Patriot District Winter Track Records

Patriot District (6A Conference 7)

Winter Track Championships

Records

Josephus Lyles TC Williams 6.27 2016
55m Dash
Murielle Ahoure Hayfield 7.14 2005
Craig Gallimore Lake Braddock 7.48 2003
55m Hurdles
Skyla Davidson Lake Braddock 8:25 2017
Noah Lyles TC Williams 35.42 2016
300m Dash
Felecia Majors South County 40.81 2012
Josephus Lyles TC Williams 1:05.06 2015
500m Dash
Felecia Majors South County 1:16.31 2013
Sharif Karie West Springfield 2:28.7h 1996
1000m Run
Kate Murphy Lake Braddock 2:51.01 2016
Sharif Karie West Springfield 4:15.8h 1996
1600m Run
Sophie Chase Lake Braddock 4:48.68 2013
Alex Corbett Lake Braddock 9:13.71 2015
3200m Run
Melissa Dewey Hayfield 10:38.21 2005
Perry Donkor South County 22′ 0″ 2016
Long Jump
Tynita Butts TC Williams 19′ 0″ 2009
Perry Donkor South County 46′ 9.75″ 2016
Triple Jump
Yolanda Thompson West Potomac 39′ 9.25″ 1999
Doug Humphrey West Springfield 6′ 8″ 1996
High Jump
Ashley Haislip Lake Braddock 5′ 7″ 2005
Karl Zuber WT Woodson 14′ 6″ 2017
Pole Vault
Felecia Majors South County 12′ 2″ 2013
Rodney Johnson TC Williams 59′ 6.5″ 1997
Shot Put
India Odum Hayfield 45′ 1.75″ 2000
Isaiah Clarke, Malique Booth, Thomas Huston, Noah Lyles West Potomac 1:32:16 2015
4x200m Relay
Courtney Sanders, Sarah Beale, Alexandra VanHeuven, Louise Beale Lake Braddock 1:46.51 2001
Mahlique Booth, Noah Lyles, Kelvin Harris, Josephus Lyles TC Williams 3:28.35 2016
4x400m Relay
Shawnette Adams, Meredith Brill, Alexandra VanHeuven, Sarah Beale Lake Braddock 4:02.70 2001
Colin Schaefer, Bryan Bergan, Alex Corbett, Ben Fogg Lake Braddock 7:58.34 2015
4x800m Relay
Katy Kunc, Katie Roche, Sophie Chase, Hannah Christen Lake Braddock 9:16.52 2013

(back to top)

Team Champions

Boys Winner Score Girls Winner Score
1995 Lake Braddock 145.5 pts Lake Braddock 138 pts
1996 Hayfield 110 pts Lake Braddock 130 pts
1997
1998 Lake Braddock 129.5 pts Lake Braddock 107 pts
1999 Hayfield 102.25 pts West Potomac 118 pts
2000 Lake Braddock 129 pts Lake Braddock 150 pts
2001 Lake Braddock 153 pts Lake Braddock 181 pts
2002 Lake Braddock 129 pts Lake Braddock 192 pts
2003 Lake Braddock 115.5 pts Lake Braddock 193 pts
2004 Lake Braddock 128 pts Lake Braddock 226 pts
2005 Hayfield 113 pts Lake Braddock 180 pts
2006 West Potomac 113 pts Lake Braddock 196 pts
2007 West Springfield 83 pts West Potomac 127.33 pts
2008 Lake Braddock 132.5 pts Lake Braddock 143 pts
2009 Annandale 98 pts Lake Braddock 138 pts
2010 Meet Cancelled-Snow Meet Cancelled-Snow
2011 Annandale 119 pts South County 189.33
2012 TC Williams 108 pts South County 165 pts
2013 West Springfield 106 pts South County 186 pts
2014 Lake Braddock 135 pts South County 153.5 pts
2015 Lake Braddock 174 pts Lake Braddock 192 pts
2016 Lake Braddock 146 pts Lake Braddock 169 pts
2017 Lake Braddock 119 pts Lake Braddock 175 pts

(back to top)

Individual Champions

55m Hurdles

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Hyun Cho Lake Braddock 7.7 Michelle Parr Lake Braddock 8.5
1996 Marion Mason Hayfield 7.8 Kim Crawford Robinson 9.2
1997 Marion Mason Hayfield 7.81 Martine Ward Hayfield 9.19
1998 Jermaine Coles TC Williams 8.00 Martine Ward Hayfield 8.78
1999 Zaarn Neeley Robinson 8.19 DeAndra Price TC Williams 8.82
2000 Jason Williams Annandale 7.72 Alexandra VanHeuven Lake Braddock 8.76
2001 Jim Borrell Lake Braddock 8.01 Alexandra VanHeuven Lake Braddock 8.59
2002 Craig Gallimore Lake Braddock 7.55 Afua Amponsah Annandale 8.56
2003 Craig Gallimore Lake Braddock 7.48 Christine Francois Lake Braddock 8.97
2004 Charles Jones West Potomac 8.39 (8.38s) Meg Seay Lake Braddock 8.63
2005 Charles Jones West Potomac 7.80 Trish Friederich West Springfield 8.61
2006 Mike Westbrook Hayfield 8.00 Trish Friederich West Springfield 8.54
2007 Chris Newkirk West Potomac 7.86 Jasmine Jones Hayfield 8.51
2008 Michael Santano Lake Braddock 7.71 Melanie Akwule Lake Braddock 8:38
2009 Michael Santano Lake Braddock 7.74 Caroline Peterson West Springfield 9.04
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 John Jenkins Annadale 8.05 (7.88p) Sarah Chandler South County 8.89
2012 Percy Haskins TC Williams 8.10 Morgan Knight South County 9.06
2013 Andrew Chang WT Woodson 7.88 Morgan Knight South County 8.57
2014 John Seals West Springfield 7.68 Morgan Knight South County 8.35
2015 Alec Johnson Lake Braddock 7.87 Hannah Bowden West Springfield 8.57f/8.56p
2016 Joshua Kelley TC Williams 7.85 Alaina Pagliaro South County 8.57
2017 Jacob Weber Annandale 7.76 Skyla Davidson Lake Braddock 8.25

(back to Champions Menu)

55m Dash

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 J.D. Glenn Annandale 6.5 Connie McKnight Robinson 7.5
1996 Davede Alexander Hayfield 6.5 Mishaun Mitchell West Springfield 7.4
1997 Davede Alexander Hayfield 6.60 Christy Metzker Lake Braddock 7.58
1998 Kenzie Stancil TC Williams 6.70 Keila Williams West Potomac 7.53
1999 Kenzie Stancil TC Williams 6.68 Keila Williams West Potomac 7.46
2000 Jamaal Mills West Potomac 6.57 Lynsie Battle Hayfield 7.43
2001 Ron Richards Hayfield 6.51 Junique Morris TC Williams 7.30
2002 Robert Malone Hayfield 6.62 Junique Morris TC Williams 7.36
2003 Adam Bush Hayfield 6.65 Jessica Preko Lake Braddock 7.25
2004 Antwane Minter West Potomac 6.74 Murielle Ahoure Hayfield 7.26
2005 Antwane Minter West Potomac 6.64 Murielle Ahoure Hayfield 7.14
2006 Sean Holston RE Lee 6.45 Katherine Lee West Potomac 7.44
2007 Sean Holston RE Lee 6.47 Tynita Butts TC Williams 7.44
2008 Diego Colch Lake Braddock 6.69 Tynita Butts TC Williams 7.26
2009 Justin Jefferson Hayfield 6.59 Tynita Butts TC Williams 7.27
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Josh Jean-Jacques Annandale 6.65 Felecia Majors South County 7.42
2012 Roland Andoh Annandale 6.57 (6.54p) Felecia Majors South County 7.41 (7.36p)
2013 Alex Ellison Annandale 6.61 Felecia Majors South County 7.25
2014 Noah Lyles TC Williams 6.55 Kerisha Goode South County 7.33
2015 Josephus Lyles TC Williams 6.33 Skyla Davidson Lake Braddock 7.53
2016 Josephus Lyles TC Williams 6.27 Kierra Henderson South County 7.21
2017 Ibrahim Bangura TC Williams 6.60 Skyla Davdison Lake Braddock 7.26

(back to Champions Menu)

300m Dash

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Matt Bond Robinson 37.9 Connie McKnight Robinson 42.3
1996 Matt Lyon TC Williams 36.9 Mishaun Mitchell West Springfield 44.4
1997
1998 Garrick Copes Hayfield 36.74 Lynsie Battle Hayfield 42.67
1999 Garrick Copes Hayfield 36.85 Yolanda Thompson West Potomac 41.31
2000 Ashley Simmons Lake Braddock 36.51 Meredith Brill Lake Braddock 42.61
2001 Frank Francois Lake Braddock 35.70 Shawnette Adams Lake Braddock 41.92
2002 Craig Gallimore Lake Braddock 36.63 Junique Morris TC Williams 41.53
2003 Timothy Nunn TC Williams 36.40 Jessica Preko Lake Braddock 43.53
2004 Lloyd Bonner Hayfield 36.99 Murielle Ahoure Hayfield 41.80
2005 Christopher Richardson Hayfield 36.30 Nakeisha Wineglass Hayfield 42.81
2006 Sean Holston RE Lee 35.84 Trish Friederich West Springfield 42.41
2007 Chris Letson Lake Braddock 36.84 Trish Friederich West Springfield 42.41
2008 Chris Letson Lake Braddock 36.43 Jasmine Jones Hayfield 42.38
2009 Jon McCants West Potomac 36.19 Tynita Butts TC Williams 42.91
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 John Jenkins Annandale 36.53 Felecia Majors South County 42.08
2012 Jacob Butler South County 36.26 Felecia Majors South County 40.81
2013 Austin Chavez Annandale 36.43 Felecia Majors South County 41.08
2014 Noah Lyles TC Williams 36.12 EnNijah Majors South County 41.72
2015 Noah Lyles TC Williams 36.07 Christina Quigley South County 42.39
2016 Noah Lyles TC Williams 35.42 Skyla Davidson Lake Braddock 41.91
2017 Daniel Adu West Springfield 36.59 Skyla Davidson Lake Braddock 43.44

(back to Champions Menu)

500m Dash

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Matt Bond Robinson 1:06.6 Connie McKnight Robinson 1:19.4
1996 Dan Carlile Robinson 1:08.8 Wendy Wagner Robinson 1:21.9
1997
1998 Doug McMillan West Springfield 1:06.93 Yolanda Thompson West Potomac 1:20.08
1999 Jerry Harris West Potomac 1:07.55 Lynsie Battle Hayfield 1:18.71
2000 Jerry Harris West Potomac 1:06.19 Lynsie Battle Hayfield 1:18.85
2001 Frank Francois Lake Braddock 1:05.16 Lindsey Shaddrix West Springfield 1:17.76
2002 Timothy Nunn TC Williams 1:06.03 Meredith Brooks Robinson 1:19.08
2003 Timothy Nunn TC Williams 1:05.73 Meredith Brooks Robinson 1:20.52
2004 Christopher Richardson Hayfield 1:08.68 Susan Brooks Robinson 1:18.30
2005 Christopher Richardson Hayfield 1:07.23 Susan Brooks Robinson 1:20.75
2006 David Hogan Lake Braddock 1:08.33 Nakeisha Wineglass Hayfield 1:20.04
2007 Chris Letson Lake Braddock 1:08.58 Rosemary Barber West Springfield 1:19.14
2008 Chris Letson Lake Braddock 1:07.66 Becca Sinichko Lake Braddock 1:19.25
2009 Jon McCants West Potomac 1:07.47 Becca Sinichko Lake Braddock 1:18.91
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Darren Foreman TC Williams 1:09.44 Sarah Chandler South County 1:20.11
2012 Austin Chavez Annandale 1:09.16 Felecia Majors South County 1:17.19
2013 Edgar Pereira Lake Braddock 1:09.41 Felecia Majors South County 1:16.31
2014 Edgar Pereira Lake Braddock 1:09.26 EnNijah Majors South County 1:19.45
2015 Josephus Lyles TC Williams 1:05.06 Samantha Schwers Lake Braddock 1:20.16
2016 Trevor Stewart South County 1:07.21 Christina Quigley South County 1:18.53
2017 Jarod Rambo West Springfield 1:08.44 Samantha Schwers Lake Braddock 1:18.46

(back to Champions Menu)

1000m Run

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Jeremy Becraft Robinson 2:35.3 Julie Davidson Robinson 3:02.6
1996 Sharif Karie West Springfield 2:28.7 Wendy Wagner Robinson 3:06.7
1997
1998 Charlie Nickum Robinson 2:38.82 Alice Stolpe Lake Braddock 3:05.00
1999 Brandon Alexander TC Williams 2:36.64 Alice Stolpe Lake Braddock 3:03.31
2000 Tim Oliver Lake Braddock 2:34.25 Nikeya Green Hayfield 2:59.14
2001 Jimmy Judge Lake Braddock 2:34.93 Michelle Gregory Robinson 3:02.42
2002 Nulie McCarthy TC Williams 2:38.24 Maureen Hagan West Springfield 3:02.71
2003 Nulie McCarthy TC Williams 2:37.65 Huma Hussain West Springfield 2:58.80
2004 Mark Hussa Robinson 2:38.36 Kelsey Snowden Lake Braddock 3:08.86
2005 Jeff Miller Hayfield 2:34.55 Kelsey Snowden Lake Braddock 3:04.21
2006 Mike Spooner West Springfield 2:37.68 Erika Weidman TC Williams 3:03.03
2007 Josef Tessema RE Lee 2:34.46 Kelly Jemison West Potomac 3:08..28
2008 Brian Allen South County 2:39.80 Erika Weidman TC Williams 3:03.41
2009 Daniel Blasser Annandale 2:41.44 Liana Epstein Lake Braddock 3:01.52
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Ahmed Bile Annadale 2:43.91 Casey Lardner Lake Braddock 3:01.73
2012 Ahmed Bile Annandale 2:34.87 Sarah Jane Underwood West Potomac 2:53.79
2013 William Rabil West Springfield 2:35.27 Sophie Chase Lake Braddock 2:53.24
2014 Ben Fogg Lake Braddock 2:41.11 Hannah Christen Lake Braddock 3:00.54
2015 Ben Fogg Lake Braddock 2:33.57 Kate Murphy Lake Braddock 2:53.78
2016 Ben Fogg Lake Braddock 2:39.62 Kate Murphy Lake Braddock 2:51.01
2017 Andrew Delvecchio Lake Braddock 2:35.40 Kate Murphy Lake Braddock 2:55.98

(back to Champions Menu)

1600m Run

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Sharif Karie West Springfield 4:21.7 Julie Davidson Robinson 5:22.6
1996 Sharif Karie West Springfield 4:15.8 Kathy Newberry Lake Braddock 5:17.0
1997 Jesse Bacigalupi Annandale 4:21.76 Liz Awtrey Robinson 5:16.28
1998 Pat Conway West Springfield 4:20.83 Liz Awtrey Robinson 5:03.24
1999 Peter Lukens West Springfield 4:31.01 Liz Awtrey Robinson 5:10.63
2000 L.A. Snead Robinson 4:28.06 Nikeya Green Hayfield 5:01.24
2001 L.A. Snead Robinson 4:24.41 Maureen Hagan West Springfield 5:08.42
2002 Jeff Day West Springfield 4:29.88 Joanna Rodgers Robinson 5:12.32
2003 Jeff Day West Springfield 4:22.29 Joanna Rodgers Robinson 5:15.38
2004 Brian Fussell Hayfield 4:26.51 Kelsey Snowden Lake Braddock 5:15.60
2005 Kris Benton West Springfield 4:20.88 Melissa Dewey Hayfield 5:04.77
2006 Josef Tessema RE Lee 4:31.21 Erin Klein Lake Braddock 5:10.96
2007 Mike Spooner West Springfield 4:21.05 Kelly Jemison West Potomac 5:19.30
2008 Alex Clark Lake Braddock 4:36.77 Liana Epstein Lake Braddock 5:13.79
2009 Scott Plunkett Annandale 4:27.33 Liana Epstein Lake Braddock 5:03.99
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Ahmed Bile Annadale 4:23.62 Sophie Chase Lake Braddock 5:06.31
2012 Ahmed Bile Annandale 4:24.50 Sophie Chase Lake Braddock 5:09.88
2013 Nick Tuck Lake Braddock 4:32.26 Sophie Chase Lake Braddock 4:48.68
2014 Owen Buck West Springfield 4:33.01 Caroline Alcorta West Springfield 4:52.08
2015 Alex Corbett Lake Braddock 4:23.19 Kate Murphy Lake Braddock 5:13.12
2016 Ben Fogg Lake Braddock 4:27.88 Kate Murphy Lake Braddock 5:14.12
2017 Andrew Delvecchio Lake Braddock 4:29.33 Kate Murphy Lake Braddock 4:59.31

(back to Champions Menu)

3200m Run

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Sharif Karie West Springfield 9:26.1 Jacqueline Ferrand TC Williams 11:32.4
1996 Chris Banks West Springfield 9:29.6 Liz Awtrey Robinson 11:44.6
1997 Sharif Karie West Springfield 9:23.3
1998 Pat Conway West Springfield 9:48.14 Liz Awtrey Robinson 11:04.92
1999 A.J. Renkiewicz Robinson 9:59.17 Liz Awtrey Robinson 11:03.37
2000 L.A. Snead Robinson 9:45.91 Erin Swain Lake Braddock 11:02.14
2001 Brian Dumm Robinson 9:44.68 Kelly Swain Lake Braddock 11:39.31
2002 Jeff Day West Springfield 9:49.50 Kelly Swain Lake Braddock 11:15.05
2003 Steve Hoogland Lake Braddock 9:57.61 Joanna Rodgers Robinson 11:32.86
2004 Steven Tobin West Springfield 9:50.84 Morgan Phelan Hayfield 11:28.59
2005 Mike Spooner West Springfield 9:45.42 Melissa Dewey Hayfield 10:38.21
2006 Mike Spooner West Springfield 9:48.09 Erin Klein Lake Braddock 11:28.34
2007 Mike Spooner West Springfield 9:29.71 Elizabeth Heath West Potomac 11:23.02
2008 Alex Clark Lake Braddock 10:00.98 Elizabeth Heath West Potomac 11:25.62
2009 Scott Plunkett Annandale 9:53.22 Paige Kvartunas West Springfield 11:20.76
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Paul Gates WT Woodson 9:32.21 Sophie Chase Lake Braddock 11:21.06
2012 Brady Corum West Potomac 9:55.19 Hannah Christen Lake Braddock 10:57.02
2013 Alex Corbett Lake Braddock 9:41.31 Hannah Christen Lake Braddock 10:43.84
2014 Forrest Isenhour Lake Braddock 9:45.08 Caroline Alcorta West Springfield 10:39.54
2015 Alex Corbett Lake Braddock 9:13.71 Sonya Butseva Lake Braddock 11:38.16
2016 Conor Lyons Lake Braddock 9:44.03 Emily Schiesl Lake Braddock 11:26.48
2017 John Mackey TC Williams 9:42.02 Emily Schiesl Lake Braddock 11:19.99

(back to Champions Menu)

4x200m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 JD Glenn, Don Patrick, Steve Leff, Derrick Crittenden Annandale 1:37.0 Julie Shier, Heather Lacher, Dana Gill, Christa Bean Lake Braddock 1:51.7
1996 Robinson 1:35.7 West Springfield 1:52.9
1997 Robinson 1:35.98 Lake Braddock 1:51.05
1998 Wen-Hai Hwang, Dan Nash, Matt Malone, Mike Miller Lake Braddock 1:35.74 Dorie Masnik, Jennifer Gordon, Melissa Blount, Joanne Uwujaren Lake Braddock 1:52.24
1999 880 yd Relay West Potomac 1:36.54 880 yd Relay Lake Braddock 1:51.36
2000 West Potomac 1:33.03 Lake Braddock 1:47.94
2001 Jim Borrell, Pat Buchanan, Mike Yakovac, Craig Gallimore Lake Braddock 1:34.13 Courtney Sanders, Sarah Beale, Alexandra VanHeuven, Louise Beale Lake Braddock 1:46.51
2002 Adam Bush, Tyrone Simpson, Randle Logan, Robert Malone Hayfield 1:34.30 Courtney Sanders, Alexandra VanHeuven, Jessica Preko, Jenny Eakin Lake Braddock 1:47.25
2003 Craig Gallimore, Carl Hunter, Shawn Harrison, Chad Taylor Lake Braddock 1:35.11 Jessica Preko, Cristina Zuniga, Caitlin Smith, Breah Samuels Lake Braddock 1:49.30
2004 Sean Tyree, Dan Santano, Randy Devine, Kofo Asomoah Lake Braddock 1:36.31 Lauren Hallauer, Brittany Kuhn, Patricia McNulty, Courtney Kuhn Robinson 1:48.36
2005 Solomon Agyei, Mauricio Molina, James Simmons, Travis Swaggard Hayfield 1:36.18 Marika Gray, Beverly Kalamba, Asia Odum, Murielle Ahoure Hayfield 1:48.52
2006 Josh Rodriguez, Josh Wells, Rashon Colbert, Atwane Minter West Potomac 1:36.16 Kim Wenz, Alesha Luzzi, Kara Lewis, Trish Friederich West Springfield 1:51.69
2007 John McErlean, Peter Flint, Reid Runolfson, Brandon Williams Annandale 1:38.56 Zoie Seay, Melanie Akwule, Stephanie Lacasse, Katie Klatt Lake Braddock 1:50.92
2008 West Potomac 1:36.74 Lake Braddock 1:49.68
2009 Reward Asonye, Oliver Jones, Rushane Wilson, Marc Grosser TC Williams 1:36.82 Amalya Clayton, Caroline Peterson, Kara Lewis, Alex Abrahamson West Springfield 1:52.68
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Willie Curry, Terrance Curry, William Rossi, Zaquan Summers TC Williams 1:34.44 Kathryn Hendley, Sarah Conroy, Allegra Benites, Morgan Latillaide TC Williams 1:52.66
2012 Sam Rosenblatt, Matt Cumby, James Kern, Andrew Chang WT Woodson 1:36.68 Rowan Shartel, Leah Bowie, Monique Diggs, Destiny Anderson Annandale 1:50.89
2013 Austin Chavez, Alex Ellison, Nathan Hogye, Sanusi Jalloh Annandale 1:34.18 Sarah Conroy, Allegra Benites, Jessica Meekins, Ameratu Kamara TC Williams 1:48.85
2014 Perry Donkor, Kevin Hires, Trevor Stewart, Yaw Tuffour South County 1:37.67 Skyla Davidson, Maggie Ruud, Helen Gibbons, Jennifer Brunson Lake Braddock 1:49.93
2015 Isaiah Clarke, Mahlique Booth, Thomas Hutson, Noah Lyles TC Williams 1:32.16 Taylor Jones, Nina Coleman, Josie Buhrow, Alaina Pagliaro South County 1:50.05
2016 Tre’kel Lockett, Kai Cole, Brian Michael Byrd, Mahlique Booth TC Williams 1:34.65 Kierra Henderson, Taylor Jones, Brady Bartee, Alaina Pagliaro South County 1:47.85
2017 Kai Cole, Ibrahim Bangura, Kelvin Harris, Daniel Davis TC Williams 1:34.24 Lauren Jones, Emery Paulsen, Jazmyne Walker, Zada Smallwood South County 1:48.41

(back to Champions Menu)

4x400m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Dan Carlisle, Matt Bond, Jeff Plattos, Anthony Holbrook Robinson 3:35.5 Tonya Hobson, Milen Berhane, Elizabeth Codjoe, Frances West TC Williams 4:10.5
1996 West Springfield 3:32.3 West Springfield 4:13.7
1997
1998 Collin Campbell, Matt Schrerer, Vince Tefler, Doug McMillan West Springfield 3:30.16 Latoyia LaCapra, Martine Ward, Kijafa Williamson, Nikeya Green Hayfield 4:08.92
1999 Mile Relay TC Williams 3:33.04 Mile Relay TC Williams 4:12.73
2000 Lake Braddock 3:29.53 Hayfield 4:08.54
2001 Jim Borrell, Mike Yakovac, Craig Gallimore, Frank Francois Lake Braddock 3:29.70 Shawnette Adams, Meredith Brill, Alexandra VanHeuven, Sarah Beale Lake Braddock 4:02.70
2002 Kennedy Kyei-Mensah, Timothy Nunn, Chidi Muomaife, Nulie McCarthy TC Williams 3:29.83 Courtney Sanders, Kelsey Snowden, Alexandra VanHeuven, Meredith Brill Lake Braddock 4:05.17
2003 Kennedy Kyei-Mensah, Timothy Nunn, Nulie McCarthy, Chidi Muomaife TC Williams 3:29.07 Meredith Brooks, Lauren Hovland, Courtney Kuhn, Susan Brooks Robinson 4:11.26
2004 Lloyd Bonner, Christopher Richardson, Benjamin Bonner, Brian Fussell Hayfield 3:32.97 Courtney Kuhn, Lauren Hallauer, Patricia McNulty, Susan Brooks Robinson 4:12.32
2005 Mauricio Molina, Dustin Barnett, Brian Fussell, Jeff Miller Hayfield 3:35.74 Jenny Hovland, Susan Brooks, Patricia McNulty, Brittany Kuhn Robinson 4:08.46
2006 David Hogan, David Watson, Devin Edgell, Chris Letson Lake Braddock 3:34.11 Kristina Dahmann, Alexis Vlasho, Nicole Gerow, Katherine Lee West Potomac 4:15.93
2007 David Watson, Scott Taylor, Ryan Howick, Chris Letson Lake Braddock 3:34.84 Rosemary Barber, Melani Fish, Kara Lewis, Emily Ellis West Springfield 4:14.58
2008 West Potomac 3:37.04 West Springfield 4:12.78
2009 Yasir Hussein, Spencer Beasley, William Murphy, Marc Grosser TC Williams 3:33.97 Melanie Fish, Alex Abrahamson, Kara Lewis, Emily Ellis West Springfield 4:13.93
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Austin Chavez, Roland Andoh, Nathan Seeto, Ahmed Bile Annandale 3:34.18 Kim Boeckmann, Alexis McEntire, Lauren Blackburn, Maddie Wittich West Springfield 4:11.30
2012 Marcus Dunlap, Edgar Pereira, Viet Hyunh, Sean Daugherty Lake Braddock 3:35.97 Sydney Schaedel, Shannon Smythe, Kathryn Hendley, Morgan Lataillade TC Williams 4:07.80
2013 William Rabil, Michael Stormo, John Seals, Ryan Gill West Springfield 3:32.15 Rachel Fasana, Maddie Manhertz, Katie Roche, Helen Gibbons Lake Braddock 4:10.65
2014 Marcus Wilson, Tommy McArdle, Alec Johnson, Edgar Pereira Lake Braddock 3:33.44 Rachael Fasana, Maggie Ruud, Helen Gibbons, Katie Roche Lake Braddock 4:13.44
2015 Mahlique Booth, Isaiah Clarke, Thomas Hutson, Josephus Lyles TC Williams 3:29.97 Jennifer Brunson, Ally Robinson, Bornwyn Neal, Samantha Schwers Lake Braddock 4:18.53
2016 Mahlique Booth, Noah Lyles, Kelvin Harris, Josephus Lyles TC Williams 3:28.35 Alaina Pagliaro, Josie Buhrow, Brady Bartee, Katie Mueck South County 4:11.22
2017 Emmanuel Allen, Jarod Rambo, William Ward, Daniel Adu West Springfield 3:31.62 Emma Ager, Zoe Rafter, Cassie Thomas, Madison Tippet Lake Braddock 4:08.94

(back to Champions Menu)

4x800m Relay

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Benjy Wilhelm, Erik Gundersen-Frank, Kevin Callier, Joe Corcoran Lake Braddock 8:35.9 Elizabeth Codjoe, Frances West, Milen Berhane, Ada Holland TC Williams 10:05.2
1996 West Springfield 8:31.1 Lake Braddock 10:12.6
1997 Lake Braddock 8:25.3 Lake Braddock 10:17.49
1998 Kevin Callier, Tom Radich, Jon Clough, Andy Screen Lake Braddock 8:21.86 Erin Riley, Kijafa Williamson, Jamie Rhea, Nikeya Green Hayfield 10:03.68
1999 Two Mile Relay West Potomac 8:23.61 No Official Results- 5 of 7 teams only ran 3 laps during 2nd leg, due to official’s error
2000 West Potomac 8:24.82 Robinson 9:58.35
2001 Scott Judson, Publio Agrafas, Chris Hiatt, Dawit Hailu Annandale 8:34.16 Meghan Hoffman, Kelly Brown, Katie Storck, DeeDee Richard West Potomac 10:00.65
2002 Publio Agrafas, Chris Hiatt, Ayoob Jan, Mike Flint Annandale 8:30.48 Nicole St. Cyr, Melissa Rodgers, Mary Erin Boyle, Jessica Weber Hayfield 9:58.11
2003 Andrew Connell, Michael Miller, Sean Riley, Brian Fussell Hayfield 8:21.57 Jennifer Hovland, Vicki Moore, Courtney Kuhn, Susan Brooks Robinson 9:57.30
2004 Sean Welsh, Daniel Gantz, Sam Rhoades, Mark Hussa Robinson 8:18.91 Victoria Moore, Amy Diluccio, Caroline Coster, Abigail Coster Robinson 10:00.50
2005 Christopher Richardson, Matt Schmidt, Jeff Miller, Brian Fussell Hayfield 8:11.94 Erin Klein, Katie Rudsheim, Kelsey Snowden, Michelle Presley Lake Braddock 9:33.64
2006 Anthony Trueheart, Alex Martis, Mike Spooner, Leo Walker West Springfield 8:11.74 Hayley Sullivan, Erin Klein, Taylor Moore, Michelle Presley Lake Braddock 9:40.74
2007 Anthony Trueheart, Alex Martis, Mike Spooner, Leo Walker West Springfield 8:15.99 Brooke Regensburg, Elizabeth Heath, Kelsey Rosenberg, Kelly Jemison West Potomac 9:42.75
2008 Annandale 8:18.54 TC Williams 9:35.14
2009 Daniel Blasser, Ki Lee, Michael Ejigu, Scott Plunkett Annandale 8:10.94 Kelly Hagan, Casey Lardner, Taylor Moore, Liana Epstein Lake Braddock 9:27.54
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Mark Hanak, Khoki Bernier, Marc Lotterie, Ben Alexio West Potomac 8:17.73 Hannah Christen, Casey Lardner, Katie Roche, Sophie Chase Lake Braddock 9:31.56
2012 Austin Chavez, James Terrell, Nathan Hogye, Ahmed Bile Annandale 8:22.89 Sophie Chase, Katie Roche, Ally Robinson, Hannah Christen Lake Braddock 9:27.82
2013 Michael Muskett, John Amann, John Stormo, William Rabil West Springfield 8:09.76 Katy Kunc, Katie Roche, Sophie Chase, Hannah Christen Lake Braddock 9:16.52
2014 Bryan Bergan, Ben Fogg, Tommy McArdle, Kevin Monogue Lake Braddock 8:17.5h Kiera Bothwell, Regan Bustamante, Caroline Alcorta, Katie Kennedy West Springfield 9:23.4h
2015 Colin Schaefer, Bryan Bergan, Alex Corbett, Ben Fogg Lake Braddock 7:58.34 Daly Ferguson, Samantha Schwers, Sarah Riley, Kate Murphy Lake Braddock 9:30.59
2016 Andrew Delvecchio, Cavanaugh McGaw, Marcus Wilson, Ben Fogg Lake Braddock 8:17.21 Madison Tippet, Madeline McAvoy, Samantha Schwers, Shannon Browning Lake Braddock 9:39.40
2017 Tyler Lawson, Marcus Wilson, Edward Cerne, Andrew Delvecchio Lake Braddock 8:11.41 Emily Keast, Kiera Bothwell, Chase Kappeler, Sarah Coleman West Springfield 9:32.15

(back to Champions Menu)

Long Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Eliott Roberts Lake Braddock 20′ 11″ Dana Gill Lake Braddock 16′ 1″
1996 Doug Humphrey West Springfield 21′ 1.5″ Camillia Chatman TC Williams 16′ 9.5″
1997 Detrick Roberson West Springfield 21′ 9″ Joanne Uwujaren Lake Braddock 16′ 7″
1998 Aubrey Hairston Lake Braddock 21′ 5″ Beth Nealon West Springfield 17′ 8″
1999 Will Walker Hayfield 20′ 11.5″ Yolanda Thompson West Potomac 18′ 2″
2000 Jamaal Mills West Potomac 21′ 7″ Latoya Johnsonn West Potomac 18′ 1.25″
2001 Garrett Brickner Lake Braddock 21′ 3.5″ Meredith Brill Lake Braddock 17′ 4.5″
2002 Korey Gross Lake Braddock 19′ 10″ Alexandra VanHeuven Lake Braddock 16′ 7.5″
2003 Carl Hunter Lake Braddock 21′ 3.75″ Meredith Brill Lake Braddock 16′ 4.25″
2004 Jeremy Beal West Potomac 21′ 4″ Jessica Preko Lake Braddock 17′ 8″
2005 Antwane Minter West Potomac 21′ 8.5″ Katherine Lee West Potomac 17′ 6″
2006 Antwane Minter West Potomac 21′ 10.25″ Shannon Moore TC Williams 16′ 4.75″
2007 Jordan Brooks Hayfield 20′ 3.75″ Tynita Butts TC Williams 18′ 0.75″
2008 Jamal Ford TC Williams 20′ 11″ Tynita Butts TC Williams 18′ 3″
2009 Yu Linn Annandale 20′ 9.25″ Tynita Butts TC Williams 19′ 0″
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Matt Fraedrich Lake Braddock 20′ 0.75″ Sarah Chandler South County 17′ 7″
2012 Tyrone Jenkins West Potomac 21′ 4.5″ Felecia Majors South County 18′ 5″
2013 Joseph Boyd South County 21′ 5″ Felecia Majors South County 17′ 8.75″
2014 Marcus Walton Annandale 20′ 11″ Kerisha Goode South County 17′ 2.5″
2015 Mahlique Booth TC Williams 21′ 4.5″ Skyla Davidson Lake Braddock 17′ 0″
2016 Perry Donkor South County 22′ 0″ Kierra Henderson South County 18′ 7.25″
2017 Asa Ward Lake Braddock 21′ 8.25″ Skyla Davidson Lake Braddock 17′ 8″

(back to Champions Menu)

Triple Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Phil Smith Lake Braddock 42′ 7″ Tiffany Graham TC Williams 32′ 3″
1996 Phil Smith Lake Braddock 42′ 3.5″ Camillia Chatman TC Williams 36′ 0.25″
1997 Davede Alexander Hayfield 42′ 3.25″ Yolanda Thompson West Potomac 35′ 11.5″
1998 Aubrey Hairston Lake Braddock 44′ 9.75″ Yolanda Thompson West Potomac 39′ 1″
1999 Eric Lewis TC Williams 42′ 7.25″ Yolanda Thompson West Potomac 39′ 9.25″
2000 Jerry Harris West Potomac 43′ 9.25″ Meredith Brill Lake Braddock 34′ 6.5″
2001 Garrett Brickner Lake Braddock 44′ 4.75″ Alexandra VanHeuven Lake Braddock 37′ 9.25″
2002 Korey Gross Lake Braddock 45′ 1.75″ Alexandra VanHeuven Lake Braddock 35′ 2″
2003 Carl Hunter Lake Braddock 42′ 8.75″ Anna Noguchi Lake Braddock 33′ 3.5″
2004 Jeremy Beal West Potomac 44′ 5.25″ Nakeisha Wineglass Hayfield 36′ 2.25″
2005 Antwane Minter West Potomac 44′ 8″ Nakeisha Wineglass Hayfield 36′ 11″
2006 Antwane Minter West Potomac 44′ 7″ Melanie Akwule Lake Braddock 37′ 0″
2007 Andrew Hurst West Springfield 40′ 10″ Katherine Lee West Potomac 37′ 11.75″
2008 Keon Robinson Lake Braddock 41′ 11.5″ Melanie Akwule Lake Braddock 36′ 6.75″
2009 Alusine Kargbo Annandale 42′ 11″ Rebecca Shoemaker Lake Bradodck 33′ 6″
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Matt Fraedrich Lake Braddock 42′ 9.75″ Loren Dyer South County 36′ 7.5″
2012 Tyrone Jenkins West Potomac 43′ 7″ Felecia Majors South County 37′ 9.5″
2013 Kevin Hires South County 42′ 0″ Felecia Majors South County 38′ 0.25″
2014 Kevin Hires South County 46′ 2″ Skyla Davidson Lake Braddock 37′ 9.5″
2015 Bishop Dorr South County 45′ 4″ Skyla Davidson Lake Braddock 36′ 9.5″
2016 Perry Donkor South County 46′ 9.75″ Skyla Davidson Lake Braddock 38′ 3.5″
2017 Asa Ward Lake Braddock 45′ 3″ Skyla Davidson Lake Braddock 38′ 0″

(back to Champions Menu)

High Jump

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Doug Humphrey West Springfield 6′ 7″ Caitlyn King Lake Braddock 5′ 2″
1996 Doug Humphrey West Springfield 6′ 8″ Vicki Van Hueven Lake Braddock 4′ 10″
1997 Marion Mason Hayfield 6′ 2″ Vicki Van Hueven Lake Braddock 5′ 1″
1998 Kenny Poindexter West Springfield 6′ 0″ Beth Nealon West Springfield 5′ 4″
1999 Mark Sneed Hayfield 6′ 0″ Melanie Roberts West Springfield 5′ 2″
2000 Garrett Brickner Lake Braddock 6′ 3″ Melanie Roberts West Springfield 5′ 2″
2001 Garrett Brickner Lake Braddock 6′ 4″ Alexandra VanHeuven Lake Braddock 5′ 1″
2002 Italo Leva West Springfield 5′ 10″ Ashley Haislip Lake Braddock 5′ 2″
2003 Trevor Crites West Potomac 5′ 8″ Ashley Haislip Lake Braddock 5′ 5″
2004 David Jones Lake Braddock 5′ 10″ Ashley Haislip Lake Braddock 5′ 6″
2005 David Jones Lake Braddock 6′ 2″ Ashley Haislip Lake Braddock 5′ 7″
2006 Chris Bartholemew South County 6′ 2″ Anna Noguchi Lake Braddock 4′ 10″
2007 Chris Bartholemew South County 6′ 4″ Tynita Butts TC Williams 5′ 3″
2008 Jamal Ford TC Williams 6′ 3″ Tynita Butts TC Williams 5′ 3″
2009 Michael Santano Lake Braddock 6′ 5″ Tynita Butts TC Williams 5′ 6.5″
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Josh Jean-Jacques Annandale 6′ 1″ Sarah Chandler South County 4′ 10″
2012 Kahron Lee TC Williams 6′ 4″ Felecia Majors South County 5′ 0″
2013 John Seals West Springfield 6′ 6″ Felecia Majors South County 5′ 2″
2014 John Seals West Springfield 6′ 6″ Michelle Lipka West Springfield 5′ 3″
2015 Noah Lyles TC Williams 6′ 6″ Julia Speranzo Lake Braddock 5′ 2″
2016 Noah Lyles TC Williams 6′ 2″ Julia Speranzo Lake Braddock 5′ 2″
2017 Terrence Sakyi TC Williams 6′ 6″ Bhrandi Crenshaw TC Williams 5′ 4″

(back to Champions Menu)

Pole Vault

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Kevin Coyne West Springfield 14′ 0″ n/a
1996 Mike Swanson Lake Braddock 13′ 6″ n/a
1997 Davede Alexander Hayfield 12′ 0″ n/a
1998 Christian DeLaRiva Lake Braddock 11′ 0″ n/a
1999 Alex Reyno Lake Braddock 11′ 6″ Carrie Bennett Hayfield 9′ 0″
2000 Martin Delveccio Lake Braddock 10′ 6″ Stephanie Hollar Lake Braddock 9′ 9″
2001 Martin Delveccio Lake Braddock 12′ 0″ Carrie Bennett Hayfield 10′ 0″
2002 Martin Delveccio Lake Braddock 13′ 0″ Abbey McGrath Lake Braddock 8′ 9″
2003 Nathaniel Rhodes Robinson 13′ 6″ Cristina Zuniga Lake Braddock 10′ 1″
2004 David Hodulich Lake Braddock 13′ 3″ Nicole Graziano Lake Braddock 9′ 9″
2005 Tyler Tucker Robinson 13′ 0″ Ashley Haislip Lake Braddock 10′ 3″
2006 Ian Prohaska Lake Braddock 12′ 8″ Anna Noguchi Lake Braddock 10′ 2″
2007 Alvin Siv Annandale 13′ 0″ Katherine Lee West Potomac 10′ 3″
2008 Thomas Clark TC Williams 12′ 6″ Eva Baker TC Williams 10′ 7″
2009 David Fishman Lake Braddock 13′ 0″ Rebecca Shoemaker Lake Braddock 9′ 9″
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Sean Daugherty Lake Braddock 11′ 11″ Felecia Majors South County 10′ 1″
2012 Sean Daugherty Lake Braddock 13′ 6″ Felecia Majors South County 11 ‘6″
2013 Khalil Jackson South County 12′ 1″ Felecia Majors South County 12′ 2″
2014 Andrew String Lake Braddock 12′ 9″ Rachael Fasana Lake Braddock 11′ 1″
2015 Alec Johnson Lake Braddock 12′ 0″ Annina Zelkin Lake Braddock 10′ 3″
2016 Michael Fairbanks South County 13′ 7″ Taylor Jones South County 10′ 0″
2017 Karl Zuber WT Woodson 14′ 6″ Taylor Jones South County 11′ 0″

(back to Champions Menu)

Shot Put

Boys Winner School Time Girls Winner School Time
1995 Rodney Johnson TC Williams 50′ 11″ Patrice Longshaw West Springfield 36 ‘3″
1996 Rodney Johnson TC Williams 50′ 0″ Kristy Martin Robinson 40′ 0.5″
1997 Rodney Johnson TC Williams 59′ 6.5″ Jennifer Knapp Robinson 35′ 8.5″
1998 Nick Weilhozsky West Springfield 50′ 0″ January Williams Lake Braddock 39′ 4.5″
1999 Nick Weilhozsky West Springfield 52′ 2.25″ Amanda Ashley Lake Braddock 35′ 8″
2000 David Hawkins West Potomac 50′ 6.5″ India Odum Hayfield 45′ 1.75″
2001 Kellen Meckelson Lake Braddock 53′ 8.5″ Catherine Muehleib Lake Braddock 32′ 9″
2002 Steve Huntzinger Robinson 54′ 8.5″ Catherine Muehleib Lake Braddock 36′ 4.5″
2003 Steve Huntzinger Robinson 58′ 6.5″ Catherine Muehleib Lake Braddock 41′ 4″
2004 Julio Villatoro Annandale 51′ 7″ Pernille Kuaslerud Lake Braddock 32′ 11.5″
2005 Julio Villatoro Annandale 53′ 4.5″ Teressa McCoy Lake Braddock 37′ 7.75″
2006 Anthony Febrizio West Potomac 48′ 1.75″ Teressa McCoy Lake Braddock 37′ 2″
2007 Ricardo Simons TC Williams 47′ 11.75″ Samella Koroma TC Williams 43′ 4.5″
2008 Frank Afriyie TC Williams 52′ 7.25″ Amanda Hopson TC Williams 35′ 8.75″
2009 Pierre Espinoza TC Williams 48′ 7.75″ Emily Koppelman Annandale 36′ 11.25″
2010 Meet Cancelled- Snow Meet Cancelled- Snow
2011 Joel Hoisington Annandale 53′ 0″ Kerchina Johnson WT Woodson 37′ 9″
2012 Jonathan Anderson TC Williams 51′ 1″ Ayzha Ward TC Williams 37′ 10″
2013 Michael Crokett TC Williams 47′ 1″ Alexus Forman TC Williams 34′ 2.5″
2014 Cameron Woods West Springfield 49′ 5″ Alexus Forman TC Williams 38′ 10″
2015 Khalil Hai-Assad Annandale 47′ 5.5″ Tanisha Gordon TC Williams 38′ 8″
2016 Ebenezer Belayneh TC Williams 49′ 9.75″ Alexus Forman TC Williams 42′ 6.75″
2017 Ebenezer Belayneh TC Williams 52′ 9″ Sarah Leckman TC Williams 39′ 4.75″

(back to Champions Menu)

Results

1995 Full Results
1996 Full Results
1997 Full Results
1998 Full Results
1999 Full Results
2000 Full Results
2001 Full Results
2002 Full Results
2003 Full Results
2004 Full Results
2005 Full Results
2006 Full Results
2007 Full Results
2008 Full Results
2009 Full Results
2010 Full Results
2011 Full Results
2012 Full Results
2013 Full Results
2014 Full Results
2015 Full Results
2016 Full Results
2017 Full Results

(back to top)

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: