Gunston District Cross Country Records

 

Gunston District

Cross Country- Individual Champions

 

Note: The Gunston District was one of the original Northern Region districts from 1973-1993. The districts changed in 1994 when new districts were formed. When the VHSL changed the district/region structure, the Gunston District was reformed, as part of the 6A Occoquan Region.

  Boys Winner School Time   Girls Winner School Time
1973 George Watts Edison 11:43.0        
1974 George Watts Edison 14:52.0        
1975 Carl Wolf Edison 15:36.0        
1976 Jay Caldwell Ft Hunt 15:05.0        
1977 Chuck Wimberly Edison 15:13.0        
1978 Brian Quinlan Edison 15:10.0   Linda Portasik Fort Hunt 17:26.8
1979 Brian Quinlan Edison 15:26.2   Sue Miley Fort Hunt 17:57.3
1980 Tim Springfield RE Lee 15:12.4   Janeen Hahn Edison 17:35.0
1981 Robert Murray Fort Hunt 15:10.8   Margaret Harned Fort Hunt 18:17.3
1982 Robert Murray Fort Hunt 15:30.0   Julia Reddick Fort Hunt 17:49.2
1983 Clark Taylor Groveton 15:49.1   Kim Spence Mount Vernon 18:22.6
1984 Sean Rice Edison 15:50.3   Zenny Koehler Groveton 18:15.7
1985 Vince MacDonald Hayfield 15:23.3   Gabrielle Pohlmann** West Potomac 17:35.9
1986 Conan McDonough West Potomac 15:35.1   Gabrielle Pohlmann** West Potomac 18:16.2
1987 Christopher Schreiner Edison 15:49.6   Cynthia Hazel West Potomac 19:13.6
1988 Christopher Schreiner Edison 15:44.0   Amy Goode West Potomac 18:41.0
1989 Roy Borden Hayfield 16:12.0   Amy Goode West Potomac 18:40.0
1990 Marcus Brede Mount Vernon 15:39.0   Amy Akstin West Potomac 18:19.0
1991 Roy Borden Hayfield 15:21.0   Amy Akstin West Potomac 18:25.0
1992 Jason Barga Hayfield 15:49.0   Amy Akstin West Potomac 18:14.0
1993 Rob Pearce RE Lee 15:21.0   Jackie Kerr Jefferson 17:56.0

6A

  Boys Winner School Time   Girls Winner School Time
2017 Mikyas Sahlu Annandale 15:57.0   Julia Ghiselli Annandale 17:23.0
2018 Mikyas Sahlu Annandale 15:32.0   Julia Ghiselli Annandale 18:03.0

 

*= Footlocker Cross Country National Finalist (# of *’s indicates number of years qualified)

Team Champions

  Boys Winner Score   Girls Winner Score
1973 Edison 30 pts      
1974 Edison 37 pts      
1975 Edison 21 pts      
1976 Edison 36 pts      
1977 Edison 24 pts      
1978 Mount Vernon 20 pts   Fort Hunt 15 pts
1979 Edison 44 pts   Fort Hunt 27 pts
1980 Fort Hunt 31 pts   Fort Hunt 21 pts
1981 Fort Hunt 45 pts   Fort Hunt 19 pts
1982 Fort Hunt 34 pts   Fort Hunt 29 pts
1983 Fort Hunt 21 pts   Fort Hunt 30 pts
1984 Fort Hunt 21 pts   Fort Hunt 40 pts
1985 West Potomac 25 pts   Mount Vernon 38 pts
1986 West Potomac 23 pts   West Potomac 40 pts
1987 West Potomac 34 pts   West Potomac 23 pts
1988 Jefferson 34 pts   West Potomac 23 pts
1989 Hayfield 49 pts   West Potomac 16 pts
1990 no team score     West Potomac 18 pts
1991 Hayfield 39 pts   West Potomac 17 pts
1992 Jefferson 60 pts   West Potomac 15 pts
1993 West Potomac 49 pts   West Potomac 29 pts

6A

  Boys Winner Score   Girls Winner Score
2017 Annandale 45 pts   West Potomac 28 pts
2018 Annandale 36 pts   West Potomac 30 pts

 

Results

1974 Boys Results   Girls Results
1975 Boys Results   Girls Results
1976 Boys Results   Girls Results
1977 Boys Results   Girls Results
1978 Boys Results   Girls Results
1979 Boys Results   Girls Results
1980 Boys Results   Girls Results
1981 Boys Results   Girls Results
1982 Boys Results   Girls Results
1983 Boys Results   Girls Results
1984 Boys Results   Girls Results
1985 Boys Results   Girls Results
1986 Boys Results   Girls Results
1987 Boys Results   Girls Results
1988 Boys Results   Girls Results
1989 Boys Results   Girls Results
1990 Boys Results   Girls Results
1991 Boys Results   Girls Results
1992 Boys Results   Girls Results
1993 Boys Results   Girls Results
2017 Boys Results   Girls Results

 

TOP 25 INDIVIDUALS

  Boys School Time Year   Girls School Time Year
1 George Watts Edison 14:52.0 1974   Julia Ghiselli Annandale 17:23.0 2017
2 Pete Tatro Fort Hunt 15:01.0 1974   Linda Portasik Fort Hunt 17:26.8 1978
3 Jay Caldwell Fort Hunt 15:05.0 1976   Janeen Hahn Edison 17:35.0 1980
4 Chuck Wimberly Edison 15:10.0 1976   Gabrielle Pohlmann** West Potomac 17:35.9 1985
5 Brian Quinlan Edison 15:10.0 1978   Sue Miley Fort Hunt 17:45.2 1980
6 Robert Murray Fort Hunt 15:10.8 1981   Julia Reddick Fort Hunt 17:49.2 1982
7 Tim Springfield RE Lee 15:12.4 1980   Jackie Kerr Jefferson 17:56.0 1993
8 Greg Lovett Mt Vernon 15:15.0 1974   Tammy Hood Edison 18:13.0 1979
9 Roy Borden Hayfield 15:21.0 1991   Amy Akstin West Potomac 18:14.0 1992
10 Rob Pearce RE Lee 15:21.0 1993   Sara Burke West Potomac 18:14.5 1985
11 Vince McDonald Hayfield 15:23.8 1985   Zenny Koehler Groveton 18:15.7 1984
12 Scott Cook Mt Vernon 15:25.8 1985   Margaret Harned Fort Hunt 18:17.3 1981
13 Brian Bradley Edison 15:26.0 1974   Sara Burke West Potomac 18:19.6 1984
14 Deke Johnson Mt Vernon 15:27.0 1978   Heather Murray West Potomac 18:20.0 1992
15 Dennis Kappeler Mt Vernon 15:27.8 1981   Chanrey Bregman Fort Hunt 18:21.3 1980
16 John Diamantes RE Lee 15:31.0 1974   Kim Spence Mount Vernon 18:22.6 1983
17 Richard Lee Edison 15:32.0 1977   Kelly Michaels Mount Vernon 18:23.7 1980
18 Mikyas Sahlu Annandale 15:32.0 2018   Robin Roughton Fort Hunt 18:37.3 1980
19 Hunter Fowlie Mount Vernon 15:33.0 2018   Peggy Scholzen Edison 18:38.8 1984
20 John Barnes Hayfield 15:34.0 1974   Amy Goode West Potomac 18:40.0 1989
21 Matt Smith Fort Hunt 15:34.0 1974   Lena Cromley TC Williams 18:42.0 2017
22 John Oliver West Potomac 15:34.0 1993   Sarah Francis Mount Vernon 18:45.0 2018
23 Joffre Essley Hayfield 15:34.7 1979   Kim Griffiths RE Lee 18:48.7 1982
24 Judd Springer RE Lee 15:35.0 1976   Eve Burke West Potomac 18:51.0 1988
25 Jon Schuck Mt Vernon 15:35.0 1978   Terri Snell Fort Hunt 18:53.3 1984

 

 

 

Advertisements
%d bloggers like this: