lake Braddock 168 pts
1991 TC Williams 175 pts Robinson 97 pts
1992 TC Williams 165 pts Lake Braddock 125 pts
1993 TC Williams 160 pts Lake Braddock 144 pts
1994 Lake Braddock 119 pts Centreville 147 pts

 

(back to top)

Individual Champions

 

100m Dash

(100 yard Dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969 Perry Linn Jefferson   not contested    
1970 Bruce Wolbrett JEB Stuart 10.2 not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Jim Bloomingburg Wakefield 10.1 not contested    
1974 Mike Soltak Robinson 10.1 Linda Miller Jefferson 11.7
1975 Sam Parker TC Williams 9.9 Linda Miller Jefferson 11.3
1976 Tony Mascia WT Woodson 10.1 Linda Portasik Fort Hunt 11.3
1977 Mark Rapert TC Williams 10.1 Debbie Taylor Robinson 11.9
1978 Barry Mountain TC Williams 10.1 Sherrie Funn TC Williams 11.1
1979 Barry Mountain TC Williams 10.1 Rena Wander TC Williams 11.6
1980 Ross Yonker Robinson 11.0 Angela Russell TC Williams 12.6
1981 Dan Burmeister Oakton 11.0 Angela Russell TC Williams 12.8
1982 Dan Burmeister Oakton 10.9 Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 12.6
1983 Quinton Smith TC Williams 10.9 Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 12.3
1984 Bren Lowery TC Williams 11.0 Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 12.3
1985 Ron Lewis Robinson 11.45 Dana Boone Lake Braddock 12.56
1986 Chris Coleman Lake Braddock 11.07 Susan Broderick Robinson 12.79
1987 Derek Butler Robinson 10.96 Tracy Jackson Robinson 13.24
1988 Anthony Boyd TC Williams 10.95 Janai Hill Lake Braddock 12.60 (12.07s)
1989 Rodney Bridges TC Williams 11.03 Janai Hill Lake Braddock 12.72
1990 Durmia Marshall Robinson 10.92 Traci Bowles Robinson 12.75
1991 Chris Stewart Robinson 11.6 Traci Bowles Robinson 12.70
1992 Ezra Whorley TC Williams 11.22 Traci Bowles Robinson 12.68
1993 Carlos Samuels TC Williams 10.94 Patrice Smothers Centreville 12.61
1994 Anthony Holley TC Williams 10.93 Destyne Jones Centreville 12.17

(back to Champions Menu)

200m Dash

(220 yard Dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969 Perry Linn Jefferson   not contested    
1970 Bruce Wolbrett JEB Stuart 22.7 not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Jim Bloomingburg Wakefield 22.6 not contested    
1974 Jim Bloomingburg Wakefield 22.1 Jeanne Purple Robinson 26.6
1975   TC Williams   Kim Vollmer WT Woodson 26.4
1976 Tony Mascia WT Woodson 22.2 Linda Portasik Fort Hunt 25.3
1977 Mark Rapert TC Williams 22.4 Sherri Funn TC Williams 26.0
1978 Barry Mountain TC Williams 21.9 Sherrie Funn TC Williams 25.5
1979 Barry Mountain TC Williams 22.0 Jenny Welsh Lake Braddock 26.0
1980 Keith Brown Lake Braddock 22.3 Jenny Welsh Lake Braddock 25.2
1981 Dan Burmeister Oakton 22.3 Jenny Welsh Lake Braddock 26.3
1982 Dan Burmeister Oakton 22.1 Roberta (Elliott) Poindexter TC Wiilliams 25.2
1983 Greg Wright TC Williams 21.7 Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 25.1
1984 Thomas Hairston TC Williams 21.8 Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 24.5
1985 Kevin McCarty Robinson 23.55 Dana Boone Lake Braddock 26.15
1986 Chris Coleman Lake Braddock 22.10 Susan Broderick Robinson 25.77
1987 Derek Butler Robinson 21.82 Susan Broderick Robinson 25.21
1988 Anthony Boyd TC Williams 21.86 Caroline McCormick Lake Braddock 25.38
1989 Esteban Frost TC Williams 21.83 Janai Hill Lake Braddock 25.42
1990 Durmia Marshall Robinson 21.62 Michelle Johnson Robinson 25.83
1991 Chris Stewart Robinson 22.27 Stacey Fletcther TC Williams 26.08
1992 Brad Meade Centreville 22.27 Chernique Armstrong TC Williams 25.98
1993 Carlos Samuels TC Williams 22.22 Patrice Smothers Centreville 25.62
1994 Anthony Holley TC Williams 22.47 Shelby Cannon Centreville 25.64

(back to Champions Menu)

400m Dash

(440 yard Dash contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969 Perry Linn Jefferson 49.6 not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Greg Walton Jefferson 49.1 not contested    
1974 Greg Walton Jefferson 49.4 Cheryl Abba Jefferson 61.7
1975   TC Williams   Linda Miller Jefferson 59.1
1976 David Bryant TC Williams 48.5 Linda Portasik Fort Hunt 56.6
1977 Jeri Lee TC Williams 49.8 Barbara Lyon WT Woodson 58.4
1978 Tyrone Cross TC Williams 48.2 Lisa Diggs TC Williams 61.1
1979 Barry Mountain TC Williams 50.4 Phyllis Isler TC Williams 58.9
1980 Keith Brown Lake Braddock 50.0 Jenny Welsh Lake Braddock 57.7
1981 Greg Wright TC Williams 49.5 Laura Johnson Chantilly 57.4
1982 Greg Wright TC Williams 48.8 Andrea Cross TC Williams 57.4
1983 Cedric Matterson TC Williams 48.7 Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 56.7
1984 Thomas Hairston TC Williams 49.1 Cathron Birge Lake Braddock 56.6
1985 Mike Alexander Lake Braddock 50.49 Cathron Birge Lake Braddock 55.51
1986 Mike Alexander Lake Braddock 50.1 Cathron Birge Lake Braddock 56.54
1987 Kevin Schindel Robinson 49.09 Caroline McCormick Lake Braddock 58.46
1988 Michael Boswell TC Williams 49.36 Christiana Zeze TC Williams 59.39
1989 Esteban Frost TC Williams 48.56 Kim Williams Lake Braddock 58.69
1990 Jesse Gipson TC Williams 48.26 Stacey Fletcher TC Williams 59.32
1991 Mike Lacy Lake Braddock 48.13 Stacey Fletcher TC Williams 58.55
1992 Brad Meade Centreville 48.8 Debbie Muckle West Springfield 58.34
1993 Carlos Samuels TC Williams 48.35 Nichole DIckens TC Williams 58.1
1994 Damian King TC Williams 49.53 Tonya Hobson TC Williams 58.07

(back to Champions Menu)

800m Run

(880 yard run contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970 George Piccillo Annandale 1:58.8 not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Paul Vogel Falls Church 1:58.9 not contested    
1974 Mike Christos Falls Church 1:58.5 Sandy McGuire Annandale 2:23.4
1975 Walter Wilson Fairfax 1:57.2      
1976 Dan Huskerson Lake Braddock 1:57.0 Mary Hushhower Lake Braddock 2:23.4
1977 David Marshall TC Williams 1:58.5 Sandy McGuire Annandale 2:20.2
1978 Brian Robinson Lake Braddock 1:57.0 Denise Thomas Lake Braddock 2:23.1
1979 Ricky Garcia TC Williams 1:54.7 Mary Hushower Lake Braddock 2:23.5
1980 Curt Dukes Lake Braddock 1:58.3 Heidi Gerken West Springfield 2:20.5
1981 Bob Seale Lake Braddock 1:56.8 Andrea Volpe Lake Braddock 2:19.8
1982 Mike Bradecamp Chantilly 1:59.1 Beth Williams Robinson 2:18.6
1983 Jim Burns Oakton 1:54.0 Erin Mara TC Williams 2:18.1
1984 Cedric Matterson TC Williams 1:52.1 Lorna Lewis TC Williams 2:18.6
1985 Thomas Boggan TC Williams 1:56.77 Gena Clare Robinson 2:21.98
1986 Tim Kane Lake Braddock 1:57.78 Cathron Birge Lake Braddock 2:20.75
1987 Michael Meyer Lake Braddock 1:54.56 Leslie Mane Robinson 2:18.36
1988 Morgan Birge Lake Braddock 1:57.0 Julianne Speights WT Woodson 2:17.83
1989 Anthony Anconetani Robinson 1:56.47 Jill Baumgarter West Springfield 2:16.97
1990 James Porter TC Williams 1:57.5 Kelly Mercer TC Williams 2:17.06
1991 James Porter TC Williams 1:56.95 Kelly Mercer TC Williams 2:15.34
1992 David Newlin West Springfield 1:57.41 Kelly Mercer TC Williams 2:17.28
1993 Aaron Smith West Springfield 1:59.52 Jaime Rounds WT Woodson 2:19.59
1994 Jereny Walker West Springfield 1:57.85 Carrie Sieberkrob Robinson 2:17.94

(back to Champions Menu)

1600m Run

(One Mile Run contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970 Rick Cummings Jefferson 4:21.8 not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 John Szarek Annandale 4:22.3 not contested    
1974 Jeff Peterson Robinson 4:18.4 not contested    
1975       Laura Brewer Robinson 5:22.6
1976 Pete Tatro Fort Hunt 4:18.8      
1977 Scott Apted WT Woodson 4:25.1 Sandy McGuire Annandale 5:05.5
1978 Mike Mansy TC Williams 4:17.2 Verna Wyatt TC Williams 5:21.3
1979 Mike Mansy TC Williams 4:14.8 Mary Hushower Lake Braddock 5:20.6
1980 Dwight Stephens TC Williams 4:13.6 Heidi Gerken West Springfield 5:19.4
1981 Bob Seale Lake Braddock 4:23.0 Andrea Volpe Lake Braddock 5:07.5
1982 Mark Baden Chantilly 4:26.1 Andrea Volpe Lake Braddock 4:53.9
1983 Kevin Black Robinson 4:21.4 Andrea Volpe Lake Braddock 4:57.9
1984 David Swann Robinson 4:20.9 Kristi Cassell Lake Braddock 5:09.1
1985 Thomas Boggan TC Williams 4:21.77 Tracy Duke Robinson 5:10.9
1986 Tim Kane Lake Braddock 4:17.9 Wendy Neely Lake Braddock 4:59.59
1987 Billy Burke Lake Braddock 4:16.81 Wendy Neely Lake Braddock 5:10.93
1988 Brad Baker Lake Braddock 4:19.47 Kim Desmond Lake Braddock 5:04.56
1989 Evan Weisel West Springfield 4:18.4 Meghan McCarthy Robinson 4:57.69
1990 James Porter TC Williams 4:19.74 Meghan McCarthy Robinson 4:57.59
1991 James Porter TC Williams 4:16.7 Meghan McCarthy Robinson 4:56.82
1992 Samuel Gabremarian TC Williams 4:25.53 Meghan McCarthy Robinson 4:51.36
1993 Samuel Gabremarian TC Williams 4:21.86 Carrie Sieberkrob Robinson 5:07.61
1994 Matt Plummer Centreville 4:21.24 Jessica Heiner Centreville 5:01.67

(back to Champions Menu)

3200m Run

(Two Mile Run contested through 1979)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972 John Szarek Annandale 9:35.8 not contested    
1973 John Szarek Annandale 9:31.5 not contested    
1974 Jeff Peterson Robinson 9:35.5 not contested    
1975 Larry Miller Falls Church 9:31.3 not contested    
1976 Pete Tatro Fort Hunt 9:27.1 not contested    
1977 Mike Mansy TC Williams 9:23.5 not contested    
1978 Mike Mansy TC Williams 9:20.2 not contested    
1979 Mark Anderson Washington-Lee 9:54.5 Martha Gandy Lake Braddock 12:09.6
1980 Dwight Stephens TC Williams 9:27.4 Martha Gandy Lake Braddock 12:27.8
1981 John Terino Robinson 9:45.8 Heidi Gerken West Springfield 11:19.5
1982 Doug Thompson Robinson 9:42.3 Andrea Volpe Lake Braddock 10:42.8
1983 Doug Thompson Robinson 9:36.3 Andrea Volpe Lake Braddock 10:45.6
1984 Brad Johnson TC Williams 9:50.3 Kristi Cassell Lake Braddock 11:28.1
1985 Jimmy Dotter West Springfield 9:31.71 Karen Sanfacon WT Woodson 11:18.49
1986 Mark Johnson Robinson 9:29.10 Wendy Neely Lake Braddock 10:40.58
1987 David Smith Lake Braddock 9:26.44 Tara Bowman Lake Braddock 11:31.31
1988 David Smith Lake Braddock 9:40.40 Jennifer Seltz TC Williams 11:14.19
1989 Brad Schmeider Robinson 9:32.83 Meghan McCarthy Robinson 10:59.8
1990 Jason Mussel Robinson 9:39.58 Meghan McCarthy Robinson 11:05.68
1991 Mekonnen Berhanu TC Williams 9:43.99 Meghan McCarthy Robinson 11:11.45
1992 Mekonnen Berhanu TC Williams 9:40.06 Kerri Gray Oakton 10:43.19
1993 Samuel Gebramarian TC Williams 9:35.83 Karen Reinhard Lake Braddock 11:10.68
1994 Justin McCarthy Robinson 9:39.99 Jessica Heiner Centreville 11:18.06

(back to Champions Menu)

100/110m Hurdles

80 yard (girls) contested until 1978

110 yard/ 120 yard (boys) High Hurdles contested through 1979

 

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969 Bruce Drummond Fairfax 15.7 not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972 Kevin Finch JEB Stuart 14.5 not contested    
1973 Chap Deringer WT Woodson 15.1 not contested    
1974 Rob Lederer Fairfax 14.4 Bonnie Wiseman WT Woodson 10.9
1975 John Citron WT Woodson 14.4      
1976 Dave Pierl Fort Hunt 14.3      
1977 Doug Rockwell TC Williams 14.5 Laurie Hook Robinson 11.1
1978 Bob McKay Lake Braddock 14.6 Debbie Taylor Robinson 10.6
1979 Charles Benny Washington-Lee 15.1 Debbie Taylor Robinson 14.9
1980 John Gerhart Robinson 14.6 Lisa Diggs TC Williams 14.9
1981 Robert Muzzio Robinson 14.6 Laura Johnson Chantilly 15.0
1982 Paul Southern Lake Braddock 14.5 Veda Nicely TC Williams 14.7
1983 Jeff Longbottom Oakton 14.4 Veda Nicely TC Williams 14.8
1984 Marc Tillman TC Williams 15.1 Veda Nicely TC Williams 14.5 (14.2p)
1985 Greg Dushew West Springfield 15.03 Ann McCool Robinson 15.29
1986 Terrell McIlwain Robinson 14.84 Dana Boone Lake Braddock 14.91
1987 Terrell McIlwain Robinson 14.30 Dana Boone Lake Braddock 14.88
1988 Desmond McIlwain Robinson 14.50 Caroline McCormick Lake Braddock 15.14
1989 Allen Johnson Lake Braddock 14.30 Mandy Jeter Lake Braddock 15.62
1990 Yinka Fajana West Springfield 15.12 Leah Moore Lake Braddock 15.02
1991 Dominck Wallace Oakton 14.81 Sara Bartholomees West Springfield 16.25
1992 Seth Hutcheson Lake Braddock 15.05 Heather Lacher Lake Braddock 15.75
1993 Joe Anwah Centreville 14.56 Zjakhaania Askew TC Williams 15.74
1994 Phil Purasson Centreville 15.09 Yolanda Borwn TC Williams 14.68

(back to Champions Menu)

300m Hurdles

180 Low Hurdles contested until 1972

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969 Bruce Drummond Fairfax 20.7 not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    

 

330 yard Hurdles contested through 1979

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1973 June Keene Wakefield 40.4 not contested    
1974 Robert Lederer Fairfax 40.0      
1975 John Citron WT Woodson 39.0      
1976 Eric Johnson WT Woodson 39.6      
1977 Bobby McKay Lake Braddock 40.2 not contested    
1978 Bob McKay Lake Braddock 38.3 not contested    
1979 Charles Benny Washington-Lee 40.5 not contested    
1980 Paul Southern Lake Braddock 39.1 not contested    
1981 Paul Southern Lake Braddock 38.2 not contested    
1982 Paul Southern Lake Braddock 39.0 not contested    
1983 Jeff Longbottom Oakton 38.6 not contested    
1984 Larry Bryant TC Williams 40.1 not contested    
1985 Larry Bryant TC Williams 39.37 Angela Griffith Lake Barddock 45.68
1986 Dion Wafford Lake Braddock 38.5 Ann McCool Robinson 45.41
1987 Kevin Bosma West Springfield 38.49 Angela Griffith Lake Braddock 44.90
1988 Nathan Marsden Lake Braddock 39.58 Angela Griffith Lake Braddock 44.20
1989 Bobby Sihler Oakton 39.36 Rachel Volentine Oakton 45.79
1990 Yinka Fajana West Springfield 39.68 Rachel Volentine Oakton 45.89
1991 Seth Hutcheson Lake Braddock 40.82 Jennifer O’Connor WT Woodson 48.06
1992 Jeffrey Copeland WT Woodson 39.77 Tracey Anderson WT Woodson 47.23
1993 Travis Linden Oakton 39.41 Zjakhaania Askew TC Williams 46.0
1994 Travis Linden Oakton 38.89 Connie McKnight Robinson 44.38

(back to Champions Menu)

4x100m Relay

(880 yard Sprint Medley Relay contested until

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1974 not contested     Sally Holt, Patty Delowski, Linda Miller, Cheryl Abba Jefferson 1:54.7
1975 not contested       Jefferson 1:58.3
1976 not contested          
1977 not contested     Betty Jo Carey, Vicky Robbins, Claudia Varcarezza, Diane Shields Annandale 1:55.1
1978 not contested          

 

(880 yard Relay contested through 1984)

(440 yard Relay contest until-

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973       not contested    
1974       Bonnie Wiseman, Karen Christofferson, Sharon Segall, Ann Wessell WT Woodson 1:50.0
1975   WT Woodson 1:32.0   WT Woodson 1:49.8
1976 Chris Brevard, Pat Warfie, Dave Pierl, Bill McAnulty Fort Hunt 1:31.8   WT Woodson 1:48.3
1977 Barry Mountain, Ellery Moore, Mark Rapert, Stacey Durham TC Williams 1:31.2 Donna Herring, Kelly Leopink, Katie Allen, Joanne Dyre WT Woodson 1:45.7
1978 Bob Erdman, Terry Tracy, Chris Keeney, Chris Gleason West Springfield 1:33.3 Grace Marcy, Sonya Gourley, Bev Henderson, Carol Light Chantilly 1:47.8
1979 James McNeil, Stacey Durham, Arneal Durham, Carl Case TC Williams 1:31.5 Jenny Dempsey, Michelle James, Leah Samms, Peggy O’Brien West Springfield 1:50.1
1980 Milton Rose, Carl Carr, Larry Mountain, Stacey Durham TC Williams 1:31.3 Kathy Henderson, Val Johnson, Allene Mosher, Grace Marcy Chantilly 1:46.8
1981 Mitchell Cooper, Rodney Jackson, Milton Rose, Carl Carr TC Williams 1:32.3 Allison Mallek, Jeni Wilson, Vanessa Copp, Tracey Griffin Robinson 1:46.9
1982 Rodney Jackson, Thomas Hairston, Greg Wright, Carl Carr TC Williams 1:28.1 Allison Kelley, Suzanne Mottola, Pieta Winand, Jelisa Coltrane WT Woodson 1:44.2
1983  

TC Williams

1:26.8   TC Williams 1:46.1
1984   TC Williams 1:29.8   WT Woodson 1:44.2

 

 

 

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1974 not contested     Patty Delowski, Jenny Beach, Sandy Reed, Linda Miller Jefferson 52.1
1975 not contested       Groveton 50.5
1976 not contested          
1977 not contested     Theresa Taylor, Angela Mountain, Phyllis Isler, Rena Wander TC Williams 51.4
1978 not contested     Phyllis Isler, Rena Wander, Angela Mountain, Sherrie Funn TC Williams 50.4
1979 not contested     Angela Mountain, Thompson, Butler, Quarles TC Williams 51.8
1980 not contested     Wanda Taylor, Lynn Osborn, Beth Williams, Vanessa Copp Robinson 50.6
1981 not contested     Karen Gilmore, Lisa Clement, Susan Purple, Carla Criste Lake Braddock 51.2
1982 not contested       WT Woodson 50.6
1983 not contested.       TC Williams 49.5
1984 not contested     Mary Gifford, April Hicks, Adria Hicks, Dana Boone Lake Braddock 49.46
1985 David Weger, Jeff Brown, John Waggoner, Mike Urbach WT Woodson 44.26   Robinson 49.26
1986 Dion Wafford, Vince Shrigely, Mike Alexander, Chris Coleman Lake Braddock 43.4 Angela Griffith, April Hicks, Adria Hicks, Dana Boone Lake Braddock 48.9
1987 Chris Scales, Terrell McIlwain, Frankie Williams, Derek Butler Robinson 42.16 Angela Griffith, Janai Hill, Adria Hicks, Dana Boone Lake Braddock 48.72
1988 Troy McNeil, Michael Boswell, Anthony Benson, Anthony Boyd TC Williams 42.47 Janai Hill, Angela Griffith, Courtney Singleton, Caroline McCormick Lake Braddock 47.6
1989   TC Williams 42.67   Robinson 48.96
1990 Mike Withrow, Tarik Minor, Chris Stewart, Durmia Marshall Robinson 43.18 LaShonda Hubbard, Kim Weaver, Michelle johnson, Traci Bowles Robinson 48.89
1991 Bryan Drummond, Rashawn Jackson, Sean Roy, Carlos Hernandez TC Williams 43.78 LaShonda Hubbard, Kim Weaver, Traci Bowles, Melissa Rieder Robinson 49.21
1992   TC Williams 41.44   Robinson 49.77
1993   TC Williams 43.16   WT Woodson 49.91
1994   Lake Braddock 43.01   Centreville 49.01

(back to Champions Menu)

4x400m Relay

(One Mile Relay contested through 1983)

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970 John Dillon, Bill Rogerson, Mike Hanoosh, Horace Myacs Annandale 3:26.5 not contested    
1971       not contested    
1972   JEB Stuart 3:24.1 not contested    
1973 Kidd, Hansen, Bard Anderson, Robin Renken WT Woodson 3:25.5 not contested    
1974   Wakefield 3:36.5 not contested    
1975       Mary Bartelloni, Debbie Milbradt, Lisa Hicks, Teresa Hasgall WT Woodson 4:10.0
1976 Kevin Myers, Brian Robinson, Dan Huskerson, Jon Scott Lake Braddock 3:26.9      
1977 Arthur Varnado, David Marshall, Chucky Bates, Jeri Lee TC Williams 3:26.7 Sussie Young, Lisa Hicks, Barbara Lyon, Teresa Gasgall WT Woodson 4:06.3
1978 Stacy Durham, Chuckie Bates, Argeal Durham, Tyrone Cross TC Williams 3:20.9 Peggy Schivone, Kirsten Wolff, Julie Worden, Debbie Young Robinson 4:09.9
1979 John Borneau, Chris Gleason, Dave Linka, Steve Kralik West Springfield 3:26.8 Trish Fowler, Elizabeth Simmons, Arnetta Autrey, Jenny Welsh Lake Braddock 4:03.2
1980 Doug Pavlik, David Niovits, Paul Southern, Mike Paluh Lake Braddock 3:25.8 Tricia Fowler, Gretchen Ensley, Arnetta Autrey, Jenny Welsh Lake Braddock 4:05.7
1981 Fred Diggs, Reggie Dunn, Gregory Wright, Cedric Matterson TC Williams 3:23.0 Jenny Welsh, Nancy Myzle, Arnetta Autrey, Tricia Fowler Lake Braddock 4:12.3
1982 Fred Diggs, Thomas Hairston, Troy Cross, Cedric Matterson TC Williams 3:21.9 Michelle Quarles, Bernita Ward, Andrea Cross, Veda Nicely TC Williams 4:01.7
1983   TC Williams 3:14.6   Lake Braddock  
1984   TC Williams 3:26.4   Lake Braddock 3:58.6
1985 Larry Bryant, David Santos, Marc Tilman, Rodney McNeil TC Williams 3:25.64 April Hicks, Angela Griffith, Adria Hicks Cathron Birge Lake Braddock 4:00.5
1986 Lowell Rothchild, Mark Greenfelder, Kevin Bosma, Steve Astor West Springfield 3:26.31 Caroline McCormick, Adria Hicks, April Hicks, Cathron Birge Lake Braddock 3:57.2
1987 Jeffrey Vieregg, Doug Hardy, Mike Johnson, Kevin Schindel Robinson 3:21.83 Caroline McCormick, Kim Williams, Angela Griffith, April Hicks Lake Braddock 3:56.33
1988 Danny Guynee, Nathan Marsden, Morgan Birge, Richard Carlens Lake Braddock 3:20.77 Kim Williams, Liz Madison, Angela Griffith, Laura Baker Lake Braddock 3:59.08
1989   Robinson 3:24.88   Lake Braddock 4:01.59
1990 Jesse Gipson, Maxwell Massaquoi, Troy McNeil, Keith Taylor TC Williams 3:24.79 Stacey Fletcher, Michelle Allen, Anne Kilpatrick, Kelly Mercer TC Williams 4:00.74
1991   TC Williams 3:23.87   TC Williams 4:01.82
1992   Centreville 3:25.94   Lake Braddock 4:05.8
1993   TC Williams 3:26.46   TC Williams 4:00.53
1994   Oakton 3:23.61   Robinson 3:50.86

(back to Champions Menu)

4x800m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1989   Robinson 7:57.43   Robinson 9:48.59
1990 Ronnie Lenard, Scott Basinger, Robert McAfee, Brad Schmeider Robinson 8:02.83 Hana Brilliant, Missy Edwards, Stephanie Trost, Monica Schultz Robinson 9:58.64
1991 Scott Basinger, B Watkins, S Vass, Rob McAfee Robinson 8:08.44 Anne Kilpatrick, Mia Ward, Amy Roberts, Kelly Mercer TC Williams 9:53.77
1992   Lake Braddock 8:14.99   West Springfield 9:46.7
1993   Oakton 8:10.35   Robinson 9:54.88
1994   Lake Braddock 8:12.15   TC Williams 9:38.68

(back to Champions Menu)

Long Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970       not contested    
1971 Rich Tackaberry WT Woodson 20′ 1.75" not contested    
1972       not contested    
1973 Tom Davis Wakefield 20′ 5" not contested    
1974 Robert Lederer Fairfax 20′ 1" Linda Miller Jefferson 16′ 5 7/8"
1975 Rich Meyer   21′ 4.75" Terry Taylor TC Williams  
1976 Jim Foster Robinson 21′ 10"      
1977 Bruce Bower WT Woodson 20′ 11.5" Rena Wander TC Williams 16′ 3"
1978 Bob McKay Lake Braddock 21′ 2.75" Rena Wander TC Williams 16′ 3.75"
1979 Kenneth Boyd TC Williams 20′ 4" Rena Wander TC Williams 17′ 0.25"
1980 Kenneth Boyd TC Williams 21′ 8" Lisa Diggs TC Williams  
1981 Mitchell Cooper TC Williams 20′ 8" Vanessa Copp Robinson 17′ 2.75"
1982 Garvin Branch TC Williams 21′ 2.75 Carla Criste Lake Braddock 17′ 11"
1983 Quinton Smith TC Williams 22′ 5" Sandy Yun Oakton 16′ 6.5"
1984 Chris Cecka Lake Braddock 21′ 7" Roberta (Elliott) Poindexter TC Williams 17′ 5.75"
1985 Greg Dushaw West Springfield 20′ 8.75" Dana Boone Lake Braddock 17′ 0.5"
1986 Chris Coleman Lake Braddock 23′ 5.5" Dana Boone Lake Braddock 18′ 7.5"
1987 Marcus Crockett Lake Braddock 21′ 10.25" Dana Boone Lake Braddock 18′ 6.5"
1988 Marcus Crockett Lake Braddock 22′ 1.25" Janai Hill Lake Braddock 17′ 8.25"
1989 Allen Johnson Lake Braddock 22′ 9.5" Janai Hill Lake Braddock 17′ 6.75"
1990 Michael Moore TC Williams 21′ 5.5" Janai Hill Lake Braddock 18′ 1"
1991 Ezra Whorley TC Williams 22′ 2.5" Andrea Walker WT Woodson 17′ 7.25"
1992 Ezra Whorley TC Williams 22′ 1.75" Audra Emery Lake Braddock 18′ 3.25"
1993 Dewand Lowery TC Williams 21′ 10.25" Yolanda Brown TC Williams 17′ 8"
1994 Curtis Taylor Centreville 21′ 10" Destyne Jones Centreville 18′ 6"

(back to Champions Menu)

Triple Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970 Ron Bowman WT Woodson 42′ 9.5" not contested    
1971 Rich Tackaberry WT Woodson 42′ 2.25" not contested    
1972       not contested    
1973 Tom Davis Wakefield 42′ 2.25" not contested    
1974 Ken Conley Fairfax 41′ 10.5" not contested    
1975 Roland Stanfield TC Williams 43′ 6.75" not contested    
1976 Rich Tackaberry WT Woodson 45′ 2" not contested    
1977 Roland Stanfield TC Williams 46′ 4" not contested    
1978 Vernon Attles TC Williams 43′ 4.5" not contested    
1979 Vernon Attles TC Williams 45′ 0" not contested    
1980 Vernon Attles TC Williams   not contested    
1981 David Scott TC Williams 45′ 0" not contested    
1982 Kevin Rucker TC Williams 45′ 0" not contested    
1983 Ed Ryan Robinson 45′ 6.25" not contested    
1984 Anthony Eaton TC Williams 46′ 4.75" not contested    
1985 James McLaughlin TC Williams 44′ 4.5" not contested    
1986 Dion Wafford Lake Braddock 44′ 7.25" Dana Boone Lake Braddock 39′ 10.5"
1987 Vincent Anson TC Williams 44′ 4.5" Dana Boone Lake Braddock 40′ 6"
1988 Greg Tonini Robinson 43′ 11.75" Leah Moore Lake Braddock 36′ 6.5"
1989 Rodney Bridges TC Williams 46′ 8.75" Leah Moore Lake Braddock 37′ 1.75"
1990 Ezra Whorley TC Williams 44′ 1.75" Courtney Singleton Lake Braddock 37′ 5.75"
1991 Ezra Whorley TC Williams 45′ 11.75" Tahira Tucker Oakton 35′ 6.75"
1992 Ezra Whorley TC Williams 46′ 0" Joylyn Funes Lake Braddock incorrect mark
1993 Curtis Taylor Centreville 44′ 8.5" Joylyn Funes Lake Braddock 35′ 5.75"
1994 Curtis Taylor Centreville 44′ 4.7.5" Destyne Jones Centreville 37′ 7"

(back to Champions Menu)

High Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969 Jim O’Brien JEB Stuart 6′ 5.5" not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Neal Wakefield 6′ 4" not contested    
1974 Brian Carroll Fairfax 5′ 11" Kathy Sullivan Fairfax 4′ 11"
1975       Deborah Brennan JEB Stuart  
1976 Rusty Wiltsie West Springfield 6′ 6" Lawanda Champ TC Williams 5′ 4"
1977 Teddy Robinson TC Williams 6′ 8.5" Ann Freer Lake Braddock 4′ 10"
1978 Richard Mears West Springfield 6′ 1" LindaCrescioli West Springfield 5′ 0"
1979 James Amos TC Williams 6′ 0" Linda Crescioli West Springfield 5′ 3"
1980 Mike Turner Lake Braddock 6′ 6" Elizabeth Simmons Lake Braddock 5′ 6"
1981 Eric Hairston TC Williams 6′ 10" Vanessa Copp Robinson 5′ 3"
1982 Eric Hairston TC Williams 6′ 6" Carla Criste Lake Braddock 5′ 7"
1983 Eric Hairston TC Williams 6′ 7" Pat Galbraith Lake Braddock 5′ 2"
1984 Mike Newell Lake Braddock 6′ 5" Jenny Jackson Lake Braddock 5′ 3"
1985 Mike Newell Lake Braddock 6′ 6" Adria Hicks Lake Braddock 5′ 2"
1986 David Daigler Oakton 7′ 0" Michelle Gordon Lake Braddock 5′ 3"
1987 Gary Doyle Oaton 6′ 4" Tondra Bray Lake Braddock 5′ 4"
1988 Scott Stanford TC Williams 6′ 4" Crissy Thomas Lake Braddock 5′ 3"
1989 Allen Johnson Lake Braddock 6′ 4" Angela Thomas Lake Braddock 5′ 4"
1990 Michael Moore TC Williams 6′ 0" Kelli Flynn TC Williams 5′ 4"
1991 Chris Sihler Oakton 6′ 2" Ellen Pincus West Springfield 5′ 2"
1992 Chris Sihler Oakton 6′ 2" Tye Hall Centreville 5′ 4"
1993 Rob Pugsley Lake Braddock 6′ 4" Karyn Roper WT Woodson 5′ 3"
1994 Doug Humphrey West Springfield 6′ 5" Meghan Filson Lake Braddock 5′ 2"

(back to Champions Menu)

Pole Vault

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Ferro WT Woodson 11′ 0" not contested    
1974 Jeff Roberts WT Woodson 12′ 9" not contested    
1975 Bill Garman Robinson 12′ 9" not contested    
1976 Scott Baker Fort Hunt 12′ 3" not contested    
1977 Lewis Affronti Lake Braddock 12′ 6" not contested    
1978 Mike Stutts Lake Braddock 13′ 0" not contested    
1979 Mike Masltis Lake Braddock 12′ 0" not contested    
1980 Jeff Richmond Lake Braddock   not contested    
1981 Thad Smith Lake Braddock 14′ 0" not contested    
1982 Pat Hirl Lake Braddock 14′ 1" not contested    
1983 Lawrence Threat TC Williams 13′ 7" not contested    
1984 D. Lambertson Robinson 12′ 6" not contested    
1985 Keith Morton TC Williams 13′ 6" not contested    
1986 Jon Hirst Lake Braddock 13′ 6" not contested    
1987 Jon Hirst Lake Braddock 14′ 6" not contested    
1988 Garrett Lydic WT Woodson 13′ 6" not contested    
1989 Chris Williams Lake Braddock 13′ 6" not contested    
1990 Steve Tyree West Springfield 15′ 0" not contested    
1991 Glenn Howarth Robinson 13′ 0" not contested    
1992 Matt Swanson Lake Braddock 12′ 6" not contested    
1993 Matt Swanson Lake Braddock 12′ 6" not contested    
1994 Dave Larson Lake Braddock 12′ 0" not contested    

(back to Champions Menu)

Shot Put

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970       not contested    
1971       not contested    
1972       not contested    
1973 Mayo Wakefield 51′ 8.75" not contested    
1974 Ray Friday JEB Stuart 50′ 4" Jackie Gordon WT Woodson 41′ 2.5"
1975            
1976 Frank Moore TC Williams 47′ 5"      
1977 Keith Kirk West Springfield 47′ 9.25" Jerri Daniels Robinson 39′ 9"
1978 Tony Hamed TC Williams 52′ 6" Lauren Thomas Chantilly 42′ 7.75"
1979 Bill Lawson Robinson 55′ 11" Lauren Thomas Chantilly 40′ 5.25"
1980 Bill Lawson Robinson 55′ 10" Brenda Tanner Lake Braddock 38′ 3"
1981 Robert Muzzio Robinson 51′ 8" Victoria Sorrelle TC Williams 38′ 1.75"
1982 Robert Muzzio Robinson 55′ 0.5" Maria Lovelace TC Williams 40′ 0.75"
1983 Eric Jackson TC Williams 53′ 6.75" Maria Lovelace TC Williams 40′ 5.5"
1984 Sidney Ellis TC Williams 50′ 11.75"      
1985 Robert Pettiford TC Williams 54′ 2.25" Megan Roseborough Lake Braddock 33′ 1.5"
1986 Proctor Land Robinson 52′ 0.5" Laura Piper Robinson 33′ 0.25"
1987 Anthony Herrin TC Williams 52′ 5.75" Tanya Galloway-White TC Williams

35′ 7"

1988 Tm Baroody TC Williams 47′ 9" Tanya Galloway-White TC Williams 39′ 6.5"
1989 Gary Graves Oakton 47′ 2.75" Kristin Glavold Lake Braddock 33′ 2"
1990 Nathan Howard Centreville 46′ 11" Tracy Bowles Robinson 32′ 8.75"
1991 Nathan Howard Centreville 52′ 5.5" Tracy Bowles Robinson 35′ 8.5"
1992 Erich Karch Oakton 49′ 7" Dawn Carter Lake Braddock 35′ 8.5"
1993 Jon Davlin Robinson 51′ 10.5" Andrea Christenson Lake Braddock 34′ 6"
1994 Jon Davlin Robinson 51′ 9" Kristy Martin Robinson 34′ 0"

(back to Champions Menu)

Discus

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1967       not contested    
1968       not contested    
1969       not contested    
1970       not contested    
1971 Chuck Baer WT Woodson 164′ 3" not contested    
1972       not contested    
1973 Dale Wilson JEB Stuart 150′ 9" not contested    
1974 John Mars Robinson 141′ 1" Jackie Gordon WT Woodson 131′ 1.5"
1975            
1976 Robert Taylor Lake Braddock 154′ 0"      
1977 Andy Cade WT Woodson 146′ 11" Mary Rush WT Woodson 135′ 7"
1978 Tony Hamed TC Williams 154′ 11" Jeri Daniels Robinson 121′ 0"
1979 Bill Lawson Robinson 146′ 4" Stephanie Milstead Lake Braddock 108′ 4"
1980 Bill Lawson Robinson   Stephanie Milstead Lake Braddock  
1981 Robert Muzzio Robinson 172′ 10" Karen Williams WT Woodson 110′ 4"
1982 Robert Muzzio Robinson 177′ 8" Angie Winegeart Lake Braddock 116′ 0"
1983 Andy Heck WT Woodson 143′ 11" Lisa Lipscomb TC Williams 118′ 1"
1984 Andy Heck WT Woodson 160′ 5" Linda Tuft WT Woodson 126′ 11"
1985 Andy Heck WT Woodson 183′ 5" Megan Roseborough Lake Braddock 114′ 1.5"
1986 Proctor Land Robinson 166′ 7" Shatrece Bryant Robinson 115′ 7"
1987 Eugene Chung Oakton 160′ 7" Tanya Galloway-White TC Williams 126′ 4"
1988 Tim Baroody TC Williams 141′ 6" Tanya Galloway-White TC Williams 109′ 7"
1989 Reese Satterwhite WT Woodson 129′ 7.75" Kristin Glavold Lake Braddock 100′ 9"
1990 Anibal Alves Lake Braddock 131′ 2" Heather Christenson Lake Braddock 94′ 11"
1991 Nathan Howard Centreville 148′ 11" Stephanie Lowe Centreville 100′ 10"
1992 Jon Davlin Robinson 148′ 10′ Stephanie Lowe Centreville 116′ 10.5"
1993 George Liebe WT Woodson 152′ 3.5" Samantha Young West Springfield 104′ 6"
1994 Jon Davlin Robinson 170′ 3" Kristy Martin Robinson 118′ 6"

(back to Champions Menu)

Advertisements